Lahmacun Nasıl Yapılır? Lahmacun Tarifi

Lahmacun Nasıl Yapılır? Lahmacun Tarifi

Kurban bayramında yapılabilecek olan et yemekleri arasında lahmacunun da kendisine has bir yeri bulunmaktadır. Lahmacun lokantalarda da bulunabilen bir et yemeği olmasına karşın, aslında ev yapımı lahmacunun tadına doyum olmamaktadır. Peki lahmacun nasıl yapılır? Lahmacun tarifi hakkında bilgileri bu yazımızda bulabileceksiniz…

<

Sizlere öncelikle lahmacunun malzemelerinden söz edelim: Lahmacun içinin malzemeleri şu şekilde sıralanmıştır:
Bir kilo domates
Bir kilo yağsız kıyma
Bir çorba kaşığı salça
200 gram biber
100 gram sarımsak
Üç demet maydanoz
Bir çorba kaşığı biber salçası
Karabiber
Tuz
Lahmacun hamurunun malzemeleri de şu şekilde belirtilmektedir:
İki bardak un
İki kaşık tuz
Yarım tatlı kaşığı şeker
3 gram toz maya
Çeyrek bardak ılık su
150 gram yoğurt…
Lahmacunun malzemelerinin bu şekilde belirtilmesinden sonra, lahmacun nasıl yapılır sorusunun cevabını bulmak için lahmacun tarifine hep birlikte göz atalım:
Lahmacun tarifi:
Sarımsaklar, biberler; ve maydanoz, önce iyi bir şekilde doğranır; sonrasında ise robottan geçirilerek kıyma gibi ezilir; daha sonra ise bu malzemeler kıyma ilşe karıştırılır. Lahmacunun içinde belirtilen tüm malzemelerin kıyma ile birlikte karıştırılması gerekmektedir.
Lahmacun hamurunun malzemeleri arasında belirtilen unun iki yemek kaşığı olan kısmı ayrılır; ve unun geri kalanı tuz ile karıştırılır. Daha sonra, unun içerisine, maya, şeker, su ve yoğurt eklenir; ve yumuşak bir hamur elde edilinceye kadar yoğurulur. Daha sonra ise, hazırlanan lahmacun hamurunun üzerine, temiz, nemli bir bez örtülür; ve hamurun mayalanması için bu şekilde 30 dakika beklenir. Daha sonra, elde ettiğiniz hamuru yumurta büyüklüğünde parçalara ayırın; ve sonrasında bunları, kalınlığı yarım santim olacak şekilde açarak, içlerine lahmacun içini ilave edin. Daha sonra ise pişirin.
Fakat, lahmacun tarifi size bu şekilde biraz zor gelebilir; bu nedenle siz, lahmacunun içini hazırladıktan sonra, bir pişirim fırınına götürerek, lahmacun hamuru da dahil olmak üzere, lahmacununuzu pişirmelerini isteyip afiyetle yiyebilirsiniz.
Lahmacun nasıl yapılır sorusunun farklı yanıtları vardır elbette; daha sonra size, daha farklı lahmacun tarifi önerileri de verebiliriz. Lahmacun nasıl yapılır sorusunun cevabı olan lahmacun tarifi, bulunulan yöreye göre değişiklik göstermektedir…

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.