Kinoa Ve Kinoanın Faydaları

Kinoa Ve Kinoanın Faydaları

Bu yazımızda sizlere kinoa ile ilgili bilgilerden söz ederek, kinoanın faydalarını; ve kinoa nasıl kullanılır sorusunun yanıtlarını aktaracağımızı belirtmemiz gerekmektedir. Son zamanlarda sık olarak kullanılan kinoa, bulgura benzetilmesinin yanında, tahıl olarak düşünülse de, aslında pancar, ya da ıspanak gibi bitkiler arasında yer aldığını belirterek başlayalım; ve sonrasında, kinoa ile ilgili bilgilerimizin aktarımını gerçekleştirmeye devam edelim…

Kinoanın kalori değeri oldukça yüksektir, 100 gramında 372 kalori bulunan kinoa, demir, kalsiyum; ve fosfor bakımından oldukça zengindir. İçeriğindeki yağ oranının ise çok düşük olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Aminoasit, karbonhidrat, ve lif içeriği de kinoada bulunmaktadır. Yani, tahıllardan daha yüksek bir besin değeri olduğunu belirtmemiz gerekmektedir.
Kinoa nasıl kullanılır? Öncelikle, kabukları acı olduğundan dolayı, yenmesinden önce çıkartılmalıdır. Sonrasında ise, pirincin kullanımına benzer pek çok şekilde kullanılmaktadır. Ispanak yapraklarının kullanımı gibi, kinoanın yapraklarının da kullanılabildiğini belirtmemiz gerekmektedir. Kullanımından önce bir kaç saat su içerisinde bekletilmesi önerilen kinoa, bekletilemiyorsa, iyi bir şekilde yıkanmalıdır. Pişirilmesi için gereken süre 15 dakikadır, ve pirinç, ya da bulguru ne şekilde pişiriyorsanız, kinoayı da o şekilde pişirebilirsiniz. Ancak, salatalarınızın içerisinde de kullanabileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir. Kahvaltı sofralarında da tüketebileceğiniz kinoayı un haline getirerek, onunla pasta, tatlı dahi yapabilirsiniz.
Ülkemizde kinoanın sevilmesinin nedeni, bulgura benzetilmesi, tat, ve kokusunun da baskın olmaması. Bunun yanında, kendine özgü bir aroması da yok değil… Birazdan, kinoa ne işe yarar, kinoanın faydaları nelerdir gibi soruların yanıtlarını da gördüğünüzde, eminiz ki siz de, bu bitkiyi tüketmek için kendinize farklı yöntemler bulabilecek, ya da, gerek sebze, gerekse de et yemeklerinize kinoayı ekleyeceksiniz.
Kinoa ne işe yarar? Kinoanın faydaları arasında ilk olarak, içeriğinde bulunan yüksek protein değeri nedeniyle, vejetaryen beslenenler için önemli olduğundan söz etmemiz gerekmektedir. Kansızlık probleminiz varsa kinoanın faydalarından, içeriğindeki demir dolayısı ile, kabızlık sorununuz varsa da lif değerinin yüksekliği gerekçesi ile yararlanabilirsiniz. Zayıflamak istiyorsanız da, lif değeri yüksek olduğundan dolayı yine kinoayı kullanabilirsiniz.
Kinoa ne işe yarar diyenler, içeriğindeki magnezyum değerinin yüksekliği nedeniyle, yüksek tansiyona, adet sancısı; ve ödeme de iyi geldiğini bilmelidirler. Serbest radikallerin olumsuz etkilerinden de koruyan kinoanın faydaları arasında, yaşlanmayı geciktirme, ve doku yenilenmesini olanaklı hale getirme gibi etkilerden de söz etmemiz gerekmekte Kalbi koruyan kinoa, başta göğüs kanseri olmak üzere, kanser türlerine karşı da koruyucu etki gösteriyor.
Bahar alerjisine karşı olumlu etkileri bulunan; ve kalsiyum içeriği dolayısı ile de kemik erimesinden koruyan kinoa, bebekler, ve çocuklar için de tercih edilebilecek ideal bir besin olarak karşımıza çıkıyor.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.