Tahinli Pekmezli Çörek Nasıl Yapılır?

Tahinli Pekmezli Çörek Nasıl Yapılır?

Tahinli pekmezli çörek dediğimizde aklımıza, mutlaka çok lezzetli bir pasta olduğu düşüncesi gelir. Çünkü tahin pekmezi sevmeyen yoktur; bu lezzete çocuklar bile bayılırlar. Sağlık deposu olduğunu söylememize ise gerek bile yoktur muhtemelen. Peki tahinli pekmezli çörek nasıl yapılır? İlerleyen bölümlerde sizlere tahinli pekmezli çörek tarifinin aktarımını gerçekleştireceğiz.

Tahinli Pekmezli Çörek İçin Gerekli Malzemeler

* 1 paket instant kuru maya
* 500 gram tam buğday unu
* 1 yemek kaşığı bal
* 1 bardak ılık süt
* 1 tatlı kaşığı tuz
* 1 bardak su
* 5 yemek kaşığı zeytinyağı
* 1/2 bardak tahin
* 1/2 bardak pekmez
* 1 tane yumurta
* Haşhaş
* Susam

Tahinli Pekmezli Çörek Tarifi

■ Tahinli pekmezli çörek nasıl yapılır diyerek malzemelerinizi temin ettiğinizde ilk işiniz fırın tepsisini yağlı kağıt ile kaplamak olsun. Sonrasında tarifi uygulamaya başlayabilirsiniz.

■ Sonraki adımda tahinli pekmezli çörek için gerekli iç harcını hazırlayın ki bunun için tahin ile pekmezi bir kase içerisinde karıştırmanız yeterli olacaktır. Ancak biliyorsunuz ki tahin ve pekmez, tahinin katı olması dolayısı ile birbirine zor karışır. Dolayısı ile iyice karıştırın.

■ Karıştırma kabının içerisine unu alıp üzerine de mayayı ilave ederek iyice karıştırın. Unu eleyerek kullanmak sizin için daha iyi olacaktır. Belki biraz yavaşlatır; ama mutlaka bu detayı atlamamanız gerektiğini bilmelisiniz.

■ Sütün içerisine balı ilave edip iyice karıştırarak balın erimesini sağlayın. Ardından da bu karışımın içerisine tuz ve zeytinyağı ile suyu ekleyin.

■ Hazırlamış olduğunuz sulu, sütlü, ballı karışımı mayalamış olduğunuz unun içerisine, sürekli yoğurarak yavaş yavaş ekleyin. Elde edeceğiniz hamurun kıvamı yumuşak olacak ve elinize yapışacak. Bu durum size, unun az geldiğini düşündürmesin.

■ Tahinli pekmezli çörek için hazırlamış olduğunuz hamuru 15 eşit parçaya bölün. Yalnız bu hamur yumuşak olduğu ve elinize yapıştığı için onu, üzerine hafifçe zeytinyağı sürülmüş silikonlu mat üzerinde açmak işinizi kolaylaştıracaktır.

■ Elinizi zeytinyağına batırın ve sonrasında hamurların her birini 20 x 20 boyutlarında olacak şekilde açın. Sonrasında ortalarına birer tatlı kaşığı tahin pekmez koyun. Ardından da hamuru uzunlamasına ikiye katlayın. Çekiştirerek kendi etrafında döndürdüğünüz hamurun ucu sonrasında ortasına gelecek şekilde sabitleyin.

■ İçerisine yağlı kağıt sermiş olduğunuz fırın tepsisine, tahinli pekmezli çörekler birbirine değmeyecek şekilde yerleştirin ve sonrasında bir kase içerisinde yumurtayı çırpıp çöreklerin üzerine sürün. Ardından da susam ve haşhaştan tercih ettiğinizi serpin.

■ Fırını 50 dereceye ayarlayıp beş dakika ısıttıktan sonra içerisine, tahinli pekmezli çörek tarifini uyguladığınız fırın tepsisini yerleştirin ve hamurlar kabarana kadar bekleyin. Sonrasında fırının ayarını 180 dereceye getirin ve tahinli pekmezli çörek kızarana ve hacmi kendisinin iki katı olana kadar pişirin. Bu süre ortalama 35 dakikalık bir zaman dilimini kapsamaktadır.

Tahinli pekmezli çörek nasıl yapılır sorusunun yanıtı bu kadarla sınırlı. Pişen çörekleri sıcak ya da ılık olarak servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.