Üzüm Sirkesi Nasıl Yapılır? Üzüm Sirkesi Yapımı

Üzüm Sirkesi Nasıl Yapılır? Üzüm Sirkesi Yapımı

Bu yazımızda sizlere, üzüm sirkesi nasıl yapılır sorusunun yanıtlarından söz etmeye çalışacağız. Üzüm sirkesi nasıl yapılır diyenlerdenseniz, üzüm sirkesi yapımını yazımız içerisinde rahatlıkla bulabileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir. Üzüm sirkesi, üzümün kendisi kadar da faydalı bir araç niteliği taşımaktadır. Üzüm sirkesinin faydalarından, sizlere, ilerleyen zamanlarda söz edebiliriz. Şimdi dilerseniz, ortalama iki ayda hazırlanan üzüm sirkesi yapımını sizlere anlatalım:

Üzüm sirkesi nasıl yapılır diyenlerin, öncelikle, bir kilogram üzümü hazır bulundurmaları gerekmektedir. Daha sonra güzel bir şekilde yıkayacağınız üzümleri, temizlemenize hiç gerek yok. Üzüm sirkesi yapımında kullanmak üzere beş kilogramlık bir üzüm sirkesi kavanozuna, yıkamış olduğunuz üzümleri, sapları, çürükleri, ve çekirdekleri ile birlikte koyabilmeniz mümkün. Üzümlerin üzerine ise üç litre su eklemeli, ve, üzüm sirkesi kavanozunun kapağını kapatmadan üzerine bir tülbent yerleştirmelisiniz.
Üzüm sirkesinin olması için, ortalamada iki hafta zamana ihtiyacınız var. Her gün, üzüm sirkesinin üzerindeki tülbenti kaldırmalı, üzüm sirkesini biraz karıştırmalı, ve tülbenti sonrasında yeniden yerine yerleştirmelisiniz. İki haftanın sonunda ise, çok ince bir süzgeçten üzüm sirkesini geçirmeli, ve elde ettiğiniz suyu, temiz bir kavanoz içerisine dökmelisiniz. Üzüm sirkesinin ağzını bu sefer kapatmanız, ve bir buçuk ay kadar unutmanız gerekiyor. Ancak, üzüm sirkesi kavanozunun kapağını kapatıp onu tamamen unutmadan önce, içerisine, bir tatlı kaşığı kaya tuzu, bir kaç tane nohut, ve az miktarda da ekmek içi eklemeniz önerilmektedir. Bu işlem, üzüm sirkesinin form değiştirmesini engelleyecektir. Belirtilen sürenin dolmasının ardından ise, üzüm sirkesini rahatlıkla kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.