Linga Tatlısı Nasıl Yapılır? Bilecik Linga Tatlısı Tarifi

Linga Tatlısı Nasıl Yapılır? Bilecik Linga Tatlısı Tarifi

Linga tatlısı, özellikle sütlü tatlıları şerbetli tatlılara tercih edenlerin rahatlıkla tüketmek isteyeceği tatlılar arasında yer alıyor. İçerisinde hiç şeker bulundurmayan bu tatlının şekeri içine konulan üzüm pekmezinden geliyor. Süt, yumurta, un ve ceviz içi de tatlıda kullanılan diğer malzemeler olarak belirtilmeli.

Bilecik yöresine aitolan bu lezzetli tatlının adını daha önceden duymamış olmanız gayet doğal. Yöresel lezzetler bir baklava değildirler. Ne her yerde size ikram edildiklerine şahit olursunuz ne de tariflerine rastlarsınız. Ancak eşi bulunmaz lezzetler olduklarına da şüphe yoktur.

Linga Tatlısı Nasıl Yapılır

Linga Tatlısı

Linga tatlısı da bu lezzetlere örnek olarak gösterilebilir. Hazırlanışı çok pratik olmasına karşın, belki sizi biraz masraflı olması zorlayabilir. Ancak bir kek dahi yapsanız içerisinde un, yumurta, süt, bazen ceviz kullanırsınız. Şeker de kullanırsınız. Bu tatlıda ise şeker yerine üzüm pekmezi kullanılıyor.

Bu özelliği dolayısı ile sağlıklı; sütlü tatlılar kategorisinde yaplması dolayısı ile de hafif bir tarif. İkramının sıcak iken yapılması ise önemli. Diğer sütlü tatlılar için bunu söyleyemeyiz örneğin. Onlar yaz aylarında insanın içini serinletirken, linga için böyle bir durum söz konusu değildir.

Bilecik’te olmasanız da oranın lezzetlerini özlersiniz. Çünkü doğduğunuzdan beri tükettiğiniz lezzetler, öğrencilik, evlilik ya daiş için gittiğiniz şehre sizinle birlikte gelmezler. Ve bu gibi durumlarda özlediğiniz lezzetleri gittiğiniz yerde bulamazsınız da. Bulsanız da o tadı alamazsınız zaten.

Linga Tatlısı

Linga Tatlısı

Hal böyle olunca iş başa düşer. Ve o özlediğiniz tadı sizin yapmanız gerekir. İşte bu noktada internet elinizin altında sizin en büyük destekçiniz niteliğindedir. Sitemiz içerisinde buna benzer çok sayıda farklı tarifi bulabilirsiniz. Ama şimdi ilgi odağınız Linga tatlısı… Peki nasıl yapılır? Hangi malzemeler ne kadar kullanılır? İşte yanıtları…

Linga Tatlısı Tarifi

Linga tatlısı tarifi hakkında bilgi vermek için ilk olarak malzemeleri ve kızartmak için kullanılacak olan malzemeleri aktarmamız gerekiyor. Elinizin altında bulunan bu malzemelerle tatlıyı yapmak çok uzun zamanınızı almayacaktır. Ancak kızartma olması sizi biraz zorlayabilir; özellikle yaz sıcaklarında…

Linga Tatlısı Tarifi İçin Gerekli Malzemeler

• 5 tane yumurta
•2 bardak süt
• 2 bardak ceviz içi
• 1 bardak un
• 2 çay bardağı toz şeker
• 1 paket kabartma tozu

Kızartmak İçin Gerekli Malzemeler

• 2 bardak üzüm pekmezi
• 2 bardak ayçiçek yağı

Linga Tatlısı Nasıl Yapılır?

Linga tatlısı nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını maddeler halinde paylaşacağız. Adımları zorlanmadan uygulayacağınızı düşünüyoruz. Tatlının lezzetinin tam olması için ölçüleri birebir kullanmanız gerektiğini unutmamalısınız. Tüm malzemeleri ölçülerinde almanız halinde, tarifi uygulamak sizin açınızdan daha pratik olacaktır.

Linga tatlısı nasıl yapılır sorusunun yanıtı tıpkı bir krep yapılışı gibidir.

• Bir karıştırma kabının içerisine şeker ve yumurtayı alarak malzemeleri birbirine iyice karıştırın. Kek yaparken olduğu gibi köpük köpük olmasını sağlayın.

• Hazırlamış olduğunuz karışımın içerisine sütü ilave ederek güzelce karıştırarak sütü yumurtalı şekere iyice yedirin.

• Ardından unu ilave edin. Kıvamının cıvık olmasına aldanıp içerisine daha fazla un ilave etmeyin. Linga tatlısı krep benzeri çünkü.

• Son olarak kabartma tozunu ilave edip bir kere daha karıştırın.

• Ardından kızartma aşamasına geçtiğinizde teflon tava kullanın ve ilk olarak yağı tava içerisinde kızdırın.

• Hazırlamış olduğunuz hamuru,önlü ve arkalı olmak üzere kızartın.

• Arasına ceviz sarıp, üzerine pekmez dökün.

Ve sonrasında sıcak sıcak servis edebilirsiniz.

Bilecik Tatlısı Linga

Bilecik tatlısı linga, linga tatlısını internet ortamında da bulabileceğiniz bir diğer adıdır. Bundan bir kaç sene öncesine kadar unutulan bu tatlı, Bilecik’in bazı köylerinde sıklıkla yapılmakta idi. Bilecik Valiliği tarafından yapılan araştırma sonucunda ortaya çıktı. Bu araştırma, ilin kültürel, sosyal, ekonomik, tarihi ve coğrafi değerlerinin turizm açısından değerlendirilmesi adına yapılmıştı.

Ayrıca bu tarifin gençler tarafından da sevilerek yaşatılacağı düşünüldü. Tatlıyı Bilecik için özel yapan iki farklı neden vardı. Bunlardan bir tanesi şehrin ünlü cevizi; diğeri de pancar pekmezi idi. Biraz önce vermiş olduğumuz tarifi bu nedenle üzüm pekmezi yerine pancar pekmezi ile de yapabilirsiniz.

Bilecik tatlısı linga için özel bir hikaye bulunmuyor. Ancak bölgede eskiden beri yaşayan, şehrin ileri yaşlı kişileri, şimdiki gibi hazır tatlıların eskiden olmadığını belirtiyorlar. Evlerde çocukların tatlısız kalmaması adına linga tatlısı yapılırmış. Evlerde, tatlı için gerekli malzemelerin tamamı bulunduğu için tatlıyı yapmak insanların sadece yarım saatini alırmış.

Sizin de bu güzel tarifi deneyip, düşüncelerinizi bizlerle paylaşmanız dileğiyle…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.