Bakara Suresi Açıklaması Ve Bakara Suresi Türkçe Açıklaması

Bu yazımızda sizlere Bakara Suresi’nin 21. ayetinden ibaret, Bakara Suresi açıklamasını vereceğiz. Bakara Suresi Türkçe açıklamasında, ilk 20 ayeti, MaviBoncugum.Com adresinde sizlerle daha önce paylaşmıştık. Bakara Suresi’nin uzun olması dolayısı ile, bölümlere ayırdığımız Bakara Suresi açıklaması, ve Bakara Suresi Türkçe açıklamasına, bu yazımızda da kaldığımız yerden devam edeceğiz. İşte 21. ayet itibariyle Bakara Suresi açıklaması:

Bakara Suresi, 21. ayetinde, insanların, hem kendilerini; hem de kendilerinden öncekileri yaratan Allah’a kullluk etmelerini belirtmektedir, bu şekilde, Allah’ın azabından kurtulunabileceğini belirtmektedir. Bakara Suresi Türkçe açıklamasına bakmaya devam ettiğimizde, yerin, insanlar için, Allah tarafından bir döşek olarak yaratıldığı anlatılmaktadır, gök ise bir bina olarak yapılmış, ve bu gökten su indirilmiştir. Bu sular, insanlara rızık olması nedeniyle, ürünlerin yetiştirilmesinde kullanılmaktadır. Tüm bunları yapanın Allah olduğunu bile bile, Allah’a eş bulunmaması gerektiği, Bakara Suresi açıklamasının 22. ayetinde belirtilmektedir.
Peygamberimiz Hz. Muhammed’e, ve onun getirdiği Kur’an-i Kerim’e inanmayanların, kendilerinin bir sure getirip getiremeyeceğine bakmaları gerektiğini belirten Bakara Suresi açıklamasında, bu düşünce tarzında olan kişilere, Allah’tan başka, güvendikleri herkesi de çağırabileceklerini, Bakara Suresi 23. ayetinde belirtmektedir. Bunu kimsenin yapamayacağını belirten Bakara Suresi 24. ayetinde, inkar edenlerin, cehennem ateşinden kendilerini sakınmalarını buyurmaktadır, cehennemin yakıtının insanlar ve taşlar olacağı da belirtilmektedir.
Bakara Suresi Türkçe açıklamasına göre, 25. ayette, Hz. Muhammed’e, Kur’an-i Kerim’e, ve Allah’a inananlara, altlarından ırmaklar akan cennetlerin müjdelenmesi gerektiği belirtilmektedir. Bu cennetlerde, birbirlerine benzer meyveler bulunmaktadır, bu cennetler inananlara ait olup, inananlar orada ebedi olarak kalacaklardır, ve birbirine benzeyen güzel meyveler kendilerine sürekli sunulacak iken, temiz olan zevcelerinin bulunacağı da Bakara Suresi 25. ayetinde açıklanmaktadır.
Bakara Suresi Türkçe açıklamasında, bazı kişilerin küfüre saplandıkları, bu kişilerin, Allah tarafından ya şaşırtılacakları, ya da yola getirilecekleri belirtilmektedir. Fasıklar, Allah tarafından şaşırtılacak olan kişilerdir. Bunun yanında, Bakara Suresi Türkçe açıklamasında, iman, ve akrabalık bağlarını bozmaya çalışan kişilerin zarara uğrayacak kişiler oldukları da belirtilmektedir.
Allah’a nasıl inanlmayacağını soran Bakara Suresi, insanları öldürdükten sonra yeniden dirilttiğini, yeniden öldüreceğini, sonrasında yine dirilterek döndürüp huzuruna götüreceğini belirtmektedir. Allah’ın, yeryüzünde bulunan her şeyi insanlar için yarattığını belirten Bakara Suresi, daha sonra da göğe yönelerek yedi göğü yarattığını belirtmektedir. Allah şüphesiz ki her şeyi bilmektedir.
Allah, yeryüzünde bir halife yaratacağını söylediğinde, melekler, kendilerinin Allah’ı övdüğünü; onunsa bir kan dökücü, bozguncu mu yaratacağını sordular. Allah da, her şeyi, meleklerden daha iyi bildiğini söylemiştir. Adem’e isimlerin hepsini öğreten Allah, daha sonra meleklerden, kendilerine öğretilmeyen isimleri tek tek söylemelerini istemiştir. Melekler ise, Allah’ın kendilerine öğrettiğinden başka bir şey bilmediklerini belirtmiştirler. Bunun üzerine, Allah, Adem’den, isimleri, meleklere tek tek göstermesini istemiştir. Adem ise, Allah tarafından almış olduğu emiri uygulamıştır. Bunun üzerine, Allah’ın meleklere dediği şu olmuştur: ”Ben size, sizin açıkladığınızı da açıklamadığınızı da bildiğimi söylememiş miydim?” Bunun üzerine, meleklerin Adem’e secde etmesini isteyen Allah, meleklerin bunu yapmasını sağlamış, fakat İblis, bunu kendisine yedirememiştir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.