İzmirin Kurtuluşu 9 Eylül 1922 Ve İzmirin Kurtuluşu Kısaca

İzmirin Kurtuluşu 9 Eylül 1922 Ve İzmirin Kurtuluşu Kısaca

Bu yazımızda sizlere, İzmirin kurtuluşu kısaca anlatılacak olup, İzmirin kurtuluşu 9 Eylül 1922 tarihine ilişkin kısaca bilgiler verilmeye çalışılacaktır. Türk halkı için çok büyük bir öneme sahip olan İzmirin kurtuluşu 9 Eylül 1922 tarihinde yaşanmış olup, İzmir halkının Yunan işgalinden kurtarılması da, İzmirin kurtuluşu 9 Eylül 1922 tarihinde gerçekleşmiş bulunmaktadır. Peki İzmirin kurtuluşu kısaca nasıl gerçekleşmiştir?

15 Mayıs tarihi, 9 Eylül 1922 tarihi gibi, İzmir için önemli bir tarih olarak kayıtlara geçmiş bulunmaktadır. Mondoros Ateşkes Anlaşması sonrasında, 15 Mayıs tarihinde, Yunan orduları, ortalama yirmi bin kişi ile birlikte İzmir topraklarına ayak basmış bulunmakta idi. Bu durum durdurulmalı idi; Mustafa Kemal Paşa bu duruma bir son vermeliydi, ancak Mustafa Kemal Paşa, Anadolu’ya resmi bir görev ile bir türlü geçiş yapamamaktaydı. Tam da bu sırada, hükümet tarafından, dokuzuncu ordu müfettişliğine atanmıştı. Dokuzuncu Ordu merkez olarak Erzurum’da bulunuyordu, ve bu durum, Mustafa Kemal Paşa’nın Anadolu’ya geçişi için bir sebep niteliğini taşıyordu. Mustafa Kemal Paşa, Dokuzuncu Ordu Müfettişi olarak görevlendirilmekten gayet memnun olmuştu.

İzmirin kurtuluşu, Mustafa Kemal Paşa’nın, Ordular, İlk Hedefimiz Akdeniz’dir İleri! emrinin sonrasında gerçekleştirilen hareket ile başlamış bulunmaktadır. Mustafa Kemal bu hareketi, Yunan ordularının savunmaya geçmesini önlemek; İtilaf Devletlerinin Yunan’lılara yardımını engellemek amacı ile gerçekleştirmiş bulunmaktadır. Nitekim, süvarilerimizin İzmir’e girişinde, karşılaştıkları bir kaç ateş dışında, İzmir’in alınması sırasında hiç bir müdahale ile karşı karşıya kalınmamıştır. İzmirin kurtuluşu 9 Eylül 1922 tarihinde gerçekleşirken, İzmir halkı, 3.5 senelik Yunan işgalinden kurtulmuş; ve Türk askerlerini gül yağmuruna tutmuşlardır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.