Nar Ekşisi Nasıl Yapılır? Nar Ekşisi Tarifi

Bu yazımızda sizlere nar ekşisi hakkında bilgiler vermeye çalışacağız. Nar ekşisi nasıl yapılır sorusunun yanıtları arasında yer alan nar ekşisi yapımı, nar ekşisi yapılışı, ve nar ekşisi tarifini yazımız içerisinde bulabileceğinizi belirtmemiz gerekmektedir. Nar ekşisi yapımı ve nar ekşisi nasıl yapılır sorusunun yanıtı olan nar ekşisi tarifi her ne kadar zahmetli de olsa, kendi evinizde doğal olarak hazırladığınız nar ekşisini, şişelenmiş halde satılmakta olan nar ekşisinde bulamayacağınızı da belirtmemiz gerekmektedir.


O halde, doğal, ve sağlıklı olması açısından soralım: nar ekşisi nasıl yapılır? İşte sizler için nar ekşisi yapımı, nar ekşisi tarifi, ve nar ekşisi yapılışı ile ilgili bilgiler:
Nar ekşisi yapımı için ihtiyacınız olan tek şeyin nar olduğunu belirtmemiz gerekmektedir. Nar ekşisi yapmak için istediğiniz kadar nar almalı, sonrasında da nar ekşisi yapılışı için bu narların tanelerini tek tek ayırmalısınız. Zaten nar ekşisi tarifine zahmetli dememizin nedeni de bundan kaynaklanmaktadır; nar ekşisi yapmak için narların tanelerini tek tek, zarlarından dahi ayırmanız gerekmektedir; aksi halde nar ekşisinin tadında bir acılık olacaktır, ve istediğiniz lezzeti yakalayamazsınız…
Nar tanelerinin ayıklanmasının ardından nar ekşisi nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını almaya devam edelim: nar ekşisi tarifinde sırayı, ayıklamış olduğunuz narların ezilmesi aşaması almaktadır. Ezilen narları ise daha sonra, olabildiğince toprak bir tencere içerisine, ince telli bir süzgeçten geçirerek almanız gerekmektedir. Toprak kap içerisine aldığınız nar suyunu kaynatmaya başlamalı, ve kaynamaya başlayınca da ocağın altını kısmalısınız.
Nar ekşisi yapılışında, kaynama süreci, narların miktarına göre bir kaç saati bulabilmektedir. Bu esnada, nar ekşisi üzerinde bulunan köpükleri de almanız gerektiğini unutmamalısınız. Nar ekşisinin olup olmadığını anlamak için nar ekşisini bir tabağa bir kaşık yardımı ile almalı, ve tabağı yan çevirmelisiniz. Eğer nar ekşisi tabak içerisinde akmıyorsa nar ekşisi olmuş demektir.
Nar ekşisini bir kaç gün de güneşin altında bekletecek olursanız, daha güzel; ve kaliteli bir nar ekşisi elde edeceğinizi unutmamanız gerekmektedir. Bundan sonra, kısırların, salataların içerisine koyacağınız nar ekşisi ile, hem sağlığınıza yararlı bir şey yapmış olacak, hem de yiyeceklerinizin lezzetine lezzet katacaksınız…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası