Köfte Nasıl Saklanır?

Köfte Nasıl Saklanır?

Köfte nasıl saklanır, özellikle çocuklu annelerin merak ettiği bir sorudur. Fast-food merakı olan çocuklar ve gençler için fast-food zararlı olabilir, ama evde onların hamburgerini siz hazırlarsanız herhangi bir zarar söz konusu olmayacaktır. Köfte buzlukta nasıl saklanır, köfte buzdolabında nasıl saklanır, içli köfte nasıl saklanır, mercimekli köfte nasıl saklanır… gibi soruların yanıtlarını sizlerle ilerleyen bölümlerde paylaşacağız.

Köfte Buzlukta Nasıl Saklanır?

Özellikle ayaküstü yemek tüketmeyi sevenler için ekmek arası köfte bulunmaz bir nimettir. Kızarmış patatesin yanına da çok yakışan köfte buzlukta nasıl saklanır sorusunun yanıtlarını bilirseniz, müsait bir zamanınızda köftenizi hazırlar; gerektiğinde de pişirip yer; ya da yedirirsiniz. O halde önce, saklanabilecek bir köfte hazırlamak için gerekli malzemeleri ve malzemelerle izlenecek yapılış aşamalarını gözden geçirelim; sonrasında da onu bozulmayacak şekilde saklayalım.

1 kilo dana kıyma
1 bardak ufalanmış bayat ekmek
1 demet maydanoz
2 tane yumurta
2 tane soğan
5 diş sarımsak
Karabiber
Kırmızı Pul biber
Tuz
Kimyon
Kırmızı toz biber

■ İlk işiniz soğanların kabuklarını soyup yıkamak; maydanozları temizleyip yıkamak, sarımsakların kabuklarını soyup yıkamak olsun.
■ Sonrasında sarımsakları ezin. Soğan ve maydanozları isterseniz ince ince kıyın; isterseniz de rondodan geçirin.
■ Kıymayı derin bir karıştırma kabına alıp, üzerine doğranmış maydanoz ve soğanları ve ezilmiş sarımsakları ilave edin.
■ Tuzunu ve diğer baharatlarını da ekleyip güzelce yoğurun.
■ Hazırlamış olduğunuz köfte içini buzdolabına koyup bir saat kadar dinlendirin.
■ Ardından yeniden yoğurun ve sonrasında şekillendirin.
■ Şimdi artık saklama aşamasına geldiniz. Bunun için kendinize bir saklama kabı edinin ve alt katına köfteleri dizin. Sonra üzerine yağlı kağıt serip bir kat daha köfte serin. Yağlı kağıt yoksa folyo da işinize yarayacaktır. Saklamak istediğiniz tüm köfteleri bu şekilde, aralarına yağlı kağıt ya da folyo sererek saklama kabına yerleştirin ve sonrasında da saklama kabının kapağını sıkıca kapatın. Eğer koku ya da tat geçirmeyeceğine güvenmiyorsanız, saklama kabınızı bir de buzdolabı poşetine geçirebilirsiniz.

İşte köfte nasıl saklanır sorusunun yanıtı bu kadar kolay. Bu noktada dikkat etmeniz gereken konu, kullanacağınız zaman köfteyi ne şekilde kullanıma hazır hale getireceğiniz. Bunun için yapmanız gereken işlemi şu şekilde aktarabiliriz: Köfteleri kullanmadan bir kaç saat öncesinde buzluktan alın ve buzdolabının içerisinde beklemeye bırakın. Bu sırada yumuşasın ve birbirlerinden ayrılsınlar. Sonrasında istediğiniz gibi kızartabilir ya da fırında pişirebilirsiniz.

Bir de köfte buzlukta nasıl saklanır sorusunun yanıtını verirken şu detayı sizlerle paylaşalım: Köfteyi buzluğa atmadan önce buzdolabında bir kaç saat bekletir; soğuduktan sonra buzluğa yerleştirirseniz, köftenin sıcağının diğer yiyecekleri etkilemesine de engel olmuş olursunuz. Buzdolabında soğuyacağı için böyle bir sorun olmayacaktır.

İçli Köfte Nasıl Saklanır?

Aslında yapılması zor bir yemektir içli köfte. Bu nedenle ya müsait bir zamanınızda yapıp kullanmak istediğiniz zamanlar için saklamalı ya da bir büyüğünüze yaptırıp sonrasında kullanacağınız zamana kadar saklamalısınız. Hazırlaması uzun zaman alan, ama yemesi bir kaç dakikada tamamlanan içli köfte nasıl saklanır? Bunun bir kaç farklı yöntemi var. Hemen sizlerle bu yöntemleri paylaşalım:

Çiğ İçli Köfte Nasıl Saklanır: İçli köfteleri çiğ olarak saklamayı düşünüyorsanız yapmanız gereken işlem, ilk olarak onları bir tepsinin içerisine dizmek ve sonrasında dondurucunun içerisine tepsiyi yerleştirerek donmalarını sağlamaktır. Asıl saklama yöntemi ise bu değil; yani hemen çok basit olduğu düşüncesine kapılmayın. İçli köfteler donduğunda onları dondurucudan alın ve sonrasında istediğiniz sayıda porsiyonlara bölerek buzdolabı poşetlerine yerleştirin. Poşetlerin ağızlarını kapattıktan sonra artık dondurucudaki yerlerini, kullanılacakları zamana kadar alabilirler.

Kızarmış İçli Köfte Nasıl Saklanır: Kızarmış içli köfteleri saklama aşamasına geçmeden önce, onları kızartıp, yenilebilecek hale gelmelerini sağlamanız gerekmektedir. Kızaran içli köfteleri bir tepsi içerisine dizerek soğumalarını beklemelisiniz. Ardından yine istediğiniz sayıda porsiyonlara ayırarak paketleyip dondurucu içerisine yerleştirebilirsiniz. Kullanacağınız zaman ise dondurucudan çıkartmalı ve ilk olarak buzlarının erimesini beklemelisiniz. Sonrasında hafifçe ısıtmak için tavaya alabilir ya da derin dondurucuyu kullanabilirsiniz. Veya, daha pratik bir şekilde, içli köfteleri çok kızartmadan dondurucuya kaldırabilir ve kullanacağınız zaman, buzları çözüldükten sonra tam olarak kızartıp servis edebilirsiniz ki bu şekilde daha taze olacaktır.

Haşlanmış İçli Köfte Nasıl Saklanır: Haşlanmış içli köfteleri saklamak aslında biraz risklidir; özellikle de dağılmamaları adına dikkatli olmak gerekir. Yapmanız gereken işlem, hazırlamış olduğunuz içli köfteleri damak tadınıza göre uygun miktarda haşlamak ve sonrasında soğumalarını beklemektir. Ardından istediğiniz sayılarda buzdolabı poşetlerine bölüştürerek kaldırabilirsiniz.

Mercimekli Köfte Nasıl Saklanır?

Ana malzemesi kırmızı mercimek ve ince bulgur olmasına karşın pek çok baharat ve yeşillik ile lezzetlendirilen mercimekli köfte bazen çok yapılmış olabilir ve siz onu saklamak isteyebilirsiniz. Beş çayınıza ya da akşam yemeğinize; hatta içeceklerinize eşlik eder çünkü. Ve mercimekli köftenin bir kaç farklı saklanma yöntemi bulunmaktadır.

Streç Film İle Mercimekli Köfte Nasıl Saklanır: Mercimekli köftenin içerisinde soğan bulunduğu için onu streç film kullanarak saklamak aslında çok iyi bir tercih değildir, ama eğer saklama süreniz bir günden fazla olmayacaksa tercih edebilirsiniz. Yapmanız gereken tek şey mercimekli köfteyi cam bir tabağın içerisine yerleştirmek ve sonrasında da üzerini sterç film ile kapatıp hava almadığından emin olmaktır. Buzdolabı için ideal olup, dondurucu için tercih edilmeyen bir saklama yönteminden söz ettiğimizi unutmayalım.

Saklama Kabı İle Mercimekli Köfte Nasıl Saklanır: Saklama kabı aslında sadece mercimekli köfte değil pek çok şey saklamak için ideal bir saklama yöntemi. Bu şekilde mercimekli köftelerinizi sadece buzdolabında değil derin dondurucu içerisinde de saklayabilirsiniz. Yapmanız gereken ekstra bir şey de yok: Mercimekli köfteleri saklama kabına dizin, kapağını sıkıca kapatın ve sonrasında istediğiniz yerde saklayın.

Dondurucuda Mercimekli Köfte Nasıl Saklanır: Mercimekli köfteleri bir tepsinin içerisine dizerek, tıpkı içli köftede yaptığınız gibi dondurucu içerisine yerleştirin ve bir süre donmasını bekleyin. Sonrasında alıp buzdolabı poşetlerine yerleştirin. Ağızlarını bağlayarak, şekilleri bozulmadan, kullanacağınız zamana kadar rahatlıkla saklayabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.