Kuru Fasülye Nasıl Yapılır? Kuru Fasülye Tarifi

Kuru fasülye, yanında pilav ve salata ile birlikte, pek çok kişinin sofrasını sık sık süsleyen yemeklerden bir tanesidir. Kuru fasülye hem çok sık yapılır, hem yapılışı kolaydır; hem de, kuru fasülye oldukça sevilen bir yemektir. Kış yemekleri arasında da kendisine mutlaka bir yer bulmaktadır. Bu kadar çok beğenilen ve hayatımızda kendisine yer edinen kuru fasülye tarifini, ve kuru fasülye nasıl yapılır sorusunun cevabını hemen sizlerle paylaşalım:

<

4 kişilik olarak hazırlanacak olan kuru fasülye tarifinin malzemeleri şu şekildedir: İki bardak kuru fasülye, beş kaşık sıvıyağ, bir tane kuru soğan, bir tatlı kaşığı domates salçası, bir tatlı kaşığı biber salçası, bir tatlı kaşığı tuz; ve altı bardak kaynatılmış su. Kuru fasülye tarifi için gerekli malzemeleri bu şekilde sıraladıktan sonra, kuru fasülye nasıl yapılır; ve bu malzemeler nasıl kullanılır, hep birlikte bunu öğrenelim:
Kuru fasülye tarifinde ilk olarak yapılması gereken, kuru fasülyeyi ayıklayarak yıkamaktır. Yıkanan kuru fasülyeler bir tencerenin içerisine alınır; ve soğuk su ilave edilerek bir gece bekletilir. Sabah kuru fasülyenin suyu değiştirilir; ve yeni su ile birlikte ocağa alınan kuru fasülye 40 dakika kadar kısık ateşte haşlanır. Haşlanan kuru fasülyenin daha sonra da soğuk sudan geçirilmesi sağlanır.
Kuru fasülye nasıl yapılır sorusunun cevabında, sıra, kuru fasülyenin pişirilişine gelmektedir. Kuru fasülye tarifinde, bir adet soğan yemeklik bir şekilde küçük küçük doğranır; ve ocağın üzerinde, sıvıyağ ile birlikte, en az beş dakika kavrulur. Kavrulan soğanların içerisine, biber salçası ve domates salçası eklenerek, karışımın kokusu çıkana kadar kısık ateşte yine kavrulması gerekmektedir. Kavrulan bu karışıma kaynar su eklenir; ve üzerine, haşlanmış olan kuru fasülye de ilave edilir. Yemek kaynamaya başladığında ise içerisine tuz atılır.
Kuru fasülye nasıl yapılır sorusunun cevabı olan kuru fasülye tarifi bu kadar kolay. Afiyetle yiyin.

Latest Comments
  1. Abdullah Köse

    Şimdiye kadar aradığım tarifelerden en aydınlatıcı.
    Misal 4 değilde,8 kişilik yemek olcak.Bununla beraber malzemelerin hepsimi iki kat eklenmesi gerekecek ? yarına kadar cevap gelir ise,ayreten teşekkürlerimi iletmek isterim.

    • Almina

      Aynen dediğiniz gibi olacak. Beğenmenize sevindim, ilginize teşekkür ederim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası