Yeşil Zeytin Salamurası Nasıl Yapılır? Yeşil Zeytin Yapımı

Yeşil Zeytin Salamurası Nasıl Yapılır? Yeşil Zeytin Yapımı

Reçellerimizi yaptık, turşularımızı bastık; MaviBoncugum.Com olarak sizlere, tüm bu bilgileri zamanında aktarmaya çalıştık. Şimdi artık yeşil zeytin yapımının zamanı geldi. Bu yazımızda da sizlere, MaviBoncugum.Com olarak yeşil zeytin yapımından söz etmeye çalışacağız. Eğer siz de, yeşil zeytin nasıl yapılır, ya da yeşil zeytin salamuraaı nasıl yapılır sorusunun yanıtı olan yeşil zeytin yapımını merak ediyorsanız, yeşil zeytin nasıl yapılır, yeşil zeytin salamurası nasıl yapılır sorularının yanıtı olan yeşil zeytin yapımını birlikte öğrenelim:

Yeşil zeytin nasıl yapılır, ve yeşil zeytin salamurası nasıl yapılır sorularının yanıtlarından önce, salamura suyu nasıl hazırlanır sorusunun yanıtı olan, salamura suyu hazırlama ile ilgili bilgilere bakmamız gerekmektedir. O halde öncelikle, salamura suyu nasıl hazırlanır diyelim, ve salamura suyu hazırlamayı anlatalım: Bir litre suyun içerisine ilave edilen iki yemek kaşığı kaya tuzu ile salamura suyu hazırlanmaktadır. Eğer salamura suyunun daha etkili olmasını isterseniz, salamura suyu nasıl hazırlanır sorusunun yanıtı olan salamura suyu hazırlama işlemi sırasında, salamura suyunun içerisine, çok az miktarda, önceden ekşitilmiş ev yapımı yoğurt da ilave edebilirsiniz.
Salamura suyu hazırlama işleminin sonrasında, yeşil zeytin nasıl yapılır, ve yeşil zeytin salamurası nasıl yapılır sorusunun yanıtlarına artık bakabiliriz. Yeşil zeytin yapımı için, önceden almış olduğunuz, rengi yeşilden saman sarısına dönmekte olan zeytinleri yıkamalı, çürük ya da kuşlar tarafından yıpratılmış olanları ayırmalı, soınrasında ise yeşil zeytşn olarak kullanacağınız zeytinleri iki ya da üç yerinden, çok derin olmamak sureti ile çizerek, yeşil zeytin salamurası yapaağınız kavanozun içerisine atmalısınız. Daha sonra, yeşil zeytin yapımında sırayı salamura suyunun, salamura kavanozunun içerisine konulması aşaması almaktadır. Salamura suyunun, yeşil zeytinleri geçmesi gerekmekle birlikte, salamura suyu ile kavanozun kapağı arasında boşluk kalmamasına, ve bunun yanında, yeşil zeytinlerin salamura suyunda çok serbest kalmamalarına da dikkat etmek gerekmektedir.
Yeşil zeytin salamurası nasıl yapılır diyenlerin, haftada bir sefer salamura suyunu değiştirmek sureti ile, yeşil zeytinlerin acılığını almaları gerekmektedir. Yeşil zeytinin acılığının gitmesinden sonra ise, yeniden bir salamura suyu hazırlanır. Bu sefer hazırlanacak olan salamura suyunda, bir litre su için beş yemek kaşığı kaya tuzunun kullanılması gerekmektedir. Yeşil zeytin nasıl yapılır diyenler, acılığı gitmiş olan yeşil zeytini bu salamura suyuna koyarak ortalama bir ay boyunca bekletmeli; sonrasında da tüketmeye başlamalıdırlar.
Yeşil zeytin salamurası nasıl yapılır diyenler, yeşil zeytin yapımı sırasında şunu da yapabilirler. Bir ay bekletilmesi gereken salamura suyunun son iki ya da üç günlük zaman diliminde, salamura suyuna bir miktar limon tozu da ekleyecek olurlarsa, yeşil zeytinlerin daha uzun süre dayanmasını olanaklı hale getirebilirler. Afiyet olsun.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.