Yılbaşı Nedir? Yılbaşı Hangi Gün?

Yılbaşı Nedir? Yılbaşı Hangi Gün?

Bu yazımızda sizlere, yılbaşı nedir, yılbaşı ne zaman, ve, yılbaşı hangi gün gibi soruların yanıtlarını vermeye çalışacağız. Biliyoruz ki bu konu pek çok kişi için oldukça saçma; fakat bazı kişiler de var ki, yılbaşı nedir, yılbaşı hangi gün; ya da yılbaşı ne zaman gibi soruların yanıtlarını merak etmekteler. Bu nedenle biz de bu konuyu baştan ele alıp incelemeye, konu hakkında bilgi vermeye karar verdik… O halde, dilerseniz daha fazla zaman kaybetmeden soralım: Yılbaşı nedir?

Yılbaşı nedir? Pek çok kişiye göre Hz. İsa’nın doğum tarihi olduğu düşünülen yılbaşı, bu nedenle çok kişi tarafından kutlanmamakta, bir yılbaşı durumunun söz konusu olmadığına inanılmaktadır. Oysa ki, pek çok kişi için yılbaşı, Hz. İsa’nın doğum gününden ziyade, bir yılın geride kalarak, yeni bir yılın başlamasını ifade etmektedir. 31 Aralık tarihinde biten yıl, 1 Ocak tarihinde yeni bir başlangıç ile; ve farklı bir rakamla başlamaktadır. İşte yılbaşı nedir sorusunun yanıtı bu şekilde verilmektedir.

Yılbaşı ne zaman, ya da yılbaşı hangi gün sorusunu soranlara gelecek olursak, Yılbaşı nedir sorusunun yanıtında da belirtmiş olduğumuz gibi, yılbaşı 31 Aralık gecesi tamamlandığında başlayan 1 Ocak günüdür. Ancak yılbaşı kutlamaları 31 Aralık akşamı gerçekleşmeye başlar; ve 1 Ocak sabahına kadar da devam eder.

Yılbaşı hangi gün sorusunun yanıtında ise şöyle bir durum söz konusudur: 2012 yılının 31 Aralık günü Pazartesi’ye denk gelmektedir. 1 Ocak 2013 ise Salı günüdür. Fakat, yılbaşı 1 Ocak 2013 Salı günü olarak değerlendirilmesine karşın, bizler yılbaşını 31 Aralık 2012 Pazartesi olarak düşünürüz; bunun nedeni, yılbaşı kutlamalarının o akşam başlamasından kaynaklanmaktadır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.