Portakal Reçeli Portakal Reçeli Nasıl Yapılır? Portakal Reçeli Tarifi

Reçeller genellikle yaz aylarında yapılır. Çilek reçeli, vişne reçeli, kayısı reçeli gibi reçeller sevilen reçel türlerinden olmakla birlikte, yaptığınız çilek reçeli, kayısı reçeli; ya da vişne reçelinin bitmesi halinde, kışın ortasında reçelsiz kalmanız muhtemel; kahvaltı sofralarınızı şenlendirmek için ihtiyaç duyduğunuz reçelleri hazır almaktan başka çareniz yok; hazır alınan reçellerin de ev yapımı reçellere benzemediğini hepimiz biliyoruz. İşte tam bu aşamada, kış aylarında bolca bulunan portakal geliyor. Portakal reçeli de kahvaltı sofralarınızı şenlendirmek için iyi bir seçim. Portakalın faydalarından da, portakal reçeli yaparak yararlanabilmeniz muhtemel. Peki portakal reçeli nasıl yapılır? Bu yazımızda sizlere, portakal reçeli nasıl yapılır sorusunun yanıtı olarak portakal reçeli tarifini vereceğiz. Şimdiden afiyet olsun diyerek, portakal reçeli nasıl yapılır sorusunun yanıtı olan portakal reçeli tarifini vermeden önce, portakal reçeli için gereken malzemeleri aktaralım:

Portakal reçeli için gereken malzemeler, altı tane portakal, bir kilo toz şeker, sört bardak su; ve bir tane de limondan oluşmaktadır. Portakal reçelinin malzemelerinden sonra, portakal reçeli nasıl yapılır sorusunun yanıtı olarak portakal reçeli tarifini sizlerle paylaşalım:
Portakal reçeli nasıl yapılır? Portakal reçeli tarifinde, öncelikle, portakal reçeli yapmak için, portakalların kabuklarının dilim dilim ayrılması gerekmektedir. Daha sonra ise bir yorgan iğnesinden yararlanarak, dilimlenen portakal kabukları, kalın bir ipliğe geçirilip dizilir. Bu şekilde hazırlanan portakal kabukları, suda iki sefer haşlanır; ve ikisinde de portakal kabuklarının haşlama suyu dökülerek, portakal reçeline, portakal kabuklarının acı tadının geçmesi önlenir.
Portakal reçeli nasıl yapılır sorusunun yanıtı için portakal reçeli tarifini verirken, bir tarafta da, portakal reçelinin malzemeleri arasında yer alan su; ve şekeri kaynatmanız gerekmektedir. Sonrasında da, haşlanan portakal kabuklarını, kaynamakta olan şekerli suyun içerisine atarak, kıvama gelmesini beklemelisiniz. Portakal reçelini ocaktan almadan önce de üzerine, yine portakal reçeli malzemeleri arasında yer alan limon suyunu ekleyip, ocaktan almanız gerekmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası