B Vitamini Hakkında Bilgiler B1 Vitamini B2 Vitamini B3 Vitamini

Bu yazımızda sizler için, B vitamini hakkında bilgi vermeye çalışacağız. B vitamini hakkında bilgi verirken de her şeyden önce, B vitamininin 15 farklı çeşidinin bulunduğunu belirteceğiz. B vitamini hakkında bilgi verirken, 15 farklı B vitamini çeşidinden sizlere söz etmeyeceğiz; ancak, B vitamini grubundan bir kaç farklı çeşidi sizlere anlatmaya çalışacağız. Dilerseniz, B vitamini hakkında bilgilerimizi sizlerle paylaşmaya başlayalım:
B vitamini hakkında bilgilerimizi paylaşırken ilk önce şunu belirtmeliyiz ki: B vitamini, bazı enzimlerin daha aktif çalışmasını olanaklı hale getirmektedir; ve bundan dolayı da B vitamininden Koenzim olarak da söz edilebilmesi olanaklı bulunmaktadır. B vitamini hakkındaki bilgilerimize şunu da ekleyebiliriz: B vitamini, suda eriyen vitaminler grubu içerisinde yer almaktadır.


B vitamini hakkında bilgiler vermeye B1 vitamini ile devam etmek istersek, B1 vitamini eksikliğinde oluşan sorunları aktarmakla B1 vitamini hakkında bilgilerimizi vermeye başlayabiliriz: B1 vitamini eksikliğinde, iştahsızlık durumu söz konusu olur, kaslarda gevşeklik, dikkat azalması, hafıza zayıflığı, huzursuzluk, depresyon… gibi problemlerle karşı karşıya kalınabilir. B1 vitamini ince bağırsaklar tarafından emilirken, B1 vitamininin, vücut tarafından depolanmadığını da belirtmemiz gerekmektedir. Yemeklerle birlikte alınan B1 vitamini, yemeklerden üç saat sonra, eğer hala vücut tarafından kullanılmamış ise, vücuttan atılımı gerçekleştirilmektedir. B1 vitamininin içeriğinde bulunduğu besinlere kısaca bakacak olursak: bazı sebzelerde, bira mayasında, kepekte, buğday başağında, sütte… B1 vitamini bulunmaktadır. B1 vitamini ile ilgili şu bilgiyi edinmeniz önemlidir: besinlerin içeriklerinde bulunan B1 vitamini, besinlerin pişirilmesi, ya da sterilize edilmesi sırasında, besinlerin içeriklerinde bulunan değerlerini ya azaltmakta, ya da tamamen kaybetmektedirler.
B2 vitamini hakkında bilgilerimizi paylaşmak istediğimizde ise, havuçta, enginarda, bira mayası, buğday başağı, yeşil sebzeler, ve hayvansal pek çok gıdanın içeriğinde B2 vitamininin bulunduğunu bilmemiz gerekmektedir. B2 vitamini hakkında bilgilerimizi paylaşmaya devam ederken B2 vitamini eksikliğini de aktarmamız gerekir ki B2 vitamini eksikliğinde öncelikle, vücut, ihtiyacı olan proteini yeterli miktarda oluşturamamaya başlar. B2 vitamini eksikliği dolayısı ile göz hastalıklarında artış yaşanabilir, vücut üzerinde yaraların oluşumu gündeme gelebilir, ve psikolojik, ve sinirsel bir takım problemlerle karşı karşıya kalınabilir.
B vitamini hakkında bilgilerimize B3 vitamini ile devam etmek istediğimizde ise, B3 vitamini nelerde vardır sorusunun yanıtını, hayvansal besinler, bira mayası, kabuklu buğday, portakal, limon, domates, patates, soya… gibi besinler ile vermemiz gerekmektedir. B3 vitamini eksikliğinde, pellegra adı verilen bir hastalık gündeme gelir. Pellegra, sindirim sistemine, sinir sistemine, ve cilde bir takım hasarlar verebilmesi ile bilinmektedir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası