Limonlu Ve Sarımsaklı Taze Fasulye Tarifi

Limonlu Ve Sarımsaklı Taze Fasulye Tarifi

Limonlu ve sarımsaklı taze fasulyeyi daha önce hiç denediniz mi bilemiyoruz elbette ama bildiğimiz bir gerçek var ki, taze fasulye herkes tarafından çok da sevilen yemekler arasında yer almamaktadır. Bu noktada sizlere limonlu sarımsaklı taze fasulye yapmanızı ve ev halkına bir de bu tarifi denetmenizi öneriyoruz. Çünkü hem limon; hem de sarımsağın içerisinde bulunduğu bir lezzeti yemeyecek insan sayısı oldukça azdır. Her ikisi de iştah açan limon ve sarımsak bir araya geldiğinde, taze fasulyeyi sevmeyenlerin, yemeğinizi tabak tabak yediklerine şahit olabilirsiniz.

Limonlu Sarımsaklı Taze Fasulye Malzemeleri

* Yarım kilo yeşil fasulye
* 1 tane dilimlenmiş limon
* 1 limonun suyu
* 3 diş sarımsak
* 2 çorba kaşığı tereyağı
* Yeterince karabiber
* Yeterince tuz

Limonlu Sarımsaklı Taze Fasulye Nasıl Yapılır?

■ İlk işiniz taze fasulyeleri temizlemek olsun. Sonrasında onları yıkayın ve ardından da buzlu suyun içerisinde on dakika kadar beklemelerini sağlayın.

■ Başka bir tencerenin içerisinde ise tuzlu su kaynatın ve bekleyen taze fasulyeleri bir de bu suyun içerisine atarak kısık ateşte 3 – 4 dakika pişirin.

■ Suyunu süzdüğünüz fasulyeleri yeniden buzlu suyun içerisine atarak pişme işleminin son bulmasını sağlayın.

■ Sarımsakları havan içerisinde ezerek bir tencereye alın ve sonrasında tereyağını da ilave ederek, biraz pişirin.

■ Sarımsakların üzerine taze fasulyeleri, limon dilimlerini, tuzu ve karabiberi ekleyerek limon suyunu da döküp beş dakika boyunca pişirin.

■ Limonlu ve sarımsaklı taze fasulyenin hazırlanışı bu kadar kolay. Ocağın altını kapattıktan sonra biraz ılımasını bekleyip servis edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.