Oktay Usta’dan Çikolata Şelalesi Tarifi

Gerek ramazan bayramında; ve gerekse de normal zamanlarda, evlerimize gelen misafirlerimize hafif tatlılar ikram etmek adettendir. Misafirin ne zaman geleceği de belli olmadığından, hemen yapılıp ikram edilebilecek şeker bayramı tatlılarına gereksinim duyulmaktadır. Ramazan bayramı tatlıları ve şeker bayramı tatlıları arasında hemen yapılabilecek olan ve ikramı için kısa süre beklenmesi gereken şeker bayramı tatlılarından bir tanesi çikolata şelalesidir. Çikolata şelalesi tarifini Oktay Usta’dan hep birlikte öğrenelimççç

<

Çikolata şelalesi tarifinde öncelikle çikolata şelalesi malzemelerine göz atalım:
Çikolata şelalesi malzemeleri Oktay Usta tarafından şu şekilde özetlenmektedir: 4 yemek kaşığı un, 3 bardak süt, 2 yemek kaşığı tereyağı, 3 tane yumurta, 80 gram bitter çikolata, 1 bardak toz şeker, 1 fincan vişne tanesi… Oktay Usta, çikolata şelalesinin malzemelerinde, şelale malzemelerini de şu şekilde özetlemektedir: 1 bardak krema, 200 gram bitter çikolata…
Oktay Usta’dan çikolata şelalesi malzemelerini aldıktan sonra, çikolata şelalesi tarifine de kısaca göz atalım:
Oktay Usta, çikolata şelalesi tarifini şu şekilde anlatmaktadır: Çikolata şelalesi yaparken, öncelikle tereyağı bir tencereye alınır; ve eritilir. Tereyağının erimesinin ardından üzerine unu da ekleyerek kavurun. Un kavrulduktan sonra üzerine sütü ekleyin; ve karıştırmaya devam edin. Oktay Usta, çikolata şelalesinde un süt ve tereyağının karıştırılması ve kavrulmasının sonrasında üzerine toz şekerin de eklenmesi gerektiğini; ve kavrulmaya devam edileceğini anlatmaktadır. Bu karışımın üzerine çikolatayı da ekleyin; ve karıştırmaya devam edin. Bu karışımın üzerine, çok ince kesilmiş bitter çikolataları da ekleyerek iki dakika daha pişirip ocağın altını kapatın. Ve bu sufleyi aralıklı olarak karıştırarak soğumasını bekleyin.
Oktay Usta, çikolata şelalesi tarifini verirken, soğuyan hazırlanmış suflenin üzerine eklemek üzere, ayrı bir kapta, yumurtaların aklarını kar gibi oluncaya kadar çırpmamız gerektiğini anlatmaktadır. Kar haline gelen yumurta akları suflenin içerisine dökülür; ve aşağıdan yukarıya doğru karıştırılır.
Oktay Usta, çikolata şelalesinin şelale tarifini ise şu şekilde anlatmaktadır: bir tencerenin içerisinde krema; ve 200 gram bitter çikolata sürekli karıştırılarak eritilip pişirilir. Koyulaşan şelalenin ocaktan alınmasından sonra sufle kapları bir tereyağı ile yağlanarak yumuşatılır. Tereyağının üzerine toz şeker dökün; ve sonrasında sufle kaplarının yarısını sufle ile doldurun. Oktay Usta, çikolata şelalesinin, sufle üzerine dökülmesinin ardından, sufle kaplarının tamamının sufle ile doldurulması gerektiğini belirtmektedir. Sufle kaplarının üzerlerine vişne tanelerini de ekledikten sonra, sufle kaplarını, daha önceden ısıtılmış olan fırında, 200 derece sıcaklıkta pişirin. Pişen suflelerin üzerlerine pudra şekeri dökerek servis yapın.
Oktay Usta çikolata şelalesi tarifi ile mutlu bayramlar geçirmenizi diler, ağzınızın her daim tatlı olmasını umarız…

Latest Comments
  1. afyon

    keşke müzik eklemeseydin

    • Almina

      Biz çok uzun zamandır radyo sitesiyiz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası