Limonlu Kek Tarifi Nefis Yemek Tarifleri Püf Noktaları

Limonlu Kek Tarifi Nefis Yemek Tarifleri Püf Noktaları

Limonlu kek tarifi aslında bir sefer uygulandığında, ne kadar kolay olduğu herkes tarafından görülür. Hazırlanan kekik tadına ise doyum olmaz. Dolayısı ile klasik lezzetlerden sıkıldıysanız ve farklı bir tat arıyorsanız mutlaka denemeniz gerektiğini söyleyebiliriz.

Hatta öyle ki tabiri caizse çocuk oyuncağı olarak nitelendirilebilecek olan limonlu kek tarifi 10 dakika gibi ısa süre içerisinde hazırlanabilmektedir. Elinizde demlenmiş ama bitiremediğiniz çay mı var? Canınız kek mi istedi? Çocuğunuz okuldan geldiğinde ona sürpriz mi yapmak istiyorsunuz?

Yoksa çok ani bir misafir haberi aldınız ve ne yapacağınızı bilmiyor musunuz? Sakin olun. Elinizin ayağınıza dolaşmasına hiç gerek yok. Bir kaç küçük püf noktasına dikkat ederek, çok kısa zaman içerisinde muhteşem bir lezzet ortaya çıkartabilirsiniz.

Biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi limonlu kek yapmak için süt ya da yoğurt gibi malzemelerin elinizde olmaması sebebiyle kekinizi yapmayı ertelemek zorunda değilsiniz. Malzemeler içerisinde yer alan süt ya da yoğurt ölçüsünde çay ekleyerek kekinizi rahatlıkla yapabilirsiniz.

Malzemeler arasında yer almasa da kekinizin içerisine tarçın, ceviz ya da havuç ilave edebilir; hatta isterseniz bunların hepsini de keke dahil edebilirsiniz. Ancak bizim size önerimiz limonlu keki ilk olarak olması gerektiği gibi yapmanız yönünde. Sonrasında bu muhteşem lezzete dilediğiniz gibi lezzet katabilirsiniz.

Limonlu Kek Tarifleri İçin Gerekli Malzemeler

Limonlu kek tarifleri genellikle birbirlerine benzerler. Dolayısı ile malzemeler de birbirine yakındır. Hal böyle olunca, kek yapmayı biliyorsanız, siz kekinizin malzemeleri içerisinde küçük değişiklikler yapabilir; kekinize ufak dokunuşlarda bulunabilirsiniz. Böylece yapmış olduğunuz keke kendi imzanızı atmış olursunuz.

Limonlu Kek Tarifi

Limonlu Kek Tarifleri

Peki tüm bu unsurlar göz önünde bulundurulduğunda, limonlu kek tarifleri için gerekli malzemeler nelerdir? Bu sorunun yanıtını vereceğiz ancak öncesinde, ölçü olarak kullanacağınız bardağın hep aynı olması gerektiğini hatırlatalım. Bardağın biri büyük biri küçük olursa kekinizin lezzeti ve kıvamı iyiolmayacaktır.

• 3 tane yumurta
• 1 bardak şeker
• 1 bardak süt (Evde süt yoksa çay demi kullanabilirsiniz; aynı ölçüde…)
• 1 çay bardağı sıvı yağ
• 1 paket kabartma tozu (İsterseniz 2 paket de koyabilirsiniz. Ama zaten limonlu kek çok fazla kabarmaz. Dolayısı ile çok fazlakabartma tozu kullanmanıza da gerek yok)
• 1 paket vanilya
• 2.5 bardak un
• 1 tane limon kabuğu rendesi
• 2 yemek kaşığı limon suyu

Kekinizi yapmadan önce tüm malzemeleri gözünüzün önüne, hatta ölçerek koyarsanız, kekinizin hazır olma süresi çok daha kısalacak; hatta sadece malzemeleri karıştırmaktan ibaret olacaktır.

