Kıyma Saklama Yöntemleri

Kıyma Saklama Yöntemleri

Kıyma nasıl saklanır diyen kişi sayısı 2019 yılının Kurban bayramı geldiğinde yine artış göstermiş olacak. Çünkü genel olarak et fiyatları o kadar pahalı ki, insanlar aldıkları kıymaları ancak tüketebiliyorlar; o da nadir zamanlarda. Dolayısı ile kıyma saklama yöntemlerine en çok Kurban Bayramında gereksinim duyuluyor. Aslında kıyma bozulmadan nasıl saklanır sorusunun yanıtını doğru bilmek önemli. Çünkü herkesin kendine göre bildiği bir yöntem her ne kadar var olsa da, önemli olan o yöntemin doğru olması…

Son zamanlarda Kurban Bayramı yaz sıcaklarına denk geliyor. İnsanlar genellikle bayramın ilk günü kurbanlarını kesiyor ve sonrasında etleri parçalayıp, hem bayram gezmesine başlıyor; hem de parçaladığı etlerin dağıtımını gerçekleştiriyor. Bu sırada içilen kahveler ve edilen ikramlıklar derken, dağıtılmayı bekleyen diğer etler arabalarda yaz sıcağına maruz kalıyor. Genellikle akşam saatlerinde gidilen evlere verilen et kokmuş oluyor ve ev sahipleri tarafından atılmak durumunda kalınıyor.

Kurban bayramında kurban kesmek sevap, kesilen eti dağıtmak sevap, dağıtılan eti tüketmek de sevap elbette ama kokmuş ya da bakteri üretmeye başlamış et başta kendini sindirim sistemi problemleri ile belli eden pek çok sorunla birlikte gelebiliyor. Dolayısı ile bu etleri tüketmek çok büyük sıkıntı anlamı taşıyor. Doğru şekilde, bozulmadan saklamak önemli.

Hal böyle olunca insanın aklına şöyle bir soru da geliyor: Kesilen kurban etini bir gün buzluğa atalım; sonrasında dağıtmaya başlayalım, buzları da yavaş yavaş çözüleceği için kokmamış olur… Doğru bu düşünce; belki et kokmaz; ama buzu çözülmüş et de yeniden saklanmaz. Bu durum beraberinde bakteri üremesine neden olacaktır ve üreyen bakteriler zehirlenmeleri bile beraberinde getirebilir. Dolayısı ile etleri hızlı şekilde sahiplerine ulaştırmak belki de en mantıklısı; bayram gezmesi sonraya bırakılabilir. Yakıt da pahalı; tıpkı et gibi, ama yapacak fazla bir şey yok bu anlamda.

Şimdi gelelim asıl konumuza: Kıyma bozulmadan nasıl saklanır? Aslında bunun için püf noktalarından biraz önce az da olsa söz etmiş olduk. Buzları çözülen kıymayı ne yapıp edip kullanacaksınız, çünkü onu yeniden donduramazsınız. İsterseniz kıyma saklama yöntemlerinden sizlere madde madde söz edelim:

Kıyma Bozulmadan Nasıl Saklanır?

■ İşe ilk olarak, kıymaları eşit parçalara bölmekle başlayın.
■ Bölmüş olduğunuz her bir parça için bir buzdolabı poşeti alın ve kıymalarınızı poşetleyin.
■ Poşet içerisine yerleştirmiş olduğunuz kıymaların üzerine elinizle bastırarak ince bir kat olmasını sağlamaya çalışın. Kıymayı ne kadar inceltirseniz, kullanacağınız zaman buzunun çözülmesi o kadar kolay olacaktır. Tabi bu bilgiye, elektriklerin kesilmesi ihtimalini göz ardı ederek sarılıyoruz; ya da bulunduğunuz binada jeneratör olduğunu düşünerek. Çünkü bu durum kaş yaparken göz çıkartma haline de dönüşebilir.
■ Artık buzdolabı poşetlerinin ağızlarını bağlayabilirsiniz. Ama hemen dondurucuya atmayın. Poşetlerin üzerine, kıymaları ne zaman paketlediğinizi belirten bir tarih yazmanız gerektiğini unutmayın.
■ Sonrasında artık kıymalarınızı, kullanacağınız zamana kadar dondurucuda saklayabilirsiniz.

Kavrulmuş Kıyma Nasıl Saklanır?

Hani biraz önce demiştik ya: buzu çözülen kıymanın miktarı size lazım olan kıyma miktarından çoksa bile o kıymayı ne yapıp edip kullanmalısınız, çünkü onu tekrar donduramazsınız. Aksi halde bakteri üretir ve sonra tüketildiğinde zehirlenmelere sebebiyet verebilir… Hem de çok beğendiğimiz kıyma. Pkei kavrulmuş kıyma saklama yöntemlerini kullanarak, hazırlamış olduğunuz kıymaları yemeklerinizi lezzetlendirmek için, gereken zamanda kullanabileceğinizi biliyor musunuz? Kavrulmuş kıyma nasıl saklanır sorusunun yanıtlarını vereceğiz; ama öncesinde, bunun için gerekli malzemeleri gözden geçirelim:

Yarım kilo kıyma
2 tane kuru soğan
Yarım muskat
1 tatlı kaşığı karabiber
1 tatlı kaşığı tuz

■ İlk işiniz, derin bir tava içerisinde, yüksek ateşte kıymayı kavurmak olsun. Bu arada bir spatula kullanın ve kavrulmakta olan kıymaların üzerine bastırarak onları ezin ki birbirlerinden ayrılsınlar.
■ Şimdi sıra, yemeklik doğramış olduğunuz soğanları kıymaya eklemekte. Ancak bunun için seçtiğiniz zaman zaman çok önemli: Kıyma önce suyunu bırakacak, sonra da bıraktığı suyu çekmeye başlayacak. Siz soğanları, kıyma suyunu çekerken eklerseniz, kendi suyu ile birlikte soğanın suyunu da çekecek ve böylece çok daha lezzetli olacaktır.
■ Soğanı kıymaya ekledikten sonra ocağın altını kısın ve sürekli karıştırmak sureti ile kavrulmuş kıyma yapmaya devam edin.
■ Soğanın pembeleşmesi ve kıymanın gri renk alması, kavrulmuş kıymanın olduğu anlamına gelmez. Soğanların rengi karamelize olmalı; kıymanın rengi ise kahverengi. Ancak bu şekilde, saklamış olduğunuz kıymalar tane tane ve lezzetli olacaktır.
■ Kavurma işlemi sırasında tavaya yapışan kıymalar da olacaktır; ama siz onları da atmayın. Az bir miktar suyu tavaya ekleyip, sonrasında da spatula ile yapışan kıymaları kavrulmakta olan kıymaya dahil edin.
■ Hazırlamakta olduğunuz kavrulmuş kıymanın piştiğini anladığınızda ise içerisine karabiberini ve tuzunu ekleyip karıştırın.
■ Rendelemiş olduğunuz muskatı da kıymaya ilave edebilirsiniz. Bu sayede daha lezzetli olacak olan kıymada, eğer istemezseniz muskat kullanmak gibi bir zorunluluğunuz olmadığını da hatırlatalım.
■ Şimdi artık kavrulmuş kıymayı soğutma zamanı. Bunun için geniş bir tepsinin içerisine yaymanız ve bir süre beklemeniz yeterli olacaktır.
■ Ardından, yine eşit miktarlarda ayırıp buzdolabı poşetlerine ince bir tabaka olacak şekilde yerleştirin. Havasını alın ve ardından da poşetin ağzını kapatın.
■ Artık kıymalarınızı buzdolabında, daha uzun süre dayanmasını istiyorsanız da dondurucuda saklayabilirsiniz.

Kıyma nasıl saklanır sorusunun yanıtları için en fazla 2 gününüzün olduğunu, kıymanın buzdolabında iki günden fazla dayanmayacağını, bunun için de buzdolabının ortalama ısısının 4 – 5 derecenin üzerinde olmaması gerektiğini belirtmeden geçmeyelim.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.