Zeytinyağlı Yaprak Sarma Nasıl Saklanır?

Zeytinyağlı Yaprak Sarma Nasıl Saklanır?

Zeytinyağlı yaprak sarmanın kışlık yiyecek hazırlıkları arasında yer aldığını duymak sizi biraz şaşırtmış olabilir. Çünkü insanlar genellikle asma yaprağını salamura olarak hazırlayıp saklar ve kış aylarında taze asma bulamadıklarında onu sararlar. Ancak biz sizlere zeytinyağlı yaprak sarma nasıl saklanır sorusunun yanıtını vereceğiz; hatta zeytinyağlı yaprak sarma buzlukta nasıl saklanır sorusunun yanıtını aktaracağız.

Kışlık yiyecek hazırlıkları arasında yer alan zeytinyağlı yaprak sarma, hazır olduğu için, istediğiniz zaman pişirebilir, salamuranın oldu – olmadı derdi ile uğraşmak durumunda kalmazsınız. Buna ek olarak zaman sorununuz olmaz; işten eve geldiğiniz gün atıp pişirebilir ve taze taze tüketebilirsiniz. Ani misafiriniz geldiğinde ne yapacağınızı düşünmek zorunda da kalmazsınız.

Tüm bunlara ek olarak, kışlık yiyecek hazırlıklarına dahil edeceğiniz zeytinyağlı yaprak sarmayı bir oturuşta hazırlamak durumunda değilsiniz. Bir yaz boyu, taze asma yaprağı ile eğer 6 sefer zeytinyağlı yaprak sarma yapıyorsanız, her seferinde bir poşet olmak üzere, dondurucunuza altı poşet de kışlık yiyecek hazırlıkları için atabilirsiniz. Peki tarifin uygulanma aşamaları ve bunun için gerekli malzemeler nelerdir?

Zeytinyağlı Yaprak Sarma Malzemeleri

4 demet asma yaprağı
2 tane kuru soğan
1 bardak pirinç
2 yemek kaşığı domates salçası
1 çay bardağından bir parmak kadar az zeytinyağı
1 çay kaşığı tuz
1 çimdik karabiber
1 tatlı kaşığı kuru nane
1 çay kaşığı pul biber

Zeytinyağlı Yaprak Sarma Yapılışı

■ Kışlık yiyecek hazırlıkları arasına bu tarifi dahil edeceğimiz için, asma yapraklarının salamura değil, taze olmasına dikkat ederek alın ve ilk olarak yıkayıp sonrasında dizin. Ardından da kaynamış suyun içerisine atıp 5 – 10 dakika arası bekletin.
■ Bu arada zeytinyağlı yaprak sarmanın iç harcını hazırlayabilirsiniz ki bunun için de ilk işiniz kuru soğanları yemeklik doğramak olsun. Ardından da zeytinyağı ile kısık ateşte kavurarak soğanların renginin dönmesini sağlayın.
■ Ardından salçasını, pirincini ve baharatlarını ilave edip bir iki kere çevirerek ocağın altını kapatıp, hazırlamış olduğunuz iç harcın soğumasını bekleyin.
■ Bu aşamadan sonra yapmanız gereken işlem, hazırlamış olduğunuz içi asma yapraklarına sarmak ve sonrasında buzdolabı poşetlerine sarmaktan ibaret.

Zeytinyağlı yaprak sarma nasıl saklanır sorusunun yanıtı için ekstra herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Kullanacağınız zamana kadar dondurucuya atabilir ve kışlık yiyecek hazırlıklarınız arasına dahil edebilirsiniz. Ama dikkat etmeniz gereken bir kaç husus da yok değil. Peki onlar neler?

• İç harcı ve özellikle de pirinci çok fazla pişirmeyin. Dolaptan alıp sarmayı pişirdiğinizde de pişeceği için lapa olur ve siz muhtemelen bunu istemezsiniz.
• Mevsim kış olup da hazırlamış olduğunuz zeytinyağlı yaprak sarmayı dolaptan çıkardığınızda, pişirmek için buzunun çözülmesini beklemeyin. Direkt olarak tencereye atın. Suyunu çok koymayın ve bir kaç dilim limon ile birlikte pişirin.

Bazı kişiler, zeytinyağlı yaprak sarmasının kışlık yiyecek hazırlıkları arasında yer almasının yanlış olduğuna ilişkin düşüncelerini paylaşsalar da, bu durumun açıklaması şu şekildedir: Çiğ şekilde saklanan zeytinyağlı yaprak sarmasının iç harcı zamanla suyunu salar ve bu durum da bakteri üretilmesine neden olur… Ancak bizim tarifini vermiş olduğumuz zeytinyağlı yaprak sarması çiğ değildir. İç harcı pişirdiğimizi hatırlıyor olmalısınız. Sadece lapa olmaması adına çok pişirmenizi mnermedik.

Pişmiş halde de saklayabileceğiniz bu yemeği tüketmenin belli bir zamanı vardır. Ancak eğer hava ile temasını tamamen keser ve sonrasında da dondurucu içerisine koyarsanız bir aya kadar saklayabilirsiniz. Dondurucu içerisinde değil de buzdolabında sakladığınızda bu süre maksimum 5 güne kadar düşmektedir.

Verdiğimiz tarife göre uygulama yaparak iç harcını pişirmeden saklamayı düşündüğünüz zeytinyağlı yaprsk sarması için en çok iki gün beklemelisiniz. Bu durum hafta sonu gelecek olan misafirlere hazırlık yapmak ya da bayram için yemekler hazırlamak gibi durumlar dolayısı ile söz konusu olabilir. Kışlık yiyecek hazırlıkları için süreyi uzatmak adına verdiğimiz tarifi eksiksiz uygulamalısınız.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.