Muhallebi Tarifi İle Muhallebi Nasıl Yapılır

Muhallebi Tarifi İle Muhallebi Nasıl Yapılır

Muhallebi, evinize gelen misafirlerinize; ya da çocuklarınıza, kolay bir şekilde yapıp, ikram edebileceğiniz; aynı zamanda yedirebileceğiniz, içeriğinde bulunan süt nedeniyle sağlıklı; aynı zamanda da hafif bir tatlı olması ile dikkati çekmektedir. Bu nedenle biz de sizlere, bu yazımızda, muhallebi tarifi vermeye çalışacağız… Muhallebi tarifi nasıldır; muhallebi nasıl yapılır şeklindeki sorularınızın cevabını, su muhallebisinde bulabilirsiniz…

<

Muhallebi malzemeleri şu şekildedir:
Sekiz çay bardağı ılıtılmış su
Dört çay bardağı süt
İki çay bardağı nişasta
1.5 su bardağı toz şeker
Bir paket vanilya
Muhallebi malzemelerinin sonrasında, muhallebi nasıl yapılır sorusunun cevabı için muhallebi tarifini sizlerle paylaşalım:
Muhallebi hazırlanışı:
Muhallebi tarifinde, ilk olarak, ılık suyu ve soğuk olan sütü bir tencerenin içerisine koymak gerekmektedir. Su ve süt karışımının üzerine eklenen nişasta ile birlikte elde edilen karışımın, iyi bir şekilde karıştırılması gerekmektedir. Bu işlemi ardından, nişastanın eritilmesinin ardından, su, süt; ve nişasta karışımı ocağa konulur; ve iyice karıştırılarak muhallebi kıvamına gelmesi sağlanır. Sonrasında ise, muhallebi tarifi gereği içerisine, vanilya ve şeker eklenir.
Muhallebi ocaktan alınır. Bir borcam tepsinin dibi hafifçe ıslatılır. Muhallebi, dibi ıslatılmış tepsiye konulur. Daha sonra, içerisinde muhallebi olan borcam tepsi dolaba konur, ve bir gece dolapta dinlenmesi sağlanır.
Muhallebiyi bir sonraki gün servis etmek istediğinizde, kare kare keserek, isteğe bağlı olarak üzerine de pudra şekeri ilave ederek ikram edebilirsiniz…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.