Zeytinyağlı Yaprak Sarma Nasıl Saklanır? Yapılışı Nasıl Olur

Zeytinyağlı Yaprak Sarma Nasıl Saklanır? Yapılışı Nasıl Olur

Zeytinyağlı yaprak sarma nasıl saklanır sorusunun yanıtları en çok Ramazan bayramı ya da diğer günlerde aranıyor. Çünkü insanlar ilk olarak yaprak sarmayı yapıyor; ardından bayram oluncaya kadar saklamanın yollarını arıyorlar. Sonrasında ise beklenen kişiler gelmezse, kalan sarmaların yine saklanması yoluna gidiliyor.

Aslında yaprak sarmayı pratik bir şekilde saklamak mümkün. Bunun için ilk olarak asma yapraklarına içleri koyup, sarma işlemini sıkıca yapmalısınız ki pişerken kırılmasın ya da açılmasınlar. Ardından buzdolabı poşetine sıkıca yerleştirebilirsiniz. Ve sonra buzluğa atarak donmasını sağlamanız, yapmanız gereken tek işlemdir.

Zeytinyağlı Yaprak Sarma Yapılışı

Zeytinyağlı Yaprak Sarma Nasıl Saklanır

Fakat çok sıkı sarma işlemi her ne kadar güzel görünüm, bozulmayacak bir form kazanması dolayısı ile her ne kadar tercih edilse ve makbul olsa da çok sıkı sarılan yapraklar aslında kururlar. Çünkü siz onu sararken sıkmak sureti ile yağını, ekşisini, domatesini de sıkmış oluyorsunuz. Ancak elbette tercih meselesi…

Pek çok kişi ise yaprağı yazdan sarmak sureti ile kışa hazırlar. Böylece salamura yaprak yerine, hazır sarma yapılmış olur ve bu şekilde yaprakları tuzlama, sarmakta zorlanma gibi olumsuzluklardan da kurtulursunuz. Zeytinyağlı yaprak sarmanın kışlık yiyecek hazırlıkları arasında yer aldığını duymak sizi biraz şaşırtmış olabilir.

Çünkü insanlar genellikle asma yaprağını salamura olarak hazırlayıp saklar ve kış aylarında taze asma bulamadıklarında onu sararlar. Ancak biz sizlere zeytinyağlı yaprak sarma nasıl saklanır sorusunun yanıtını vereceğiz. Hatta zeytinyağlı yaprak sarma buzlukta nasıl saklanır sorusunun yanıtını aktaracağız.

Zeytinyağlı Yaprak Sarma Nasıl Saklanır

Zeytinyağlı Yaprak Sarma Nasıl Saklanır

Kışlık yiyecek hazırlıkları arasında yer alan zeytinyağlı yaprak sarma, hazır olduğu için, istediğiniz zaman pişirebilir, salamuranın oldu – olmadı derdi ile uğraşmak durumunda kalmazsınız. Buna ek olarak zaman sorununuz olmaz. İşten eve geldiğiniz gün atıp pişirebilir ve taze taze tüketebilirsiniz. Ani misafiriniz geldiğinde ne yapacağınızı düşünmek zorunda da kalmazsınız.

Yaprak Sarması Derin Dondurucuya Nasıl Konur?

Yaprak sarması derin dondurucuda nasıl saklanır sorusunun yanıtı için ilk olarak tek seferde kullanacağınız kadar sarmayı bir buzdolabı poşetinin içerisine düzgünce dizin. Ardından poşetin ağzını sıkıca kapatın. Ve poşeti derin dondurucuya atın. Kullanmak istediğinizde alıp hemen pişirebilirsiniz.

Pişmiş Yaprak Sarması Buzdolabında Kaç Gün Kalır?

Pişmiş yaprak sarması buzdolabında kaç gün kalır sorusunun yanıtınıöncelikle, evde yaprak sarma seven birinin olup olmadığını düşünerek vermek gerekir. Eğer sizden habersiz yerse çok fazla saklayamayacağınız kesin. Ancak öyle biri yoksa sorunun tam yanıtını verebiliriz.

Pişmiş yaprak sarması buzdolabında kaç gün kalır? Hava ile temas ettirmez, saklama kaplarının ağzını sıkıca kapatır ve hiç açmazsanız, 4 – 5 gün kadar saklamanızda herhangi bir sakınca bulunmamaktadır. Tadında ya da kokusunda herhangi bir değişim hissetmezsiniz.

Pişmiş Yaprak Sarma Buzluğa Atılır Mı?

Pişmiş yaprak sarma buzluğa atılır mı sorusuna tabi ki atılabileceği yanıtını verebiliriz. Bunu saklama kabında ya da yine buzdolabı poşetinde olanak tanıyabilirsiniz. Ancak bizim size önerimiz pişmeden atmanız yönündedir. Çünkü buzunun çözülmesini beklemeniz gereken sarmaların tadı da illa ki değişecektir.

