Turunç Reçeli Nasıl Yapılır Tarifi Fiyatı Pişirme Yöntemleri

Turunç Reçeli Nasıl Yapılır Tarifi Fiyatı Pişirme Yöntemleri

Turunç reçeli çok eski zamanlardan bu yana yapılan ve pek çok kişi tarafından sevilerek tüketilen tatlılar arasında yer alıyor. Yapması biraz meşakkatli. Ancak öncesinde reçel yapılacak turuncun bulunması da gerekiyor. Pek çok kişi bunun için yolda yürürken Akdeniz bölgesinde turunç ağaçlarını gözüne kestiriyor.

Şeker fiyatlarının da artması dolayısı ile bu sene önceki senelere göre biraz daha az yapılacağını tahmin edebilmek zor değil. Ancak müdavimleri için hiç bir şey turunç reçeli yapmaya engel olmayacaktır. Pek çok kişi bu lezzetin nasıl yapıldığını biliyor. Ancak bilmeyenlerin de bulunması elbette söz konusu.

İlk kez yapacak olanlar genellikle yakınlarından,daha önce tatmışolduğu lezzetin aynı tadını almayı isteyeceklerdir. Ancak bazen yakınlarımızı tarif almadan kaybedebiliyor ve ne yazık ki aynı tadı da bulmakta zorlanıyoruz. Biz size ilerleyen bölümlerde yapabileceğiniz en güzel turunç reçelinin tarifini vereceğiz.

Turunç Reçeli Nasıl Yapılır?

Turunç reçeli nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını vermeden önce size gerekli malzemelerden söz edelim. Bu ölçüleri,turuncun ekşiolması dolayısı ile kendi damak zevkinize göre arttırabilir ya da azaltabilirsiniz. Ancak bizim önerimiz aynı ölçüleri kullanmanız yönündedir.

Turunç Reçeli

Turunç Reçeli Nasıl Yapılır

• 2 kilo turunç
• 2 bardak şeker
• Yarım limon suyu
• 2 bardak su

Bu aşamadan sonra ise turunç reçeli nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını maddeler halinde sizlerle paylaşabiliriz.

• İlk olarak turunçların kabuklarını portakal soyargibi soyun. Ancak bunu yaparken bir kabuğu ortalama 7eşit parçaya bölmeye çalışın.

• Ardından kabukların içerisinde yer alan beyaz kısımları bıçak yardımıyla temizleyin.

• Temiz bir yorgan iğnesi ve bir ipalarak, her bir kabuğu önce yuvarlayıp, sonrasındada ipe dizin.

• Hazırlamış olduğunuz kabukları ortalama 8dakika sıcak suyun içerisinde haşlayın. Sonra bu tencerenin içerisinden alıp, 8dakika kadar soğuk suyun bulunduğu tencerenin içerisinde bekletin. Daha sonra yeniden 8 dakika haşlayın. Ve yine soğuk suda bekletin. Bu işlemi toplamda 3sefer tekrarlayın.

• Ardından turunç kabuklarını bir tencerenin içerisine alıp, üzerine de şekeri ilave edin ve bu şekilde şekerin erimesi ve kabukların sulanması için ortalama 4 saat bekletin.

• Süre sona erdiğinde şekerli turunç kabuklarının üzerine 2bardak suyu ilave edip,şekerinazik bir şekilde karıştırmak sureti ile pişirin.

• Kabuklar istediğiniz yumuşaklığa geldiğinde ise limon suyunu sıkıp 1 – 2taşım daha kaynatın. Ardından ocağın altını kapatabilirsiniz.

• Piştikten sonra kavanozların içerisine yerleştirin. Ve kavanozları, kapaklarını sıkıca kapatarak ters çevirin. Bu şekilde soğumasını bekleyin.

Bu işlemlerin tamamlanmasının ardından hazır olmuş olacak olan turunç reçelini bekletmenize gerek yok. Hemen sonraki gün sabah kahvaltısını süsleyebilir; midenizi şenlendirebilirsiniz.

Turunç Reçeli Tarifi

Turunç reçeli tarifi kolay olup, tüketmesi zevkli bir lezzettir. Pişirme sırasında isterseniz ağzını kapatmak üzere ocağın üstünde değil de fırında da pişirebilirsiniz.Bu şekilde biraz daha uzun zaman sürecek olsa da pişirme işleminden sonra elde edeceğiniz lezzet, ocaktakinden çok daha iyi olacaktır.

Turunç Reçeli

Turunç Reçeli Tarifi

Turunç reçeli tarifi sırasında, kabukları birsıcak bir soğuk suya attığınız anda, kullandığınız sıcak suyu her seferinde değiştirmeniz sizin için oldukça önemli. Çünkü kabuğu acı olan bu meyvenin acısının gitmesi için yapabileceğiniz tek şey bu. Aksi halde hem daha fazla şeker kullanmanız gerekir. Hem de istediğiniz lezzeti alamayabilirsiniz.

Turunç Reçeli Fiyatı

Turunç reçeli fiyatı internet ortamında farklı sitelerde farklı rakamlarla ifade edilebilir. Bunun nedenleri arasında ilk sırada marka farkı yer almaktadır. Bunu gramaj takip eder. Cam kavanozda gelen turunç reçeli fiyatı ile plastik kapta gelen turunç reçelinin fiyatı aynı değildir.

Trendyol, HepsiBurada, N11 gibi mağazaların kargo bedeli alıp almamaları da fiyatlar üzerinde etkilidir. Turuncun faydaları hakkında bilgi sahibi olabilir ve sadece bu faydalar için dahi turunç reçelini yapamıyorsanız bile satın alarak tüketebilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.