Uzmanından Biber Salçası Tarifi

Uzmanından Biber Salçası Tarifi

Her ne kadar damak zevkleri; ve bu nedenle de yemeklerin pişirilme, hazırlanma yöntemleri birbirinden farklılık gösterse de, biber salçasının pek çok yemeğin, kısırın içerisinde kullanıldığını hepimiz biliyoruz. İçerisinde bulunduğumuz mevsim ise, tam biber salçası yapılacak mevsim… Yağmurlar başlamadan, biber salçasını evde kendiniz yapmak, ve temizliğinden emin olarak sevdiklerinize güzel yemekler hazırlamak için, gelin biber salçası nasıl yapılır sorusunun yanıtını alalım; ve Gaziantep’in güzel yemeklerini lezzetlendiren, Antep usulü biber salçası tarifini gözden geçirelim…

Biber Salçası Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

*20 Kilo biber
*1 Kilo kaya tuzu

Biber Salçası Nasıl Yapılır?

İlk olarak biberlerinizi güzelce yıkamanız gerekmektedir. Sonrasında ise çekirdeklerini çıkartarak, çürüklerinden ayırmalısınız. Eğer biberinizde çok fazla çürük yok, ve etli biber kullanıyorsanız, yapacağınız 20 kilo biberden 5 kilo biber salçası elde edebilirsiniz; ama eğer temizleme sırasında çok fazla biber atarsanız, 4 kilo biber salçası da elde edebilirsiniz. Peki çekirdeklerinden ayırdığınız biberler, sonrasında nasıl biber salçası olacak?

Biber salçası yapmak için biberlerin çekilmesi gerekmektedir. Bunun için kendi et kıyma makinenizi kullanabilir; ya da robotunuzdan yardım alabilirsiniz. Veya, Gaziantep, Adana, Mersin… gibi yerlerde, mahalle aralarında, biber salçası yapanlar için biber çekme makinesi bulunan kişiler arabaları ile dolaşmakta; ve biberleri, bir ücret karşılığında çekmektedirler. Eğer bu arabaları da bulamazsanız, kasaplardan da yardım alabilirsiniz.

Çekmiş olduğunuz biberleri temiz tepsilerin içerisine koyarak tuz ile karıştırıp, güneş gören, temiz yerlere bırakın. Bu sırada yağmur yağarsa; ya da gece olduğunda, zaten güneş olmadığı için, içerisine herhangi bir şey girmemesi adına tepsilerin üzerlerini örtebilirsiniz. Yağmur sırasında ise zaten biberleri içeri almalısınız. Ve biber salçasının kuruması için, gün içerisinde bir kaç kere, hazırlamış olduğunuz biberleri karıştırmanız gerektiğini de unutmamalısınız.

Bu şekilde hazırlamış olduğunuz biber salçası, ortalama 10 gün içerisinde kurumuş; ve kullanıma hazır hale gelmiş olacaktır. Haşlanmaması nedeni ile içeriğindeki mineral, ve vitaminleri de yitirmemiş olan biber salçasını afiyetle tüketmeniz dileği ile…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.