Lahmacun Hamuru Mayalı Mı Olur? Lahmacunda Maya Var Mı?

Lahmacun Hamuru Mayalı Mı Olur? Lahmacunda Maya Var Mı?

Lahmacun hamuru mayalı mı olur sorusu, geçtiğimiz günlerde bir yarışmada soruldu. Ve yarışmacılar arasında tartışma konusu haline geldi. Genel olarak bakıldığında Mersin, Adana, Antep gibi şehirlerimizde pişirim fırınları vardır. Evde lahmacun ya da börek içini hazırlar ve bu fırınlarda istediğiniz şekilde pişirtebilirsiniz.

Ancak bu durum büyük şehirler için söz konusu değildir. İzmir, Ankara, İstanbul… gibi şehirlerde belki pide pişirtebilirsiniz. Onu da zaten yüksek meblağlara yaptırırsınız. Dolayısı ile bir lokantada yemek daha mantıklıdır. Ama sizce evde yapılanın yerini tutabilir mi?

Fakat herkes hamur açamaz. Açsa bile zamanı olmayabilir. Pişirim fırınlarında lahmacun yaptıran şehirler ise kendilerine bu olanak tanındığı için lahmacun hamuru hakkında fikir sahibi dahi değildirler. Çünkü bu fırınlar lahmacunun hazırlamış olduğunuz içini evinizden alır; pişirdiklerinde de evinize kadar bırakırlar.

Bu şekilde çok ekonomik bir şekilde, 1 kilo kıymadan yapılan lahmacunla 10kişi dahi doyabilmektedir. Lokantalarla karşılaştırılamaz dahi. Ve isterseniz 200 gram kıyma ile bile bu lezzeti hazırlayabilirsiniz. Ve zaten buna alışanlar büyük şehirlerde istedikleri yemeğe ulaşamamanın sıkıntısını çokça yaşarlar.

Lahmacun hamuru mayalı mı olur sorusu tam da onlar tarafından sorulur. Kendi lahmacunlarını evlerinde kendileri yapar, elektrikli fırınlarında da rahatlıkla pişirebilirler çünkü. O halde aradığınız damak tadını bulmakta, vereceğimiz bilgiler sayesinde hiç zorlanmayacaksınız.

Lahmacunda Maya Var Mı

Lahmacun Hamuru Mayalı Mı Olur

Hatta bununla birlikte,

• Orjinal lahmacun hamuru nasıl yapılır?
• Lahmacun ve pide hamuru aynı mı?
• Lahmacun hamuru hangi undan yapılır?
• Lahmacunda maya var mı?

sorularınıza da yanıt bulabileceksiniz.

Lahmacun hamuru Mayalımı Olur Mayasızmı?

Lahmacun hamuru mayalımı olur mayasızmı sorusuna yanıt bulmak için çok sayıda insan uzun yıllardan bu yana tartışıyor.Aslında bu konu çok da tartışmaya açık değil. Şöyle ki: lahmacun genellikle çıtır çıtır olur. Buradan da hamurun mayasız olduğunu anlayabilirsiniz.

Hatta sert bir hamurla yapılan lahmacun eğer mayalı hamurla yapılırsa olabildiğince yumuşak olur. Bunu anlayabilmek adına poğaça hamurunu düşünebilirsiniz. Lahmacun nasıl yapılır başlıklı konumuzu gözden geçirerek, evde kolay bir şekilde lahmacun yapmanın tüm püf noktalarını öğrenebilirsiniz.

Şimdi de aklınıza takılan diğer soruların yanıtlarını gözden geçirelim:

Orjinal Lahmacun Hamuru Nasıl Yapılır?

Orjinal lahmacun hamuru nasıl yapılır sorusunun yanıtını sizlerle paylaştığımızda, hamur içerisinde mayanın bulunmadığını da bir kez daha görmüş olacaksınız. Olaya bu açıdan ve biraz sonra vereceğimiz tarife bakarak yorum katarsanız göreceksiniz ki evde lahmacun yapmak aslında hiç de zor değil.

Lahmacun Hamuru Mayalı Mı Olur

Orjinal Lahmacun Hamuru Nasıl Yapılır

Orjinal lahmacun hamuru nasıl yapılır sorusunun yanıtı için ilk olarak gerekli malzemeleri gözden geçirelim:

• 4 bardak un
• 2 bardak su
• 1 çay kaşığı şeker
• 1 tatlı kaşığı tuz

Malzemeleri hazırladıktan sonra ise adım adım tarifi uygulamaya başlayabilirsiniz.

• Karıştırmakabının içerisine unu eleyerek; ardından daşekeri ve tuzu koyun.

• Elinizle şeker ve tuzu una hafifçe karıştırın.

• Ardından unu kenarlara çekerek ortasını çukurlaştırın.

• Suyu bu çukurun içerisine dökün.

• Sonra da kenarlardaki unları suyun üzerine almak sureti ile hamuru yoğurmaya başlayın.

• Kıvamının sert olması gereken lahmacun hamuru pürüzsüz bir hal aldığında karıştırma kabının üzerini streç ile kapatın.

• Hamuru buzdolabına koyarak 20 dakika burada dinlenmesini sağlayın.

• Sonrasında tezgahın üzerine alıp önceeşit olmak kaydı ile 4; sonra da her bir parçayı yine 3 eşit parçaya ayırın.

• Vermiş olduğumuz malzeme miktarından ortalama 12 tane lahmacun çıkmaktadır. Hamuru merdane yardımı ile olabildiğince ince ve ortalama 24 santim genişliğinde açabilirsiniz.

• Bir bezeyi yaparken diğer bezelerin kurumaması adına üzerlerini streç ile kapatın.

• Bezeleri, üzerlerine un serperek açarsanız daha kolay açarsınız.

• Pişirmek için önce tava; sonra da fırını kullanmanızı tavsiye ederiz. Ancak üzerlerine iç lahmacun harcı koymayı da unutmamalısınız.

Lahmacun Ve Pide Hamuru Aynı Mı?

Lahmacun ve pide hamuru aynı mı sorusunun yanıtı tamamen lahmacun hamurunun mayasız olması ile ilgilidir. Aynı zamanda bu hamurda tuz da ya hiç kullanılmaz ya da çok az kullanılır ki hamur kolay açılabilsin. Ancak pide hamuru mayalıdır. Çünkü şişkin olması istenir.

Lahmacun ve pide hamuru aynı mı sorusuna dolayısı ile iki hamurun aynı olmadığı yanıtını verebiliriz.

Lahmacun Hamuru Hangi Undan Yapılır?

Lahmacun hamuru hangi undan yapılır sorusuna beyaz ekmek unu yanıtını verebiliriz. Ancak diyet yapanlar ya da alerjik problemleri olanlar, kendilerine özel bir lahmacun yapacakları için istedikleri başka bir unun kullanımını da gerçekleştirebilirler.

Lahmacunda Maya Var Mı?

Lahmacunda maya var mı sorusuna, lahmacun hamuru mayalı mı olur sorusuna vermiş olduğumuz yanıta istinaden, bu lezzetin mayasız yapılması gerektiği şeklinde yanıt verebiliriz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.