Yoğurt Mayalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Yoğurt Mayalarken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Ev yoğurdu yapmanın püf noktaları, yoğurt çalmanın püf noktaları ve yoğurt mayalarken dikkat edilmesi gerekenler hakkında sizlere ilerleyen bölümlerde aktaracağız. Çünkü artık hepimiz biliyoruz ki fermente olması dolayısı ile ev yoğurdu çok iyi bir probiyotik ve bu özelliğiyle hem bağışıklık sistemi; hem de sindirim sistemini güçlendiriyor ve sağlık açısından çok önemli faydaları var. Ama sulanmaması, daha sağlıklı olması, lezzetli olması… gibi konularda dikkat edilmesi gereken hususlar yok değil. Peki yoğurt mayalarken dikkat edilmesi gerekenler arasında neler var?

Ev Yoğurdu Yapmanın Püf Noktaları

■ Yoğurt mayalarken dikkat edilmesi gerekenlerin ilki, yoğurdun güvenilir yerden alınmış bir süt ile çalınması. Günlük süt bunun için ideal, ama siz açık satılan süt alımı da gerçekleştirebilirsiniz. Bu noktada, sütün çok kısa zamanda mikroorganizma ürettiğini unutmamalı ve buna yönelik olarak süt alımınızı güvenilir bir yerden yapmalısınız. Sütün temiz ve sağlıklı olması, yapmış olduğunuz ev yoğurdunun rengi, tadı ve kokusundan belli olacaktır. Bu durumu şu şekilde örneklendirebiliriz: Kötü yemlerle beslenmiş olan ineklerden sağılan sütün kokusu kötü olacaktır. Dolayısı ile yapmış olduğunuz yoğurt da kötü kokar. Hijyenik olmayan süt ile yapacağınız yoğurdun rengi gri; tadı ise acı olur. Bir kere bu gibi bir sorunla karşılaşırsanız, aynı yerden süt almaya devam etmemelisiniz.

■ Evde yoğurt yapmanın püf noktalarından bir diğeri de, yoğurt mayalanacak olan sütün, çok fazla kaynatılmamasının gerekliliğidir. Açık sütü, fokurdamaya başlamasının sonrasında en az 15 dakika kaynatmalı ve zararlı mikroorganizmaların gitmesini sağlamalısınız; ama günlük sütü kaynatmak için fokursamasının ardından geçmesi gereken süre en fazla 5 dakika olmalıdır. Yoğurt yapmadan önce sütün kaynatılmasının sebebi, içerisinde bulunan suyun buharlaşarak uçmasını sağlamak ve daha kıvamlı bir yoğurt hazırlamaktır. Ancak belirtilen sürelerin haricindeki kaynatmalarda süt içerisinde bulunan besin değeri azalacağı için önerilmemektedir.

■ Yoğurt çalmanın püf noktaları arasında, yoğurt mayalanacak olan sütün sıcaklığını iyi ayarlamak da yer almaktadır. Çok sıcak süt ile mayalanan yoğurt mayayı ya hiç tutmaz; ya da çok sulu olur. Bu nedenle geleneksel yöntem kullanarak sütün ısısını iyi ayarlamanız önemlidir. Peki nedir bu geleneksel yöntem? Önce elinizi iyice yıkar; sonrasında da sütün içerisine batırırsınız. Eğer parmağınız hafifçe yanıyorsa, sütün ısısı yeterli ve daha fazla ısıtmaya gerek yok demektir. Artık yoğurdunuzu çalabilirsiniz.

■ Sütün ısısını ayarlamanın sonrasında, mayanın miktarını ayarlamak da dikkat etmeniz gereken bir diğer detay. Bunun için bir litre süte bir yemek kaşığı maya eklemeniz yeterli olacaktır. Bu anlamda mayayı az koymak yoğurdun tutmamasına; çok koymak ise tadı ekşi bir yoğurdun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Bu anlamda dikkatli olmalısınız. İyi ısınan sütün içerisine yeterli miktarda mayayı koyup, karıştırarak mayanın her yere yayılmasını sağladığınızda yoğurt mayalama işleminiz de tamamlanmış olacaktır.

■ Ev yoğurdu yapmanın püf noktalarından sonuncusu ise yoğurdun ne kadar süre ile beklemesi gerektiğini bilmektir. Mayalanma süresi genellikle 4 – 5 saattir. Daha fazla bekletirseniz yoğurdunuz sulanacaktır. Mayalanma süresinin sonunda ise buzdolabında bir gün beklemesini sağlamalısınız ki yapmış olduğunuz yoğurdun kıvamı daha koyu olsun.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.