Vanilyalı Dondurma Nasıl Yapılır? Vanilyalı Dondurma Tarifi

Vanilyalı Dondurma Nasıl Yapılır? Vanilyalı Dondurma Tarifi

Bu yazımızda sizlere vanilyalı dondurma tarifinden bahsedeceğiz. Vanilyalı dondurma nasıl yapılır diyenlerdenseniz, yazın en sıcak günlerinde, içinizi vanilyalı dondurma ile sevindirmeyi tercih ediyorsanız; ve bunu evinizde, evinizin hijyen koşullarında sağlıklı bir şekilde yapmayı daha çok seviyorsanız, bu yazımızın amacı da sizi isteklerinize kavuşturmak, ve vanilyalı dondurmayı evinizde rahat bir şekilde yapmanıza olanak tanımak. O halde soralım: vanilyalı dondurma nasıl yapılır? Vanilyalı dondurma tarifini vermeden önce de vanilyalı dondurma malzemelerini sizlere anlatalım:

Vanilyalı dondurma malzemeleri:
Yarım çay kaşığı vanilya esansı, ya da bir paket vanilya
Bir buçuk su bardağı şeker
Bir buçuk su bardağı krema
İki su bardağından iki parmak eksik olmak koşulu ile, suyu buharlaştırılmış; ya da tatlandırılmış süt…
Vanilyalı dondurmanın malzemelerini bu şekilde özetledikten sonra, vanilyalı dondurma nasıl yapılır sorusunun yanıtı için, vanilyalı dondurma tarifine birlikte bakalım:
Vanilyalı dondurma nasıl yapılır? Vanilyalı dondurma tarifi:
Vanilyalı dondurmayı hazırlamak için, öncelikle bütün malzemeleri bir kap içerisinde karıştırın. Daha sonra ise, ya derin bir kek kalıbına, ya da bir buz kalıbının içerisine boşaltın. Kalıbı buzluğa yerleştirerek, vanilyalı dondurmanın sertleşmeye başlayıncaya kadar donmasını sağlayın. Daha sonra vanilyalı dondurmayı buzluktan alarak, daha önceden soğutulmuş başka bir kabın içerisine boşaltın, ve içerisindeki buz kristallerinin erimesini sağlayana dek, ortalama beş dakika karıştırın. Bu işlemin ardından, vanilyalı dondurmayı eski kalıbının içerisine boşaltarak yeniden buzlupa yerleştirin, ve sertleşip donuncaya kadar bekletin. Vanilyalı dondurmanın servis edilmesinden yirmi, ya da otuz dakika önce buzluktan çıkartılması gerekmektedir.
Vanilyalı dondurma tarifinde, eğer isterseniz, malzemelerin içerisine şu ekstra malzemeleri de ilave edebilirsiniz: Olgun olan üç tane muzu, bir çorba kaşığı limon suyu ile karıştırarak, vanilyalı dondurmayı buzluğa atmadan hemen önce, muz püresini de vanilyalı dondurmanın içerisine karıştırabilirsiniz. Bir paket çileği robottan geçirerek, bir başka paket çileği de iri parçalar halinde doğrayarak vanilyalı dondurmayı buzlupa atmadan hemen önce, içerisine ilave edebilirsiniz. Sütsüz 250 gram çikolatayı da eritip soğuttuktan sonra, vanilyalı dondurmayı buzluğa koymadan içerisine karıştırabilirsiniz…
Vanilyalı dondurmayı dondurma kalıplarına koyarken, istediğiniz gibi süslemeniz de mümkün: örneğin, dondurma kabının en altına karamel sos dökebilir, üzerine vanilyalı dondurma koyarak, daha üstüne fındık fıstık ekleyip yeniden vanilyalı dondurma koyabilirsiniz. Haşlanmış kuru kayısı; ve taze katısı, ya da dondurmalı ceviz parçaları ile de vanilyalı dondurmanızı süsleyebilirsiniz… Afiyet oldun…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.