Sebze Suyu Hazırlamak İçin Ölçüye Gerek Yok

Sebze Suyu Hazırlamak İçin Ölçüye Gerek Yok

Sebze suyu nasıl hazırlanır sorusunun yanıtını sizlerle paylaştığımızda, bu bilgilerin pek çoğunuzun ilgisini çekeceğini düşünüyoruz; çünkü artık pek çoğumuz doğal şeyler tüketme taraftarıyız; hele bir de söz konusu çocuklar, hatta bebekler olunca durum daha da farklı. Hem sebze suyu hazırlamayı, hem de sebze suyu nasıl saklanır sorusunun yanıtlarını burada bulabileceksiniz.

Öncelikle şunu belirtelim: Sebze suyu hazırlama aşamasında gidip de pazardan özel sebze almak durumunda değilsiniz. Kereviz kullanırken saplarını, pırasa kullanıyorsanız dış kabuklarını, hazırlayacağınız sebze suyunun malzemesi olarak rahatlıkla kullanabilirsiniz. Pilavlarınızda, çorbalarınızda ya da yemeklerinizde aromatik, sağlıklı bir tat aradığınızda da, hazırlamış olduğunuz bu sebze suyunu rahatlıkla kullanabilirsiniz. İşin bir diğer güzel yanı da, sebze suyu hazırlamanın da, malzemelerin temini kadar kolay olması. Peki sebze suyu nasıl yapılır ve sonrasında da sebze suyu nasıl saklanır? İşte bu soruların alternatif yanıtları:

Sebze Suyu Nasıl Yapılır?

1 tane kereviz sapı
1 tane havuç
2 sap pırasa
1 tane defne yaprağı
2 sap taze kekik
1 diş sarımsak
8 top karabiber
3 litre su

■ Sebze suyu hazırlama aşamasında ilk işiniz kullanacağınız sebzeleri yıkamak olsun.
■ Kereviz sapı, havuç ve pırasayı eşit büyüklerde olacak şekilde doğrayın.
■ Sarımsakları ezin.
■ Bir tülbent alıp içerisine ezmiş olduğunuz sarımsakları, karabiberleri, defne yaprağını ve kekiği koyup açılmayacak şekilde bağlayın.
■ Hazırlamış olduğunuz bütün malzemeleri derin bir tencerenin içerisine alıp, suyu da üzerlerine ilave edin. Orta hararette kaynamasını bekleyin.
■ Sebze suyu kaynamaya başladığında artık ocağın altını kısabilirsiniz. Ve sonrasında beş dakika daha kaynamasına izin verin.
■ Ocağın altını kapattıktan sonra sebze suyunu süzün, sonrasında da oda sıcaklığına gelene kadar bekleyin.
■ Son aşama, oda sıcaklığına gelmiş olan sebze suyunu buzdolabına kaldırmak olacaktır. Yemeklerde kullanımınıza amade.

Aslında genel olarak bakıldığında, sebze suyu hazırlama aşamasında hiç bir özel malzemeye ihtiyacınız yok, yemeğini yaparken kabuğunu soymuş olduğunuz bütün sebzelerin kabuklarını saklayabilir ve sebze suyu hazırlama aşamasında kullanabilirsiniz. Hep söylenmez mi zaten: sebze ve meyvelerin asıl vitaminleri kabuklarındadır. Yani aslında soyup da çöpe attığımız sebze kabuklarının hepsi bizim için birer malzemedir. Soymadan önce yıkamanız ve içlerinde çürük bulunmaması halinde tüm sebze kabuklarını ve tarifinize fazla gelen sebzeleri sebze suyu nasıl yapılır sorusunun yanıtı olan malzemeler arasında kullanabilirsiniz.

Buna ek olarak soğan, kereviz sapı ve havuç, sebze suyu içinde bulunması önerilen esas malzemelerdir. Ayrıca lezzetlendirmek için de karabiber ve defne yaprağı kullanabilirsiniz. Ama ölçüde abartıya kaçmamanız önerisinde bulunmadan da geçmeyelim.

Yapacağınız sebze suyunun lezzetli olması açısından dikkat etmeniz gereken bir diğer nokta da, kaynatma aşamasından önce sebzeleri ortalama 10 dakika boyunca zeytinyağı içerisinde kavurmaktır. Bu sırada karamelize olan sebzeleriniz sonrasında kaynatılırlarsa daha fazla lezzet katarlar. Pişirilme süreleri ise 45 dakikayı bulabilir. Kullanacağınız tencerenin çelik ve dibinin dar olması, ısının eşit şekilde dağıtılması açısından büyük önem arz etmektedir. Pişmesi sırasında üzerinde toplanan tortuları kevgir yardımı ile alabilirsiniz. Sonrasında ise sebzeleri süzgeç ile süzmelisiniz.

Bu kadar bilginin sonrasında sebze suyu nasıl hazırlanır sorusunun yanıtları arasına bir tarif daha ekleyelim dilerseniz. Önce malzemeler; sonrasında da yapılış aşamalarından söz edelim; yani her zamanki gibi…

Yarım demet taze kekik
Yarım demet maydanoz
1 tane kırmızı soğan
2 tane havuç
1 tane rezene
3 dilim taze zencefil
4 diş sarımsak
3 tane kereviz sapı
10 tane karabiber
20 tane kişniş tohumu
1 tane defne yaprağı
1 çorba kaşığı tuz
2.5 litre su

■ İlk işiniz bütün malzemeleri güzelce yıkamak olsun.
■ Ardından tencereye sığacak şekilde doğrayın.
■ Hepsini tencere içerisine alıp üzerine de soğuk suyu ilave edin.
■ Orta hararette kaynama aşamasına kadar bekleyin. Sonra ocağı kısık ateşe alıp yarım saat boyunca sebze suyunun kaynamasına izin verin.
■ Ocağın altını kapatıp süzgeçten geçirerek sebzeleri süzün ve sonrasında sebze suyunu geniş bir kaba aktarın.
■ Oda sıcaklığına geldiğinde, isterseniz buzdolabında, isterseniz de dondurucuda saklayabilirsiniz. Nasıl mı?

Sebze Suyu Nasıl Saklanır?

Pek çok kişi, kışlık yiyecek hazırlıklarına sebze suyunu da dahil etmekte ve saklamak için dondurucuyu kullanmaktadır. Buna ek olarak buzdolabında da saklayabilirsiniz. Buzdolabını kullanacaksanız, hazırlamış olduğunuz sebze suyunu mümkün olduğunca üç günde, en çok da bir hafta içerisinde tüketmelisiniz. Dondurucuda saklamak için ise en az üç ay zamanınız olduğunu ve uzun süre saklayabileceğinizi belirtmeliyiz. Bunun için, hazırlamış olduğunuz sebze suyunu bir bardaklık porsiyonlara bölüştürün. Ardından da isterseniz buzdolabı poşetlerine alarak hava geçirmesini önleyecek şekilde ağzını bağlayın; isterseniz de buz kalıplarına koyup dondurun ve sonrasında yine hava geçirmesini önlemek için sarın ve dondurucuda kullanacağınız zamanı beklemesi için kaldırın.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.