Turunç Reçeli Nasıl Yapılır?

Özellikle Akdeniz bölgesinde yetişen turunç ile, bölgede bol bol turunç reçeli yapılır. Pek çok kişinin çok beğenerek tükettiği bu lezzet, bazı kişiler tarafından da hiç sevilmemektedir. Ancak biz bu yazımızda turunç reçelini sevmeyenlere değil de, turunç reçelini sevenlere, turunç reçeli nasıl yapılır sorusunun yanıtı olan turunç reçeli yapımından söz edeceğiz. O halde zaman kaybetmeden bilgilerimizi aktarmaya başlayalım…

Turunç Reçeli İçin Gerekli Malzemeler

*Bir adet yorgan iğnesi, ve bunun için kullanılabilecek iplik
*Bir çorba kaşığı limon suyu
*Bir kilo toz şeker
*On tane büyük boy turunç

Turunç Reçeli Nasıl Yapılır?

Turunç reçeli yapımı için ilk olarak turunçların yıkanması, sonrasında da rendenin üçgen tarafı ile rendelenmesi gerekmektedir. Sonrasında, bu şekilde rendelenen turunçların altı parçaya ayrılması gerekir. Daha sonra, ilk olarak turuncun suyu alınır; sonrasında da kabuklarda bulunan beyaz kısım kazınarak turunç reçelinin acı olması önlenir.

Sonrasında, kabukların, yorgan iğnesi kullanılarak, ortalama 50 santimlik iğneye, ortalama 50 adet rulo olacak şekilde dizilmelidir. İplikteki ruloların çok iyi bir şekilde sıkıştırılması; ve aralarında boşluk kalmamasına dikkat edilmelidir. Ardından, bu şekilde bağlanmış olan rulonun sıcak su içerisinde ortalama yarım saat haşlanması gerekir.

Haşlanan turunç kabukları soğuk suyun içerisine alınır; ve bu suyun günde en az dört kere değiştirilmesi, ve kabukların içerisinde iki gün kalması gerekir. Sonrasında, artık acısı çıkmış olan turunç kabukları şekerin içerisine yerleştirilir; ve bir gece de bu şekilde beklemesi sağlanır.

Sabah olduğunda turunç reçeli yapımına, şekerli turunç kabukları ocağa alınıp, 15 dakika çok yüksek ateşte, sonrasında da 45 dakika kısık ateşte olmak sureti ile kaynamaya bırakılır. Ardından limon suyu ilave edilen turunç reçeli beş dakika daha pişirilip ocağın altı kapatılır.

Ilıyan turunç reçelinin ipleri kesilir, ve bir kavanoz içerisine boşaltılan turunçlar, ardından da üzerine dökülen, tencerenin içerisindeki şurup ile karıştırılır. Bunun ardından, ortalama bir sene dayanabilen turunç reçeli istenildiği zaman tüketilebilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası