Ramazan Tatlılarının Baş Tacı Baklava Ve Baklava Tarifi

Ramazan Tatlılarının Baş Tacı Baklava Ve Baklava Tarifi

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte, ramazan tatlıları da sık olarak hemen hemen her yerde satılmaya başladı. Ancak, pek çok ramazan tatlısına baktığımızda, uzmanların uyarıları ile karşılaşıyoruz: mısır şurubu barındıran ramazan tatlılarından uzak durmalıyız… O halde, ramazan tatlılarını evde yapar, hem daha sağlıklı olmasını sağlarız; hem de damak tadımıza daha uygun ramazan tatlıları elde ederiz. Peki hangi ramazan tatlılarını yaparız? Sizi bilmem ama bence baklava oldukça hoş bir ramazan tatlısıdır. Baklava nasıl yapılır, bunu bilmeyebilirsiniz. Baklava tarifleri hakkında herhangi bir fikriniz olmayabilir. En kötüsü, elinizde bir baklava tarifi olmayabilir… Ancak hemen telaşa kapılmayın! Biz size baklava tarifi verecek; ve baklava yapılışını anlatacağız… Sorunumuz çözüldü mü? O halde hep birlikte, baklava tarifimizi almaya başlayalım:

<

Baklava tarifinde öncelikle, baklava yufkasının malzemelerinden başlayalım işe…
Baklava yufkası malzemeleri:
1 bardak süt
1 bardak sıvıyağ
1/2 çay bardağı sirke
3 adet yumurta
250 gram tereyağı
1/2 paket margarin
400 gram ceviz
1 paket nişasta
bir tutam tuz
alabildiği kadar un
Baklava şerbetinin malzemeleri:
1.75 litre su
1.5 kilo şeker
Baklava yapılışı:
Öncelikle baklava yufkası için verilmiş olan baklava yufkası malzemelerinden, yumuşak bir baklava hamuru yapılır. Baklava hamuru yapıldıktan sonra ise yarım saat dinlendirilir. Baklava hamuru dinlenmeye bırakılmışken, cevizlerin ezilmesi sağlanır. Sonrasında ise, baklava hamurunun dinlenmesi için gerekli olan yarım saatlik süre dolduğunda, baklava hamuru dörde bölünür. Baklava hamuru dörde bölündükten sonra, her bir parçadan onbeş adet, ceviz büyüklüğünde olmak üzere, toplamda altmış adet beze oluşturulur. Baklava hamurundan elde edilen bezeler üst üste konularak büyütülür; ancak, her bir bezenin arasında nişasta bulunması gerekmektedir. Onbeş beze üst üste geldikten sonra da merdane yardımı ile, bir tepsi büyüklüğünde baklava yufkası haline getirilir. Bir miktar ceviz, baklava yufkasının üzerine serpilir; ve geriye kalan diğer bezelerin de onbeşer tane olacak şekilde, az önceki işlem ile baklava yufkası oluşturularak, üstüste gelmeleri sağlanır. Altmış beze tamamlandığında, baklava yufkası, istenildiği şekilde kesilir. Kesilen baklava dilimlerinin sonrasında ise, tereyağı ve margarin eritilerek, baklava dilimlerinin üzerine dökülür.
Baklava tarifinde sırayı, baklavanın pişirilmesi almaktadır. Baklavalar fırında pişirilir. Baklavalar fırında pişirildikten sonra, hamur soğutulur; bu arada baklava şerbeti, kısık ateşte, ortalama bir saat kaynatılır. Pişirilen baklava hamuru soğutulduktan sonra, sıcak baklava şerbeti baklava hamurunun üzerine dökülür; ve bu sayede baklava yapılışı tüm maviboncugum.com takipçileri tarafından öğrenilmiş olur. Geriye afiyetle yemek kalmıştır.
Afiyet olsun 🙂 Bizim yerimize de bir dilim baklava yersiniz artık herhalde 🙂


Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.