Tandır Böreği Nasıl Yapılır? Tandır Böreği Tarifi

Tandır Böreği Nasıl Yapılır? Tandır Böreği Tarifi

Bu yazımızda sizlere, tandır böreği, tandır böreği nasıl yapılır; ve tandır böreği tarifinden bahsedeceğiz… Misafirim gelecek diye telaşa kapılan bayanlardansanız, artık böyle bir telaşa ihtiyacınız yok; çünkü bizim, sizin için, ve misafirleriniz için bir fikrimiz var: adı tandır böreği… Peki tandır böreği nasıl yapılır? Tandır böreği tarifi nasıl olur? İşte sizlere, tandır böreği hakkında bilgiler… Tandır böreği yapmak için tandır böreği nasıl yapılır diye soruyorsanız, öncelikle tandır böreğinin malzemelerini sizlerle paylaşalım:

Tandır böreği malzemeleri:
Kırmızı biber
Karabiber
Tuz
Bir tane soğan
Yarım kilo kıyma
İki yemek kaşığı tahin
Bir paket margarin
Ilık su
Sekiz su bardağı un…
Tandır böreğinin malzemelerini bu şekilde saydıktan sonra, tandır böreğinin içi için kıymalı harcın tarifini sizlere anlatarak, tandır böreği nasıl yapılır sorusunun yanıtı olan tandır böreği tarifini sizlerle paylaşalım:
İki yemek kaşığı sıvı yağın içerisine soğanları doğrayıp, üzerine de kıymayı, karabiber, kırmızı biber, ve tuzu ilave edin; ve tandır böreği için bu malzemeleri iyice karıştırarak pişirin…
Sonrasında ise tandır böreğinin hamurunu hazırlamanız gerekmektedir. İşte tandır böreği nasıl yapılır sorusuna, tandır böreği tarifinde, hamurun yapılışı: Derin bir kabın içerisine alınan unun içerisine, yumurta ve tuz ilave edilir; ve daha sonra da içerisine yavaş yavaş su ilavesi yapılarak, sert bir hamur elde edinceye kadar yoğurulur. Daha sonra hamur dört bezeye ayrılır, ve üzeri kapalı bir şekilde bir müddet bekletilir. Daha sonra ise, tandır böreği hamurunun bezeleri ince yufkalar şeklinde açılır.
Tandır böreği nasıl yapılır sorusunun yanıtı olan tandır böreği tarifine geldiğimizde, öncelikle, margarinin içerisinde tahinin eritilmesi gerekmektedir. Daha sonra ise, yufkalar yağ ile yağlanır, ve yağlanan yufkalar rulo halinde kıvrılıp, yuvarlanarak yeniden beze haline getirilir. Daha sonra ise bu bezeler tepsinin içerisine açılır. Üç kat beze yufka haline getirildikten sonra, üzerine, yukarıda tarifi verilmiş olan kıymalı harç ilave edilir; sonrasında da kalan son yufka kıymaların üzerine serilir. Son tandır böreği yufkasının üzerine yumurta sürerek susam ilave edin; ve 180 dakika fırında üzeri kızarıncaya kadar pişirip, sonrasında ise servis yapın… Afiyet olsun.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.