Patates Çeşitleri Ve Patates Nasıl Pişirilir İle Patates Kızartması Tarifi

Patates Çeşitleri Ve Patates Nasıl Pişirilir İle Patates Kızartması Tarifi

Bu yazımızda sizlere, öncelikle patates çeşitlerinden söz edeceğiz, daha sonra ise, patates nasıl pişirilir, ve patates kızartması tarifi için bir takım püf noktalarından söz etmeye çalışacağız. Öncelikle patates çeşitlerini anlatalım, ve patates nasıl pişirilir, ve patates kızartması tarifinde, patates çeşitleri arasından hangisini tercih etmeniz gerektiği hakkında sizleri bilgi sahibi yapmaya çalışalım.

Öncelikle belirtmeliyiz ki patates çeşitleri oldukça fazladır. Patates çeşitlerinin her birinin lezzetinin de bir diğerinden farklı olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Patates çeşitlerinin lezzetleri, patatesin bakımına, patatesin yetiştiği ortamın iklimine, ve patatesin yetiştiği toprağa göre değişiklik göstermektedir. Patates çeşitleri arasından patates seçimi yaparken içeriğindeki nişasta miktarına bakarak patates seçmek gerekmektedir. Kimi patatesler patates kızartması için, kimi patatesler ise patates yemekleri için uygundurlar. Patates çeşitleri arasında yer alan nişasta miktarı düşük olan patateslerin daha az dağıldığını belirtmemiz gerekmektedir. Bu nedenle, patatesli salatalarda, ve fırında pişirilen patates yemeklerinde, kolay dağılmamaları gerekçesi ile, nişasta oranı düşük olan patateslerin tercih edilmesi gerekmektedir. Patates çeşitleri arasında, nişasta değeri ortalarda olan patateslerin tüm patates tariflerinde kullanılabildiğini belirtmemiz gerekmektedir. Patates çeşitleri arasında yer alan, nişasta değeri yüksek olan patateslerin dokuları kurudur. Bu şekildeki patatesler, genellikle fırınlama yöntemlerinde tercih edilmektedirler.
Patates nasıl pişirilir sorusunun yanıtlarına bakmak istediğimizde ise, öncelikle organik patateslerden söz etmemiz gerekmektedir. Organik patates pişirecek olan kişilerin, patates nasıl pişirilir sorusunun yanıtı için, patatesin kabuğunu soymadan pişirmeleri gerektiğini belirtmeliyiz. Çünkü organik patateslerin tüm vitamin ve mineral değerleri kabuklarında saklıdır. Patates nasıl pişirilir sorusunun yanıtlarını verirken şunu da belirtmemiz gerekir: patates neden kararır? Patatesin kararmasının nedeni, çiğ patatesin soyulmasının sonrasında, patatesin içeriğinde bulunan karbonhidratın oksijen ile etkileşime geçmesidir. Papatesin kararmasını istemeyenlerin, patateslerini soğuk suyun içerisinde bekletmeleri önerilmektedir. Patates nasıl pişirilir sorusunun yanıtlarından bir diğerinin de, haşlanan patateslerin zaman zaman grileşmesi olduğu durumundan söz etmek gerektiği olduğunu belirtmeliyiz; eğer haşlanan patatesin gri renk almasını önlemek istiyorsanız, patates haşlamasını yaparken, haşlama suyunun içine bir kaşık limon suyu eklemeniz önerilmektedir.
Patates kızartması tarifi ise, herkes tarafından az çok bilinmekle birlikte, patates kızartması tarifinde dikkat edilmesi gereken konu şudur: patatesler soyularak dilimlendikten sonra, bir saat kadar soğuk suda, buz dolabının içinde bekletilmelidir. Ardından patates kızartması tarifinin bilindiği gibi uygulanmasında herhangi bir sakınca bulunmamaktadır.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.