Sucuk Nasıl Yapılır? Sucuk Tarifi Ve Sucuk Yapımı

Geri sayım yaptık, yarısından çoğunu da kutladık, ve artık son gününü yaşamaktayız… Kurban bayramı 2012’den bahsediyoruz elbette… Her seneki gibi bu sene de yine, pek çok aile, kurban eti ile dolaplarını doldurdu, kimileri kurban kesti, kimilerine de kesilen kurban etlerinden verildi; neticede pek çok kişi, öyle ya da böyle kurban eti ile tanışmış oldu… Peki kurban bayramı 2012 sonunda, kurban etlerinizi nasıl değerlendirmeyi düşünüyorsunuz? Biz size bu yazımızda bir alternatif sunmaya karar verdik… Sucuk yaparak kurban etini değerlendirebileceğinizi düşündük… Peki sucuk nasıl yapılır? İşte size, sucuk yapımı, ve sucuk tarifini anlatacağız, ama öncesinde, sucuk yapımı sırasında kullanılacak olan malzemeleri aktarmamız gerekmektedir:

Sucuk yapımı sırasında gerekli malzemeler:
Dana bağırsağı
Biraz su
Üç çorba kaşığı tuz
Bir çorba kaşığı karabiber
Üç çorba kaşığı yeni bahar
Üç çorba kaşığı kırmızı toz biber
125 gram sarımsak
Beş kilo orta yağlı dana kıyma
Sucuk yapımı için gerekli malzemelere bakmamızın sonrasında, artık, sucuk nasıl yapılır sorusunun yanıtı olan sucuk tarifini öğrenebiliriz:
Sucuk nasıl yapılır? Sucuk tarifi:
Öncelikle, malzemelerin tamamı derin bir kap içerisine konulur, ve çok iyi bir şekilde yoğurulur. Yoğurma işleminin tamamlanmasının sonrasında ise, hazırlanmış olan bu karışımın üzeri bir temiz bez ile örtülmek kaydı ile, serin bir yerde bir gece beklemesi gerekmektedir. Sabah olduğunda, hem tuz, hem de baharatını kontrol ettiğiniz sucuk için yeniden bir yoğurma işlemi gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Bu işlemin sonrasında, huni yardımı ile, bağırsakların içerisine, hazırlanan sucuk karışımı, arada hiç boşluk kalmayacak şekilde yerleştirilir. Bağırsakları kestiğiniz yerden bir ip ipe bağlamalı, sonrasında da ipleri birbirine bağlayarak bir halka oluşturmalı, daha sonra da bu halkaları bir yere asmalısınız. Bağırsakların içerisine yerleştirilmiş olan sucuktaki fazla suyun çıkması için, toplu iğne yardımı ile delerek bir kaç yerden suyun akmasını olanaklı hale getirebilirsiniz. Kurutmak için astığınız sucukların serin bir yerde, kuruması gerçekleşene kadar beklemesi gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası