Yılbaşı Yemekleri İçerisinde Önerilen Çerkez Tavuğu

Bugüne kadar, yılbaşında ne pişirsem diyenlere, yılbaşı yemekleri arasında yer alan hindi yemeklerinden söz etmeye çalıştık. Ancak bu yazımızda biraz da tavuk yemeklerine yönelmemiz gerektiğine karar verdik, ve çerkez tavuğu ile sizlerle birlikte olmak istedik. Eğer ki siz de, yılbaşında ne pişirsem diyorsanız, yılbaşı yemekleri arasında yer alan tavuk yemeklerinden birisi olan çerkez tavuğu için gerekli malzemelere birlikte bakalım:

Çerkez tavuğu için gerekli malzemeler:
Üç bardak tavuk suyu
Bir tane haşlanmış tavuk
Kırmızı biber
İki dilim bayat ekmek içi
Karabiber
Tuz
Bir bardak çekilmiş ceviz
Eğer yılbaşında ne pişirsem diyenlerden iseniz, ve yılbaşı yemekleri arasında yer alan tavuk yemeklerinden bir tanesi ile çerkez tavuğu yapmaya karar verdi iseniz, hep birlikte çerkez tavuğu tarifini öğrenmeye başlayalım:
Çerkez tavuğu nasıl yapılır? Çerkez tavuğu tarifi:
Öncelikle, çerkez tavuğu tarifinde, haşlanmış olan tavuğun etlerinin kemiklerinden ayrılması, sonrasında da küçük bir şekilde didiklenmesi gerekmektedir.
Farklı bir yerde ise, ceviz içi, ve ekmek için, arzuya göre bir tane doğranmış soğanın, tavuk suyu ile ıslatılması gerekmektedir. Tüm bu malzemelerin tavuk suyu içerisinde ezilmesi gerekmektedir. Ezme işleminden sonra bu malzemelerin içerisine kırmızı biberin de eklenmesi gerekir. Bütün malzemeler karıştırılarak bir bulamaç haline getirilir.
Daha sonra ise bir servis tabağı alınır. Tavuk suyu ile ezilerek karıştırılmış olan malzemelerin yarısının servis tabağının dibine yayılması gerekmektedir. Didiklenmiş olan tavuk etlerinin, bu bulamaç üzerine dizilmesi gerekmektedir. Bulamaçın kalan kısmı ise dizilen tavuk etleri üzerine dökülür, ve yayılarak tavuk etlerinin tamamının üzerleri kapatılır. Bunun sonrasında ise bol kırmızı biberin, çerkez tavuğu üzerine dökülmesi gerekmektedir. Arzu edenler isteklerine göre, çerkez tavuğu tarifinde acı bibere de yer verebilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası