Kışlık Yiyeceklerin Saklanmasının Yolları

Kışlık Yiyeceklerin Saklanmasının Yolları

Kışlık yiyeceklerin saklanması çok eski zamanlardan bu yana, özellikle Anadolu’da yaygın bir uygulamadır. Bu noktada sizlere daha önce, sitemiz içerisinde, neyi ne şekilde saklamanız gerektiğinin önerilerinde de bulunduk. Dondurma teknolojileri günümüzde o denli gelişmiş durumda ki, aslında kışlık yiyeceklerin saklanması hiç de zor değil. Bunun için dayanıklı plastik ya da cam kaplar, plastik ya da alüminyum folyolar, kapalı alüminyum kaplar, plastik torbalar… gibi pek çok saklama aracı da mevcut. Peki kışlık yiyeceklerin saklanması için hangi yöntemler kullanılmalı ve bunun için uygun süreler ne kadarla sınırlı?

Kışlık Yiyeceklerin Saklanması Hakkında Bilgiler

Kışlık yiyecekler nasıl saklanır sorusunun yanıtları için ilk olarak genel cevaplar verelim. Hatta bu cevaplarımızı maddeler halinde sıralandıralım:
■ Dondurup saklayacağınız yiyecekler hem taze; hem de kaliteli olmalıdır. Ancak bu şekilde, çözdürdüğünüzde de kaliteli ve taze yiyecekler elde etme şansına sahip olursunuz.
■ Kışlık yiyeceklerinizi tek seferlik olarak saklamalısınız. Çözdürdüğünüz bir kışlık yiyeceği yeniden dondurma şansınızın bulunmadığını unutmamalısınız.
■ Dondurulan yiyecekler, dondurulmuş halleri ile bakteri ya da enzim üretmezler, ancak yine de bozulmanın yavaş yavaş gerçekleşmesi de kaçınılmazdır. Bundan dolayı her bir yiyeceğin kendine göre saklanma süresi bulunmaktadır.

Yaklaşan kurban bayramı dolayısı ile elinize bol miktarda kırmızı et geçecek ve kışlık yiyeceklerin saklanması için onları da malzeme olarak kullanmak isteyebileceksiniz. Bu noktada, yeni kesilmiş etin saklanmadan önce buzdolabında en az bir hafta bekletilmesi, dinlendirilmesi gerektiği önerisinde bulunalım. Ancak kasaptan almış olduğunuz kırmızı eti hemen dondurup saklama sürecine tabi tutabilirsiniz.

Kırmızı etin saklama süresi dondurucuda 6 – 12 ay arası bir zaman diliminde değişkenlik gösterebilmektedir. Buna ek olarak yağlı etleri saklarken kıyma haline getirmeniz gerekmektedir. Az yağlı etler için ise durum o şekilde değildir. Az yağlı etleri tüm olarak ya da kuşbaşı şeklinde de rahatlıkla saklayabilirsiniz.

Tavuk ya da diğer kümes hayvanlarının saklanması için, bir gece öncesinde buzdolabına bırakılarak dinlendirilmeleri gerekmektedir. Sonrasında ise saklanabilir ve 7 – 8 ay arasında değişen bir sürede bozulmazlar.

Balıkların saklanması ise diğer et türlerine göre biraz daha farklıdır. Saklanacak olan balık ilk olarak organlarından temizlenir. Sonrasında yapışmaz bir yüzeyde dondurulur. Ardından soğuk su dolu bir tencerenin içerisine, kuyruklarından tutarak daldırılıp çıkartılarak, etraflarının buz ile kaplanması sağlanır. Balıklar üzerinde uygulanan bu işlemin adı glazedir. Sonrasında dondurulan balıkların 4 – 6 ay arasında değişen bir saklama süreleri bulunmaktadır.

Şarküteri ürünleri dondurulduktan sonra 1 – 2 ay arası değişen bir sürede saklanabilirler. Ancak süt ürünlerine dondurma ve saklama işlemi gerçekleştirilmemelidir. Çünkü dondurulan süt ürünleri çözüldüklerinde mikroorganizmaları da beraberinde getirebilirler ve bu durum gıda zehirlenmelerine neden olur.

Meyveler özellikle pasta yapımında kullanılmak için saklanırlar. Her birinin saklanma şekli de bir diğerinden farklıdır. Örneğin çekirdekli meyvelerin çekirdekleri çıkartılmalıdır. Muz, karpuz, şeftali… gibi meyvelerin kabukları soyulmalı ve dilimlenmelidirler. Saklanacak olan meyvelerin çürüklerinin olmaması ve olgunlaşmış olmaları çok önemlidir. Elma ya da armut gibi kısa sürede kararan meyveleri, üzerlerine şeker bulayarak saklamalısınız. Diğer meyveleri de saklamadan önce, şekerli ya da limonlu suyun içerisine batırırsanız, daha sağlıklı olmalarını sağlayabilirsiniz. Meyvelerin saklanma süreleri 10 – 12 ay arasında değişkenlik göstermektedir.

Taze fasulye ve patlıcan gibi sebzelerin saklanmasını ise pratik olarak, onları sıcak suya daldırıp 2 – 3 dakika bekledikten sonra soğutmak sureti ile gerçekleştirebilirsiniz. Bu şekilde 8 – 10 ay kadar rahatlıkla saklanabilirler.

Kışlık yiyeceklerin saklanmasına ilişkin yöntemler doğru şekilde uygulandıktan sonra, onları doğru bir şekilde çözdürmek de önemlidir. Aksi halde besinler çözünürken bakteri üretirler. Besin değerlerini kaybetmeleri de cabası… Dondurulmuş yiyecekleri çözdürmek için buzdolabının soğutucu kısmını kullanmalısınız. Ortalama 1 gün bu şekilde bekleyen yiyecekler zaten sağlıklı bir şekilde çözüneceklerdir. Çözünen yiyecekleri yeniden dondurmayın. Pişirme yöntemlerinin ise taze halleri ile aynı olduğunu söyleyebiliriz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.