Limonlu Kek Tarifi Nefis Yemek Tarifleri

Limonlu kek tarifi Nefis Yemek Tarifleri ya da farklı bir sitede bir diğerinden farklı olacak gibi bir düşünceniz bulunmamalı. Çünkü genel olarak tüm kek tarifleri aynıdır. Ancak bazı siteler ölçüleri birebir verir; hatta kekin pişme süresini dahi tam olarak aktarırlar.

Limonlu Kek Tarifi

Limonlu Kek Tarifi Nefis Yemek Tarifleri

Dolayısı ile ne kekin pişip pişmediğini anlamayı bilmek zorunda kalırsınız; ne de kıvam tutturma konusunda ustalaşmanıza gerek kalmaz. Eğer siz bu bilginin Nefis Yemek Tarifleri sitesinde tam olarak sağlandığını düşünüyorsanız, biz de size Limonlu kek tarifi Nefis Yemek Tarifleri sitesine göre veririz.

• İlk olarak kek karıştırma kabınızı alın ve içerisine yumurtaları kırıp,üzerine de şekeri dökün. İyice köpürene kadar güzelce mikser kullanarak çırpın.

• Rendenin küçük tarafını kullanarak rendelemiş olduğunuz limon kabuğunu, sıktığınız limon suyunu, vanilyayı, sütü ve sıvı yağı şeker ve yumurta karışımının üzerine ilave edin. Malzemeleri birbirine mikser değilkaşık kullanarak karıştırın. Aksi halde sıvı malzemeler hem etrafınıza hem de üstünüze sıçrayacaktır.

• Karıştırmış olduğunuz malzemelerin üzerine kabartma tozu ile birlikte unu eleyerek ekleyin. Bu işlemin ardından mikseri yeniden çalıştırarak tüm malzemeleri birbirlerine, özdeş kıvam alacak şekilde karıştırabilirsiniz.

• Kek kalıbını yağlayıp, hazırlamış olduğunuz limonlu kek hamurunu içerisine dökün.

• Kalıbı önceden ısıtılarak 170 dereceye ayarlanmış fırına yerleştirin ve kekinizi 45 dakika kadar170 dereceye ayarlı fırında güzelce pişirin.

• Pişen kekin üzerini limon kabukları ve pudra şekeri ile süsleyerek servis edebilirsiniz.

Kek Tarifi Limonlu

Kek tarifi limonlu uygulamasında dikkat etmeniz gereken bazı püf noktalar ile kekinizin daha iyi olmasını sağlamak da tamamen sizin elinizde. Peki limonlu kek yaparken dikkat edilmesi gerekenler nelerdir?

Limonlu Kek Tarifi

Kek Tarifi Limonlu

• Kekin kabarması için dikkat etmeniz gereken ilk unsur, tüm malzemelerin oda sıcaklığında olması gerektiğidir. Bunu sağlayabilmek adına keki yapmaya karar verdiğinizde, malzemeleri 2 saat öncesinden çıkartıp tezgahın üzerine koyabilirsiniz.

• Yumurta ve şekerin çok iyi çırpılması gerektiğinden söz etmiştik. Bunun için kriteriniz, şeker ve yumurtanın beyaz köpük halini almasıdır. Sonrasında diğer malzemeleri kekinize karıştırabilirsiniz.

Kek tarifi limonlu olarak hazırlandıktan sonrafırının kapağı ilk 20 – 25 dakika hiç açılmamalıdır. Hava alan kekin kabarmasını önleyeceğinizi unutmamalısınız. Ki zaten keke bakmanızı gerektirecek bir durum da söz konusu değil. Pişme süresi, 170 derece için 45dakika; 175 derece için ise 40 dakikadır. Fırının kapağını hiç açmadan fırını rahatlıkla bu sürenin sonunda kapatabilirsiniz.

• Kek piştiğinde de fırından hemen çıkarmamalı; fırının kapağını açıp kekin ılımasını beklemelisiniz. Aksi halde kabaran kekin sönmesi durumu söz konusudur.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.