Zeytin Yağlı Yaprak Sarma Zeytinyağlı Yaprak Sarması Nasıl Yapılır

Zeytin yağlı yaprak sarmasını beğenmeyen yoktur. Ancak zeytin yağlı yaprak sarmasının tarifine baktığımızda karşımıza oldukça zor ve zahmetli bir yemek tarifinin çıktığını görürüz. Öyle ki, zeytin yağlı yaprak sarması yaparken, yaprakların her birine, yaprak sarmasının içini ayrı ayrı koyarak sarmanız gerekir; bir de bunun yanında, zeytin yağlı yaprak sarmasının ince sarılmış olanı makbuldür: ”kalem gibi” tabiri de bunun için kullanılır… Gel gelelim, zeytinyağlı yaprak sarması tarifi zor, zahmetli de olsa, zeytin yağlı yaprak sarmasının sevilmesi nedeniyle elimiz mahkum bu güzel yemeği yapacağız. O halde biz size, zeytinyağlı yaprak sarması tarifi hakkında bilgi verelim:

<

Yaprak sarması asma yaprağından yapılan bir yemektir. Yaprak sarması, hem Türk kültürünün; hem de Yunan kültürünün ortak yemekleri arasında yer alan bir yemek çeşididir. Yaprak sarması hem zeytin yağlı yaprak sarma olarak hem de etki yaprak sarması olarak hazırlanabilir. Bizim bahsedeceğimiz ise zeytin yağlı yaprak sarmadır.
Zeytin yağlı yaprak sarma için zeytinyağlı yaprak sarması tarifinde bir araya gelen zeytin yağı ve ve asma yaprağı bir araya geldiğinde, mükemmel bir sağlık deposu ortaya çıkartılacaktır.
Zeytinyağlı yaprak sarması nasıl yapılır; zeytinyağlı yaprak sarması tarifi hakkında bilgi vermek için, öncelikle zeytinyağlı yaprak sarması tarifindeki malzemeleri saymamız gerekecektir: Zeytinyağlı yaprak sarması tarifinin malzemeleri şu şekildedir: 500 gram pilavlık pirinç, 1.5 kilo kuru soğan, isteğe göre 50 gram kuş üzümü; ve yine isteğe göre 25 gram dolmalık fıstık, 2 tane orta boy domates, 1 yemek kaşığı domates salçası, 1.5 adet limonun suyu, 1 kilo büyük asma yaprağı, 2 bardak zeytinyağı, tuz, 1 kaşık toz şeker, 2 kaşık nane, 1 çay kaşığı karabiber, isteğe bağlı olarak yarım demet maydanoz…
Zeytinyağlı yaprak sarması tarifinde malzemelerin ardından gelelim zeytinyağlı yaprak sarması nasıl yapılır’a…
Öncelikle soğanları suyunu çekene kadar kavurup, içerisine, yıkanarak suyu süzülmüş pirinçleri; ve fıstıkları da ilave ederek 6 dakika kadar pişirin. Rendelenmiş domatesi ve salçayı da pişen soğanlı karışımın içerisine ekleyin. 5 dakika daha pişirdiğiniz zeytinyağlı yaprak sarmasının içine bir limon suyu ve baharatları da ilave edin; ve ocağın altını kapatın. Tencerenin ağzını bir kağıt havlu ile kapatın; ve 20 dakika dinlenmesini bekleyin. Haşlanmış olan asma yapraklarını da hazırladıktan sonra, bir tencerenin dibine ortalama 3 yaprak serin, zeytinyağlı yaprak sarması içi ile diğer asma yapraklarını doldurun; ve sonrasında tencerenin üstünü yine üç yaprak ile örtün. 2 bardak su, yarım limon suyu ve yarım çay bardağı zeytinyağını da yaprakların üzerine ekleyin ve zeytin yağlı yaprak sarmayı ocağın üzerine koyup kaynatın. Kaynadıktan sonra ocağın altını kısın ve yaprakların cinsine göre ortalama 40 – 45 dakika pişirin…
Afiyet olsun 🙂

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası