Konserve Barbunya Yemeği Nasıl Yapılır?

Konserve Barbunya Yemeği Nasıl Yapılır?

Konserve barbunya yemeği nasıl yapılır? Bu soru, elinin altında hazır barbunya konservesi bulunan kadınlar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Aslında barbunya konservesi nasıl pişirilir sorusunun yanıtı ile taze barbunyanın yapımı arasında pek bir fark bulunmaz. Genel olarak bakıldığında ise zaten sulu sebze ve kuru baklagil yemeklerinin çoğunun pişirilme tarzları aynıdır. İlerleyen bölümlerde sizlere barbunya konservesi yemeği tarifini detaylı olarak vereceğiz.

Konserve Barbunya Yemeği İçin Gerekli Malzemeler

* 1 paket barbunya konservesi
* 1 tane büyük soğan
* 4 tane domates
* 1 yemek kaşığı domates salçası
* 1 tatlı kaşığı biber salçası
* 3 tane sivri biber
* 1.5 tatlı kaşığı tuz
* 2 çay kaşığı karabiber
* 1 çay kaşığı pul biber
* 3 diş sarımsak
* 1 çay bardağı sıvı yağ
Konserve Barbunya Yemeği Nasıl Yapılır?

Barbunya Konservesi Nasıl Pişirilir?

Konserve barbunya yemeği nasıl yapılır sorusunun yanıtlarını maddeler halinde, ilerleyen bölümlerde verdiğimizde, konserve barbunya yemeği tarifinin aslında oldukça kolay olduğunu göreceksiniz. Bu noktada sadece barbunya konservesinin çiğ kaldığından şikayetçi olanlar olabilir. Bunun için de size önerimiz: konserve barbunya yemeğini düdüklü tencerede pişirmeniz. Pek çok kişinin düdüklü tencere kullanmaya yönelik bir korkusu var ancak doğrukullanım ile hiç bir problem yaşamayacağınız gibi, yemeklerinizi daha iyi ve kısa sürede pişirebilir; daha lezzetli olmalarını da sağlamış olursunuz.

Peki konserve barbunya yemeği nasıl yapılır? Hadi bu sorunun yanıtlarını sizlere maddeler halinde verelim…

■ İlk olarak soğanın kabuklarını soyup yemeklik olacak şekilde ince ince doğrayın. Soğanınız küçükse mutlaka iki soğan kullanın. Çünkü yemeklerin lezzetini içerisinde bulunan soğan ile birlikte baharatları verir; bu detayı unutmayın.

■ Sarımsakların kabuklarını soyup, havanda dövün. Sarımsağı da soğan gibi doğramayı tercih ederseniz, içeriğinde bulunması konserve barbunya yemeğine lezzet verecek olan tadından mahrum kalmış olursunuz.

■ Biberleri küçük yuvarlaklar şeklinde doğrayın. Pek çok kişi biberlerin içerisinde bulunan çekirdekleri çıkarmayı tercih eder ama aslında buna gerek yoktur. Barbunya konservesi nasıl pişirilir sorusunun yanıtı için kullanacağınız biberlerin orta acılıkta olmasını tercih ederseniz, konserve barbunya yemeğine güzel bir lezzet daha eklemiş olacağınızı da unutmayın.

■ Domatesleri ortadan ikiye kesip rendeleyin. Ancak bu noktada da dip not olarak şu detayı vermeliyiz: konserve barbunya yemeği genellikle kış aylarında, taze barbunyanın bulunmadığı zamanlarda yapılır ki bu dönemlerde kışlık domates kullanımı da domatese göre daha çok gerçekleştirilmektedir. Eğer siz de kışlık domates kullanıyorsanız, unutmayın ki konserve barbunya yemeği bol domatesli güzel olur. Dolayısı ile bir kavanozun en az 1/4’ünü koymalısınız. Elbette kavanozunuz 1 litrelik ise…

Konserve Barbunya Yemeği Tarifi

■ Bütün malzemeleri konserve barbunya yemeği için hazır hale getirdikten sonra, konserve barbunya yemeği nasıl yapılır sorusunun yanıtı için, biraz önce önermiş olduğumuz gibi düdüklü tencere kullanın ve içerisine yağı koyup, üzerine de soğanla birlikte sarımsakları ve biberleri ilave edin.

■ Ocağın altını yakıp, karıştırmak sureti ile soğan ve sarımsakların kokusu çıkana kadar kavurun. Bu noktada eğer soğanların tam pişmiş olmasını istiyorsanız, biraz pembeleşmelerini de bekleyebilirsiniz. Ancak aslında buna da çok gerek bulunmamakta; çünkü barbunyalarla birlikte diğer malzemeler de zaten pişmeye devam edecektir.

■ Artık konserve barbunya yemeği tarifinde sırayı salçalar almış duruma geldiğine göre, domates salçası ve biber salçasını belirttiğimiz ölçülerde, kavrulmakta olan malzemelerin üzerine ilave edin. Karıştırarak, salçaların ezilmesini ve önceki malzemelerle özleşmesini sağlayın.

■ Tuz, karabiber ve pul biber eklemenin zamanı geldiğinde, onları da düdüklü tencere içerisinde kavrulmakta olan malzemelerin içerisine ilave edebilirsiniz. Bu aşamanın sonrasında bir kere karıştırıp çevirdiğiniz malzemelerin üzerine domates rendesi ya da kışlık domateslerinizi, yine belirttiğimiz ölçülerde ilave edin.

■ Domatesler soğuk olacağı için malzemeleri biraz kendi hallerine bırakın ve böylece domatesler de hafif de olsa kaynasın. Siz de bu arada konserve barbunya yemeği nasıl yapılır sorusunun ana malzemesi olan barbunyaları paketinden çıkartın ve 1 – 2 su yıkayın. Annelerimiz barbunya konservesini her zaman yıkayarak yapmayabiliyor. Yıkansa dahi en azından buzlarının kolay çözülmesini sağlamış olursunuz. Siz en iyisi yıkayın.

■ Bu arada çaycınızın içerisine de su koyup kaynamasını sağlayın. Biraz sonra size kaynamış su da lazım olacak…

Düdüklü Tencerede Barbunya Konservesi Yemeği Nasıl Yapılır?

■ Siz barbunya konservesini, konserve barbunya yemeği nasıl yapılır sorusunun yanıtı için yıkar ve düdüklü tencereye koymaya hazırlarken, bu arada tencerenin içinde bulunan domatesler de kaynamaya başlamıştır. Dolayısı ile artık sadede gelip, barbunyaları tencerenin içerisine ilave edebilirsiniz. Bu noktada iyice karıştırıp, önceden pişirmeye başladığınız sosu barbunyanın iyice yemesini de sağlamayı unutmayın.
Düdüklü Tencerede Konserve Barbunya Yemeği Nasıl Yapılır?

■ Sosu barbunyalara yedirdikten sonra ise kaynattığınız suyu, barbunyalar dahil tüm malzemelerin üzerine çıkacak miktarda düdüklü tencereye ilave edin ve bir kere daha karıştırıp, koyduğunuz suyun yeterli olduğundan emin olun. Unutmayın: Suyun, malzemelerden 1 – 2 parmak kadar yukarı çıkması gerekmektedir.

■ Şimdi düdüklü tencerenin düdüğünü yukarı kaldırın ve ardından kapağı sağlam bir şekilde kapatın. Düdüklü tencere kullanmaktan korkuyorsanız, dikkat etmeniz gereken en önemli noktalardan ilkinin bu olduğunu unutmayın. Düdüğü yukarı kaldırmadan tencerenin kapağını kesinlikle kapatmamalısınız.

■ Bu aşamadan sonra, konserve barbunya yemeği tarifine dışarıdan müdahale edeceksiniz. İlk olarak düdüklü tencereden ses gelmeye başlayacak ve siz bu aşamada düdüğü indireceksiniz. Ardından bir ses daha gelmesini beklemeye başlayacaksınız.

■ Tam da bu noktada düdüklü tencereyi en küçük ocağa alın ve altını da en kısık ateşte bırakın. Ve şu an itibari ile saate bakın. Konserve barbunya yemeğiniz tam olarak 20 dakika sonra pişmiş olacaktır. Siz bu 20 dakikalık zaman içerisinde özgürsünüz: ister pilav, ister salata yapın, ister sofrayı hazırlayın; isterseniz TV seyredin…

■ 20 dakika dolduğunda ocağın altını kapatın. Ve düdüklü tencereye hala dokunmayın. Çünkü muhtemelen ondan hala ses gelmeye devam ediyor; yani havasını çıkarmaya devam ediyordur. Bu ses bitene kadar bekleyin. Bu birkaç dakika da sürebilir. Ardından düdüğü kaldırın ve o zaman da ses gelmiyorsa düdüklü tencerenin kapağını açabilirsiniz.

Etli Konserve Barbunya Yemeği Nasıl Yapılır?

Etli Konserve Barbunya Yemeği Nasıl Yapılır?

Etli barbunya yemeği nasıl yapılır sorusuna genellikle yanıt aranmaz ve aslında et barbunyaya çok yakışmaz. Ama siz yine de damak zevkinize etli konserve barbunya yemeğinin uyduğunu düşünüyor olabilirsiniz. Bu noktada kuşbaşı et kullanmanızı öneriyoruz. Ve bu etleri yıkadıktan sonra, ilk başta soğanı kavururken tarife dahil etmeniz yeterli olacaktır. Soğanlarla birlikte etleri de kavurur; ardından tarifi biraz önce verdiğimiz şekli ile uygulamaya devam edebilirsiniz. Afiyet olsun.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.