Zeytinyağlı Yaprak Sarma Malzemeleri

4 demet asma yaprağı
2 tane kuru soğan
1 bardak pirinç
2 yemek kaşığı domates salçası
1 çay bardağından bir parmak kadar az zeytinyağı
1 çay kaşığı tuz
1 çimdik karabiber
1 tatlı kaşığı kuru nane
1 çay kaşığı pul biber

Sitemiz içerisinde farklı malzemelerle yapılan yaprak sarma tariflerini de bulabilirsiniz.

Zeytinyağlı Yaprak Sarma Yapılışı

• Kışlık yiyecek hazırlıkları arasına bu tarifi dahil edeceğimiz için, asma yapraklarının salamura değil, taze olmasına dikkat ederek alın ve ilk olarak yıkayıp sonrasında dizin. Ardından da kaynamış suyun içerisine atıp 5 – 10 dakika arası bekletin.

• Bu arada zeytinyağlı yaprak sarmanın iç harcını hazırlayabilirsiniz ki bunun için de ilk işiniz kuru soğanları yemeklik doğramak olsun. Ardından da zeytinyağı ile kısık ateşte kavurarak soğanların renginin dönmesini sağlayın.

• Ardından salçasını, pirincini ve baharatlarını ilave edip bir iki kere çevirerek ocağın altını kapatıp, hazırlamış olduğunuz iç harcın soğumasını bekleyin.

• Bu aşamadan sonra yapmanız gereken işlem, hazırlamış olduğunuz içi asma yapraklarına sarmak ve sonrasında buzdolabı poşetlerine sarmaktan ibaret.

Zeytinyağlı yaprak sarma nasıl saklanır sorusunun yanıtı için ekstra herhangi bir şey yapmanıza gerek yok. Kullanacağınız zamana kadar dondurucuya atabilir ve kışlık yiyecek hazırlıklarınız arasına dahil edebilirsiniz. Ama dikkat etmeniz gereken bir kaç husus da yok değil. Peki onlar neler?

• İç harcı ve özellikle de pirinci çok fazla pişirmeyin. Dolaptan alıp sarmayı pişirdiğinizde de pişeceği için lapa olur ve siz muhtemelen bunu istemezsiniz.

• Mevsim kış olup da hazırlamış olduğunuz zeytinyağlı yaprak sarmayı dolaptan çıkardığınızda, pişirmek için buzunun çözülmesini beklemeyin. Direkt olarak tencereye atın. Suyunu çok koymayın ve bir kaç dilim limon ile birlikte pişirin.

Kışlık Yaprak Sarması Nasıl Saklanır?

Bazı kişiler, zeytinyağlı yaprak sarmasının kışlık yiyecek hazırlıkları arasında yer almasının yanlış olduğuna ilişkin düşüncelerini paylaşsalar da, bu durumun açıklaması şu şekildedir: Çiğ şekilde saklanan zeytinyağlı yaprak sarmasının iç harcı zamanla suyunu salar ve bu durum da bakteri üretilmesine neden olur…

Ancak bizim tarifini vermiş olduğumuz zeytinyağlı yaprak sarması çiğ değildir. İç harcı pişirdiğimizi hatırlıyor olmalısınız. Sadece lapa olmaması adına çok pişirmenizi mnermedik.

Pişmiş halde de saklayabileceğiniz bu yemeği tüketmenin belli bir zamanı vardır. Ancak eğer hava ile temasını tamamen keser ve sonrasında da dondurucu içerisine koyarsanız bir aya kadar saklayabilirsiniz. Dondurucu içerisinde değil de buzdolabında sakladığınızda bu süre maksimum 5 güne kadar düşmektedir.

Verdiğimiz tarife göre uygulama yaparak iç harcını pişirmeden saklamayı düşündüğünüz zeytinyağlı yaprsk sarması için en çok iki gün beklemelisiniz. Bu durum hafta sonu gelecek olan misafirlere hazırlık yapmak ya da bayram için yemekler hazırlamak gibi durumlar dolayısı ile söz konusu olabilir. Kışlık yiyecek hazırlıkları için süreyi uzatmak adına verdiğimiz tarifi eksiksiz uygulamalısınız.

Tüm bunlara ek olarak, kışlık yiyecek hazırlıklarına dahil edeceğiniz zeytinyağlı yaprak sarmayı bir oturuşta hazırlamak durumunda değilsiniz. Bir yaz boyu, taze asma yaprağı ile eğer 6 sefer zeytinyağlı yaprak sarma yapıyorsanız, her seferinde bir poşet olmak üzere, dondurucunuza altı poşet de kışlık yiyecek hazırlıkları için atabilirsiniz. Peki tarifin uygulanma aşamaları ve bunun için gerekli malzemeler nelerdir?

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.