Yumurtalı Patates Tarifi Yumurtalı Patates Nasıl Yapılır?

Yumurtalı patates, bazen sabah kahvaltılarının; bazen de evde yemek olmadığında akşam yemeğinin kurtarıcı tarifi. Annelerimiz çocukluğumuzdan beri yapabilir. Ancak biz yinede nasıl yapıldığını ve içine neler konulduğunu bilmiyor olabiliriz. Ancak belki üniversiteyi kazanmak, belki başka şehirde çalışmak belki de evlilik dolayısı ile yalnız kalmak, bize bu tadın nasıl yapılması gerektiğini öğrenme zorunluluğu oluşturmuştur.

Sabah kahvaltısı, genel olarak bakıldığında, bazı kişiler tarafından çok sevilen; bazı kişilerin ise hiç sevmediği ya da yapmaya zaman bulamadığı bir öğündür. Sabah kahvaltısını sevmeyen grup genel olarak kahvaltılıklar arasında yer alan peyniri de zeytini de reçeli de sevmez. Peki onlara günün bu en önemli öğünü nasıl sevdirilir?

Yumurtalı Patates Tarifi

Yumurtalı Patates

Örneğin yumurtalı patates ile… Çünkü patates kızartmasını sevmeyen yoktur. Söz konusu yumurtalı olduğunda ise içerisine çok sayıda baharat girer. Ve baharatı da genel olarak sevmeyen yoktur. Sonuçta iştah açar ve yemekleri lezzetlendirmekte baharatların üzerine yoktur.

Peki neden sabah kahvaltısı bu kadar önemli ve yapmak için çareler bulunmalı? Çünkü her şeyin öncesinde günün ilk öğünüdür. Gün içerisinde ihtiyaç duyulan enerji seviyesine ancak bu öğün ile ulaşılabilir.Ve saatlerdir süren uzun açlık durumundan söz etmiyoruz bile. Metabolizmanın çalışması için kahvaltı yapmak zorunludur.

Fakat insanlara, yataktan kalkar kalkmaz bir şeyler yemek zor geldiği gibi, yataktan kalkar kalkmaz bir şeyler hazırlamak da zor geliyor. Fakat biraz sonra sizlerle paylaşacağımız tarifin uygulanmasında hiç bir zorluk söz konusu değildir. Hatta patatesi önceden hazırlayabilirsiniz.

Sitemiz içerisinde hem buna benzer pratik tarifleri hem de Sabah Kahvaltısı Kaçta Yapılmalı gibi, kahvaltıya dair önemli sorularınızın yanıtlarını bulabilirsiniz. Hatta Sabah Kahvaltısı Yapamıyorum şeklindeki probleminizi bile çözmeye yönelik önerilerimizin bulunduğunu belirtmeden geçmemeliyiz.

Yumurtalı Patates

Yumurtalı Patates

Kahvaltı yaparsanız, enerji seviyenizi yükseltir ve işlerinize ya da derslerinize daha kolay konsantre olabilirsiniz. Aynı zamanda zayıflama sürecine katkıda bulunur; Tip 2 diyabet ve kalp hastalıkları risklerini azaltabilirsiniz.

Yumurtalı Patates Tarifi

Yumurtalı patates tarifi için ihtiyaç duyacağınız malzemelerin listesini sizlerle paylaşacağız. Ancak bu listede yer alan malzemelerin tamamının evinizde de bulunduğuna emin olduğumuzu belirtmeliyiz. Hayat her ne kadar pahalı da olsa insanlar şimdilik birinci dereceden ihtiyaç duydukları gıda malzemelerini ellerinde bulundurabiliyorlar. Bazen bunun için şartları zorlasalar bile…

Yumurtalı Patates Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

 • 2 tane yumurta
  • 2 tane patates
  • Tuz
  • Sıvıyağ
  • Margarin
  • Karabiber
  • Kırmızıbiber

Bu malzemelerin içerisinde yer alan bazı baharatları çıkartabilir ya da farklı baharatlar da kullanabilirsiniz. Tuz miktarını ve yağ miktarını gerekli şekilde arttırabilir ya da azaltabilir; patates ve yumurta sayısında da aynı şeyi yapabilirsiniz. Vermiş olduğumuz malzemeler iki kişi için yeterlidir. Ancak sadece yumurtalı patatesle doymayı düşünüyorsanız daha fazla da yapabilirsiniz.

Yumurtalı Patates Nasıl Yapılır?

Yumurtalı patates nasıl yapılır sorusunun yanıtı kolay olmakla birlikte,en önemli önceliğiniz malzemeleri temin etmektir. Eğer bunu başarabilirseniz, kısa süre içerisinde tarifinizin hazır olduğunu görebilir ve sıcak sıcak tüketme şansını elde edebilirsiniz.

Çocuklar tarafından da çok sevilen ve protein ihtiyacını da karşılayan Yumurtalı patates nasıl yapılır?

 • Patateslerin kabuklarını soyarak güzelce yıkayın.
 • Ardından küçük küpler şeklinde doğrayın.
 • Tavaya bir parmak yükselecek şekilde sıvı yağ koyun.
 • Yağın içerisinde patatesleri kızartın. Ve kızaran patatesleri tavadan alıp kağıt havlunun üzerine koyun ki kağıt havlu patateslerin fazla yağını çekebilsin.
 • Başka bir tavanın içerisine bir tatlı kaşığı tereyağ koyun ve üzerine patatesleri alıp bir kere kısık ateşte çevirin.
 • Patateslerin üzerine yumurtaları kırın ve karıştırarak yumurtaların hem pişmesini, hem de patateslere karışmasını sağlayın.
 • Tarifiniz böylece tamamlanmış olacaktır. Artık sıcak sıcak servis edebilirsiniz. Kahvaltıda yanına domates ve soğan da alabilirsiniz. Soğan kokusunu, sonrasında dişlerinizi fırçalayarak giderebilirsiniz.

Yumurtalı Patates Kavurması

Yumurtalı patates kavurması yaptığınızda kızartmanız gereken ilk malzeme patateslerdir. Ardından üzerine yumurtaları kırarak onların da pişmelerini sağlayabilirsiniz. Yumurtaları ayrı bir kasenin içerisine kırıp, tuz, karabiber ve kırmızıbiber ile karıştırırsanız, baharatların patatese ve yumurtaya daha kolay karışmalarını sağlayabilirsiniz.

Yumurtalı Patates Kızartması

Yumurtalı patates kızartması, yumurta sevmeyen bazı kişiler tarafından sevilmeyebilir. Ancak bu sorunu, tarifi tam uygulamadan önce çözebilmeniz mümkün. Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi önce patatesleri kızartıp, üzerine yumurtaları sonradan kırmanız söz konusu.

Dolayısı ile yumurta sevmeyen kişinin patateslerini ayırıp, kalan patateslerin üzerine yumurta kırma işlemini gerçekleştirebilir; bir taşla iki kuş vurursunuz. Afiyet olsun.

 

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.