Hıdırellezde Neler Yapılır?

Hıdırellezde Neler Yapılır?

Bu yazımızda sizlere Hıdırellez hakkında bilgilerden söz ederek, Hıdırellez nedir, Hz. Hızır nasıl bilinir, Hıdırellez ne zaman, Hıdırellezde neler yapılır… gibi soruların yanıtlarını aktarmaya çalışacağız… Halk bayramı olarak da kutlanan Hıdırellez, aslında baharın gelişini müjdeleyen günlerden biridir; ve dini olarak inanışa göre, Hz. Hızır ile Hz. İlyas Hıdırellez’de buluşurlar. Buluşan bu iki önemli ismin, isteyenlere bolluk, ve bereket getireceğine, ve dileklerin gerçekleşmesini sağlayacaklarına inanılmaktadır.

Hz. Hızır Nasıl Bilinir?

Halk arasında, “Hızır gibi yetişmek…” tabiri vardır; bunu bilmeyenimiz yoktur. Burada Hızır, ihtiyaç duyulduğu anda yardıma gelen kişi olarak kullanılmaktadır. Hz. Hızır’ın bu anlamda kişiliğinde, kalbi temiz, inancı yerinde olan insanlara yardım etmek, gittiği yerlere bolluk, bereket götürmek, insanların şans, ve kısmetini açmak, mucizelere; ve kerametlere uygun kişi olmak, insanların kuvvetlenmesini, bitkilerin yeşermesini, hayvanların üremesini sağlamak, şifa; ve derman vermek, uğur getirmek… gibi meziyetlerin bulunduğuna inanılmaktadır.

Hıdırellez Ne Zaman?

Hıdırellez, her yıl olduğu gibi 2016 yılında da, 5 Mayıs’ı 6 Mayıs’a bağlayan gece, yani Perşembe gecesi kutlanacak. Ritüeller ise Cuma sabahına kadar devam edecek… Peki nedir bu ritüeller?

Hıdırellezde Yapılabilecekler

• Hz. Hızır’ın Hıdırellez’de gezeceğine; ve gittiği yerlere de bolluk, bereket bırakacağına inanıldığı için, para keselerinin ağzı, erzak dolapları, ve yiyecek kaplarının ağzı açık bırakılır. Bu anlamda, evinizin balkonuna cüzdanınızı, çantanızı bırakabilir; ağzının da açık kalmasını sağlayabilirsiniz.

• Maddi anlamda istediğiniz, ev, araba… gibi şeyler varsa, gül ağacından yardım alarak isteklerinizi Hz. Hızır’a ulaştırabilirsiniz. Yapmanız gereken, ya gül ağacının altına istediğiniz şeylerin küçük bir resmini çizmek, ya da bir kağıda yazdığınız, çizdiğiniz dileklerinizi kırmızı kurdeleye bağlayıp, gül ağacına asmaktır.

• Ateş yakarak dilek dileyebilir; ve sonrasında da yaktığınız ateşin üzerinden atlayabilirsiniz. Ancak bu aşamada, yaşanması muhtemel kazalara karşı dikkatli olmanız gerektiğini de unutmamalısınız.

• Hastalıkların iyileşmesi için de Hıdırellez’den medet umulur… Bunun için, kırlardan çiçek, ya da otlar toplayarak, su içinde kaynatıp, sonrasında da elde ettiğiniz suyu içmeniz önerilmektedir. Ancak bu noktada da dikkatli olmalı, bilmediğiniz otları toplamamalısınız… İyi olup, şifa bulma umudu ile, zehirlenme riskini de göz ardı etmemelisiniz.

• Dut ağacına salıncak kurarak, Hıdırellez sabahı, güneş doğmadan bu salıncakta sallanılır… Bunun, dertlerden kurtulmak için bir yol olduğu düşünülür… Sonraki bir yıl bütün dertlerin sizden uzak olacağına inanabilirsiniz.

• Yine güneşin doğmasından önce kırlara giderek, otların üzerinde bulunan çiğlerin toplanıp yüze sürülmesinin, hem sağlık, hem de güzellik getireceğine inanılır. İnanış bu ya, bu çiğ ile sütü mayaladığınızda yoğurt da yapabilirsiniz…

• Karıncaların çalışkan hayvanlar olduğunu bilmeyen yoktur, hatta bunun hikayesi bile vardır. Siz de eğer Hıdırellez’de, karınca yuvalarından toprak toplar, ve bu toprağı cüzdanınızda taşırsanız, bereketli bir sene geçirebilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.