Turunç Reçeli Turunç Reçeli Nasıl Yapılır? Turunç Reçeli Tarifi

Turunç Reçeli Turunç Reçeli Nasıl Yapılır? Turunç Reçeli Tarifi

Turunç reçeli, özellikle Akdeniz bölgesinde çok yapılan; ve çok da sevilerek yenilen reçel türleri arasında kendisine yer bulmaktadır. Bununla birlikte, pek çok kişi de turunç reçeli nasıl yapılır sorusunun yanıtını bilmemektedir. Bu yazımızda sizlere, turunç reçeli nasıl yapılır sorusunun yanıtı olarak turunç reçeli tarifinden bahsedeceğiz… Turunç reçeli nasıl yapılır sorusunun yanıtı ile turunç reçeli tarifini sizlerle paylaşmadan ömce turunç reçeli malzemelerini paylaşarak, turunç reçeli hakkında bilgi vermeye başlayalım:

Turunç reçeli malzemeleri: Yedi gram limon tuzu ya da iki çorba kaşığından biraz daha fazla limon suyu.
Üç bardak su
Birbuçuk kilo toz şeker
Bir kilo 250 gram turunç…
Turunç reçeli malzemelerinin paylaşılmasının ardından, turunç reçeli nasıl yapılır sorusunun yanıtı için turunç reçeli tarifini sizlerle paylaşalım:
Turunç reçeli nasıl yapılır? Turunç reçeli tarifi: Turuncun üstünde bulunan turunç kabukları, turunç kabuklarının hemen altında yer alan etli ve beyaz kısma zarar verilmeden, ince bir şekilde soyulur. Turunç kabuklarının hemen altında bulunan etli ve beyaz kısım ise, bıçak ile alınıp, birer parmak kalınlığında dilimlere ayrılır. Turunç reçeli için dilimlenen turuncun beyaz etli kısımları rulo şeklinde sarılır; ve sonrasında da, ucu düğümlenmiş bir ipliğe, yorgan iğnesi yardımıyla geçirilir. Turunç reçeli malzemeleri arasında yer alan turunçların tamamı, belirtildiği gibi hazırlanarak aynı ipe geçirilip, ipin diğer ucuna da bir düğüm atılır; ve bu şekilde hazırlanan turunçlar, kaynar suyun içerisine atılır. Turunçlar, turunç reçeli için, bu kaynar su içerisinde hafif bir şekilde yumuşayana kadar haşlanır.
Turunç reçeli nasıl yapılır sorusuna yanıt olarak verdiğimiz turunç reçeli tarifinde, haşlanan turunçların suyu dökülüp, üzerine soğuk su konularak 12 saat bekletilir. Sürenin dolmasının ardından su boşaltılıp, turunçların üzerine yeniden soğuk su konulur; ve bir 12 saat daha turunçlar bu şekilde bekletilir. Turunç reçeli için bu uygulama, her 12 saatte bir gerçekleştirilir. Her seferinde, turunçların içerisinde bulunan suyun tadına bakılmalıdır. Suda acı tat var ise, su değiştirilip, bir 12 saat daha beklenmelidir. Suda acılık kalmadığında ise…
Turunç reçeli nasıl yapılır sorusuna yanıt olarak verdiğimiz turunç reçeli tarifinde sırayı, turunç reçeli malzemeleri arasında yer alan şeker ve suyun, orta hararetli ateşte karıştırılarak kaynatılması almaktadır. Şekerli su şurup kıvamına geldiğinde ise içerisine turunçlar atılır; ve bir kaç taşım kaynaması sağlanır. Sonrasında ise, turunç reçelinin içerisine limon suyu; ya da yarım fincan suda eritilmiş limon tuzu ilave edilir. Limon ile de kısa süre kaynatılan turunç reçeli sonrasında ocaktan alınıp, üzerindeki köpükler de alındıktan sonra soğumaya bırakılır.
Turunç reçeli nasıl yapılır sorusunun son yanıtı, turunç reçeli tarifinde, soğuyan turunç reçelindeki turunçların ipten çıkartılması gerektiğidir. Ardından da turunç reçeli kavanozlara konularak, serin bir yerde saklanmaya bırakılır… Afiyet olsun.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.