Menemen Soğanlı Mı Olur Soğansız Mı Sarımsaklı Mı?

Menemen Soğanlı Mı Olur Soğansız Mı Sarımsaklı Mı?

Menemen soğanlı mı olur soğansız mı? Tıpkı lahmacun hamuru mayalı mı olur sorusunun yanıtı gibi, yanıtı çok sık gündeme gelip tartışma yaratan bir soru. Bize göre menemen soğansız olmayacağı gibi, menemene tat veren de zaten soğan, acı ve biraz da maydanozdur. Ancak herkes aynı fikirde olmak zorunda değil. Değil de zaten…

Soğan, pek çok yemeğe lezzet vermesi ile biliniyor. Örneğin lahmacuna, içli köfteye ve elbette menemene. Fakat bir grup da menemenin içerisine soğan konmadığını; konmaması gerektiğini düşünüyor. Bazı yemekler de var ki fazla soğanla pişirildikleri zaman,o yemeğin tadında bozulmalar olabiliyor.

Menemende Soğan Kullanılır Mı

Menemen Soğanlı Mı Olur Soğansız Mı

Bazı menemen severlere ya da şeflere göre bu durum menemen için de söz konusu. Bu nedenle menemene soğan konulmaması gerektiğini belirtiyorlar. Peki insanları ikiye bölen bu konunun aslı astarı nedir? Menemen soğanlı mı olur soğansız mı?

Bu konu o kadar çok tartışıldı kibir dönem sosyal medyaya kadar taştı. Ve Vedat Milör tarafından Twitter‘de bir anket düzenlendi. Ve katılımcılara, menemen soğanlı mı olur soğansız mı sorusu soruldu. Ve sonuçlara bakıldığında çok ilginç bir oy oranı ile karşılaşıldı. Şöyle ki: ankete katılanların %50.6’sı menemen soğanlı olur dedi.

Twitter’de Vedat Milör tarafından düzenlenen ankete katılanların %49.4’ü ise menemen soğansız olur dedi. Arada o kadar az bir fark vardı ki bu durumu Vedat Milör şu şekilde yorumladı: “Menemen soğanlı da olur soğansız da. Önemli olan damak tadı. Ve bu durum tamamen kişisel bir tercih meselesi.”

Menemen Soğanlı Mı Olur Soğansız Mı

Menemen Soğanlı Mı Olur Soğansız Mı

Her insan yaptığı yemeğe aslında kendine göre bir yorum katar. Ve yemekte küçük bir oynama yaparak yapmış olduğu yemeğe aslında kendi imzasını atar. Bu durum şefler için çok daha fazla geçerli. Ancak menemeni soğanlı yapan şef ile soğansız yapan şefin imzalarının birbirinden farklı olduğu aşikar.

Menemende Soğan Kullanılır Mı?

Menemende soğan kullanılır mı sorusunun yanıtı kişiden kişiye değişir. Bu durumun en önemli nedeni damak zevkidir. Kimi insan vardır soğanı sadece menemende değil, hiç bir yemekte sevmez. Ancak bazı insan da vardır ki yemeklerinin içerisinde bolca soğan bulursunuz. Yemeğin tadını soğanın verdiğini düşünür.

Eğer menemen yiyecek olan kişi, sonrasında işe, okula gidecek ya da herhangi bir şekilde toplum içine karışacaksa, yemeğinde soğan olmasını istemeyebilir. Menemende soğan kullanılır mı sorusunun, menemenin yapıldığı öğüne göre de farklılık gösterebileceğini unutmamak gerekir.

Bu durumu şu şekilde açıklayabiliriz: Sabah kahvaltısı için yapılan menemen genellikle soğansız olur. Ancak akşam yemeği için menemen yapılması söz konusu ise bu durumda yapılan menemenin soğanlı olması tercih edilmektedir. Siz de değerli Maviboncugum.com takipçileri olarak, konu altından yorumlarınızı bizimle paylaşabilirsiniz.

Menemen Neden Soğansız Olmalı?

Menemen neden soğansız olmalı? Menemenin soğansız olması gerektiğini düşünenlere bu soru mutlaka sorulmalı. Yıllardır soğanlı olduğunu bildiğimiz ve bu şekilde yaptığımız menemen soğansız olmalı ise bunun nedeni de herkes tarafından bilinmeli. Vardır elbet bir açıklaması değil mi?

Menemen neden soğansız olmalı? Çünkü menemenin içine konulan soğanın yerini tutabilecek bir başka sebze var ki o da biber. Soğan konduğunda ise baskın tadı ile menemenin asıl malzemesi olan domatesin tadını değiştiriyor ya da bastırarak yok sayıyor.

Aynı durum yumurta için de geçerli. Yumurtanın da tıpkı soğan gibi baskın bir tadı ve kokusu bulunuyor. Dolayısı ile soğan konmasa dahi yumurta da domatesin tadını bastırabiliyor. Buradan anlıyoruz ki menemen hem soğansız hem de yumurtasız olmalı. Yani domates, biber, sıvı yağ ve baharatlarla maydanozun kullanılması, bu lezzetli yemeğin yapımında yeterli olacak.

Vedat Milor Menemen Soğanlı Mı Olur Soğansız Mı?

Vedat Milormenemen soğanlı mı olur soğansız mı sorusuna şu şekilde yanıt vererek, aslında biraz önce vermiş olduğumuz yanıtı destekliyor: “Çok iyi biber ve domates bulursam, tadların bastırılmaması adına menemene soğan koymam. Ancak aradığım kalitede biber ve domates bulamazsam, menemenin lezzetini arttırmak için soğan kullanırım.”

Menemen Soğanlı Mı Olur Sarımsaklı Mı?

Menemen soğanlı mı olur sarımsaklı mı sorusunu ise belki de ilk kez duydunuz ya da gördünüz. Ancak bir görüşe göre menemende soğan olmayacaksa ve lezzet aranıyorsa, içerisine soğan yerine sarımsak konması tercih edilebilir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.