Lahana Cipsi Nasıl Yapılır?

Lahana Cipsi Nasıl Yapılır?

Lahana cipsinin adını duyduğunuzda şaşırabilirsiniz. Geçtiğimiz günlerde yemek yarışmalarından birine katılan bir yarışmacının, lahana çorbasını ilk kez duyduğunu söylemesinden daha şaşkınlık verici en azından; çünkü bizler patates ve mısır gibi sebzelerin cipsi olduğunu daha çok biliyoruz. Lahana çorbası zayıflamak isteyenlerin diyet yapmak adına kullandıkları çok yaygın bir çorba olup, bu çorba hakkında bilgileri de sizlerle daha önce, lahana çorbası diyeti hakkında bilgiler verirken paylaşmıştık. Peki lahana cipsi nasıl yapılır? İlerleyen bölümlerde sizlere lahana cipsi tarifini vereceğiz.

Lahana Cipsi İçin Gerekli Malzemeler

* 1 tane küçük lahana
* Biraz tuz
* Biraz karabiber
* Biraz zeytinyağı

Lahana Cipsi Tarifi

■ Lahana cipsi yapmak için ilk işiniz lahana yapraklarını ayırmak ve sonrasında da yıkayarak kurumasını beklemek olsun. Lahana yapraklarının körpe olması gerektiği için, kalın olanlarını ayırın.

■ Bir karıştırma kabının içerisinde lahana yapraklarını hafifçe yağlayın. Ardından da içerisine yağlı kağıt serilmiş olan fırın tepsisine tek sıra olacak şekilde dizin.

■ Lahana cipsinin üzerine biraz tuz; biraz da karabiber serpiştirin.

■ Fırınınızı 90 dereceye ayarlayarak, hazırlamış olduğunuz lahana cipsini içerisine yerleştirin ve piştiğinde kıtır olacak şekilde, ortalama 2.5 saat kadar pişirin.

Gördüğünüz gibi lahana cipsi nasıl yapılır sorusunun yanıtı oldukça pratik. Deneyerek, en azından adını ilk kez duyduğunuz bu lezzetin tadına bakmadım dememiş olursunuz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.