Patlıcan Dolması Turşusu Nasıl Yapılır?

Patlıcan Dolması Turşusu Nasıl Yapılır?

Patlıcan dolması turşusu yapmak istiyorsanız tam mevsimindeyiz. Pazar tezgahlarında, patlıcan dolması turşusu tariflerinde kullanılmak adına küçük patlıcanların satışı gerçekleştiriliyor. İnternet üzerinden de küçük bir araştırma ile patlıcan dolması turşusu nasıl yapılır sorusunun yanıtlarına ulaşabilirsiniz. Zaten ulaştık; şimdi patlıcan dolması turşusu tarifini bir an önce bizlerle paylaşın dediğinizi duyar gibiyiz. E hadi o zaman, önce patlıcan dolması turşusunu yapmak için ihtiyaç duyacağınız malzemeleri gözden geçirelim.

Patlıcan Dolması Turşusu İçin Gerekli Malzemeler

* 40 adet küçük patlıcan
* 1 çorba kaşığı tuz
* Patlıcanları haşlamak için yeterince su

* 1 baş sarımsak
* 1/2 demet kereviz yaprağı
* 1 demet kereviz sapı
* 1 tane kapya biber
* 1 tane orta boy havuç
* 250 gram beyaz lahana

* 1 çay bardağı nohut
* 3 litrelik cam kavanoz
* 1 bardak üzüm sirkesi
* 1 çorba kaşığı turşuluk tuz
* 1 litre su

Patlıcan Dolması Turşusu Tarifi

■ Patlıcan dolması turşusu tariflerinin genelinde olduğu gibi işe, patlıcanların tepesinde bulunan yaprakları ayıklamakla başlayın. Ardından da karnıyarık yapar gibi, patlıcanlarınıza uzunlamasına bir çizik atın.

■ Büyük bir tencereyi ocağın üstüne koyup, içerisine tencerenin yarısına gelecek kadar su doldurun ve bir çorba kaşığı da tuz ilave ederek suyu yüksek ateşte kaynamaya bırakın.

■ Kaynamaya başlayan tuzlu suyun içerisine patlıcanlarınızı atıp ortalama 4 – 5 dakika kaynamalarını sağlayın. Kaynama seviyesi patlıcanlar hafif yumuşayacak şekilde olsun. Çok kaynarlarsa ezilme ihtimalleri bulunduğunu unutmadan haşlama süresini iyi ayarlayın.

■ Haşlamış olduğunuz patlıcanları bu sefer de içerisinde soğuk su bulunan bir tencerenin içerisine alın. Suyu bir kaç kez değiştirerek patlıcanların tamamen yumuşamalarını sağlayın. Ardından da sularını hafifçe sıkarak süzgecin içerisine alın.

■ Patlıcan dolması turşusu nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını vermeye devam ederken şimdi de sıra turşunun içini hazırlamaya geldi. Bunun için yıkamış ve süzülmelerini sağlamış olduğunuz kapya biber, havuç ve lahanayı tavla zarı büyüklüğünde doğrayın.

■ Sarımsakları yıkadıktan sonra havanda ezin ki tadları patlıcan dolması turşusunun içerisine tam olarak karışsın. Ama eğer isterseniz çok ince şekilde de doğrayabilirsiniz.

■ Kerevizleri yıkayarak bir avuç kadar kereviz yaprağını patlıcan dolması turşusunun içine koymak için ince ince doğrayın. Kalan kereviz yapraklarını patlıcan dolmasının üstünü kapatmak için; kereviz saplarını da patlıcanları bağlamak için kullanacağınızdan dolayı kerevizin hiç bir parçasını atmayın.

■ Kereviz saplarını, biraz önce patlıcanları haşlamış olduğunuz tuzlu suyun içerisinde üç dakika kadar haşlayın ve ardından da soğuk suyun içerisine alıp soğumalarını sağlayın.

■ Doğramış olduğunuz lahana, havuç, kapya biber ve sarımsakları karıştırma kabının içersinde iyice karıştırdıktan sonra, haşlayıp süzmüş olduğunuz patlıcanların içerisine doldurun.

■ Haşlamış olduğunuz kereviz saplarının ise kalın olanlarını ortadan ikiye uzunlamasına bölün ve sonrasında da içlerini doldurmuş olduğunuz patlıcanları bu saplarla bağlayın.

■ Hazırlamış olduğunuz patlıcan dolması turşusunun ağzı açıkta kalan üst kısmını yukarı gelecek şekilde, kavanozunuzun içerisine yerleştirin.

■ Nohutları patlıcanların üzerine atın ve ardından hepsinin üstünü kereviz yaprakları ile kapatın.

■ Şimdi sıra, patlıcan dolması turşusu tariflerinde kullanacağınız turşu suyunu hazırlamaya geldi. Bunun için suyu kaynatıp, üzerine de turşuluk tuzunuzu ilave edin ve tuz eriyene kadar sürekli olarak su içerisinde karıştırın.

■ Hazırlamış olduğunuz tuzlu suya sirkeyi ekleyip karıştırarak soğuması için bir kenarda beklemeye bırakın.

■ Tamamen soğuduğunda turşu suyunu, kavanozun içerisine yerleştirmiş olduğunuz patlıcan dolması turşusunun üzerine dökün. Ve sonrasında kavanozun kapağını sıkıca kapatın.

Patlıcan dolması turşusu nasıl yapılır sorusunun yanıt adımlarını böylece tamamlamış olacaksınız. Ardından dolabın içerisine yerleştirerek, 10 gün sonra tüketeceğiniz zamanı beklemeye koyulabilirsiniz. Afiyet olsun.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.