Limonlu Muhallebi Tarifi Bisküvili Nefis Yemek Tarifleri

Limonlu Muhallebi Tarifi Bisküvili Nefis Yemek Tarifleri

Limonlu muhallebi, yaz aylarının yaklaşması ile birlikte en sık aranan muhallebi tarifleri arasında yer almaya başladı. Çünkü muhallebi, sütlü tatlılar arasında yer alması ve hafif olmasının yanında, aynı zamanda soğuk yenilen tatlılar arasında yer alıyor. Bir de küçük çocuğunuz varsaona da rahatlıkla yedirebiliyorsunuz.

Limonlu muhallebi için gereken malzemelere bakıldığında, hepsinin evde bulunan malzemeler olduğunu görebiliyoruz. Limonun pahalı olduğunu öne sürebilirsiniz. Ama aslında size daha önce limon suyu nasıl yapılır sorusunun yanıtını vermiştik. Dolayısı ile limonu da kabuğunu da ucuza mal ettik.

Muhallebiye limon kabuğu konur mu dediğinizi de duyar gibi oluyoruz. Ama konur elbette. Limonlu kek limon kabuğu ile yapılır da limonlu muhallebiye limon kabuğu konmaz mı? Limon suyunu nasıl yapacağınızı anlatırken limon kabuğunu da nasıl ayırıp saklayacağınızdan söz etmiştik.

Tüm bu unsurları gözönüne aldığınızda sütü, nişasta ve unu, vanilya ve şekeri de hazırlayıp, tarifi uygulamaya başlayabilirsiniz. Ardından kaselere paylaştırdığınızda ilk olarak sıcak sıcak yiyin.Hatta tencerenin dibini sıyırabilirsiniz. Bunu yapanların düğününde kar yağacağı söylense de yağmıyor korkmayın… 🙂

Malzemeler arasında size vereceğimiz şeker miktarı bir tık daha arttırılabilir. Elbette eğer şekeri çok seviyorsanız. Aksi halde buna gerek yok. Tatlı soğuduğunda şekerini biraz daha çekiyor. Malum içerisindelimon kabuğu ve suyu olduğu için durum böyle. Ama şekere düşkünlüğünüz yoksa vereceğimiz miktar yeterli.

Limonlu Muhallebi Tarifi

Limonlu muhallebi tarifi hakkında bilgi vermeden önce, limonlu muhallebi olur mu diyenlere şu yanıtı verelim: “Limonlu dondurma olur da limonlu muhallebi olmaz mı?” Çok da lezzetli oluyor. Ancak eğer bu muhallebiyi yapan ve çok beğendiğiniz bir yakınınız varsa, tarifi birebir ondan almanızı öneriyoruz.

Limonlu Muhallebi

Limonlu Muhallebi Tarifi

Örneğin benim anneannem çok güzel limonlu muhallebi tarifi uygulardı. Ancak onu geçen sene kaybettim ve hiç aklıma tarifi almak gelmedi. Dün kendim yapmayı denedim. Çok lezzetli oldu. Ama onun yaptığı gibi de olmadığını itiraf etmeliyim. Şimdi size vereceğim tarif ve resimler birebir benim yaptığım tarife ait.

Gerekli Malzemeler

• 1 litre süt
• 2 kaşık nişasta
• 2 kaşık un
• 5 kaşık şeker
• 1 paket vanilya
• 1 tane limon kabuğu rendesi
• 1 tane limon suyu

Malzemelerde yer alan kaşık ölçüsünü yemek kaşığı ile ayarlayın. Ve bir tane limonun suyunun ortalama iki yemek kaşığı limon suyuna tekabül ettiğini de unutmayın. Bu bilgilerin sonrasında artık muhallebiyi yapmaya başlayabiliriz.

Limonlu Muhallebi Nefis Yemek Tarifleri

Limonlu muhallebi Nefis Yemek Tarifleri aramanıza karşılık gelen tarifi, biraz önce vermiş olduğumuz malzemeler eşliğinde şu şekilde aktarabiliriz:

Limonlu Muhallebi Tarifi

Limonlu Muhallebi

• İlk olarak derin birçelik tencere bir de çırpma teli alın.

• Tencerenin içerisine şekeri, unu,nişastayı ve limon kabuğunu koyun.

• Tüm malzemelerin üzerine, kullanacağınız soğuk sütün bir bardağını ilave edin.

• Ardından çırpma teli ile malzemeleri birbirine iyice karıştırın.

• Sonra sütün geri kalan kısmını da ekleyip tencereyi ocağın üzerine alın.

• Süt hafif ılıdığında içerisine limon suyunu ilave edin ve karıştırma işlemine durmaksızın hızlı bir şekilde devam edin. Aksi halde sütünüzkesilir ve sadece süte değil,diğer malzemelere de bu hayat pahalılığında yazık olur; unutmayın.

• Malzemeleri iyice karıştırarak limonlu muhallebinin kaynamaya başlamasını bekleyin.

• Kaynadığında ise ocağın altını kısarak istediğiniz kıvamı alıncaya kadar karıştırmaya devam edin.

• Son olarakvanilyayı ilave edip biriki sefer daha karıştırın ve ocağın altını sonrasında kapatın.

Limonlu muhallebi Nefis Yemek Tarifleri tamamlandığında, muhallebiniz sıcak iken kaselerin içerisine paylaştırın. Ardından da ılıyana kadaroda sıcaklığında beklemelerini sağlayın. Sonrasında buzdolabına yerleştirebilirsiniz.

Bisküvili Limonlu Muhallebi

Bisküvili limonlu muhallebi yapmak için de limonlu muhallebi yaparsınız. Ancak yapacağınız bu tarif biraz daha pasta yönüne kayar. Sabah kahvesine misafiriniz gelecekse ya da çocuklu bir arkadaşınız size oturmaya gelecekse bu tarifi rahatlıkla tercih edebilirsiniz.

Yazaylarında daha çok tercih edilen muhallebili pastalar, içerisinde limon bulunmaları dolayısı ile de diğerlerine göre daha lezzetli olurlar. Çocukların da yemeleri daha kolay olacağı için anneler tarafından daha sık tercih edilir olduklarını söyleyebiliriz.

Bisküvili limonlu muhallebi için şöyle bir durumun daha söz konusu olduğunu da belirtmeden geçmemeliyiz: Genellikle bu lezzetin tarifi istenir. Bu aşamada da maviboncugum.com adresini vermeniz sizden küçük bir ricamız olsun.Bisküvili limonlu muhallebiiçerisinde un yerine irmik kullanılır. Afiyet olsun.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.