Kışlık Yiyecek Hazırlıklarına Başlama Zamanı

Kışlık Yiyecek Hazırlıklarına Başlama Zamanı

Kışlık yiyecek hazırlıkları yaz aylarında yapılır ve belki biraz yorgunluk yaratır; ancak sonrasındaki rahatlık, özellikle bebekli anneler ya da çalışan kadınlar için tartışılmazdır. Kışlık yiyecek hazırlıkları nelerdir derseniz, yaz aylarında bol bulunan ve fiyatları pazar tezgahlarında oldukça düşük olan her şeydir diyebiliriz. Kış aylarında ise ya fiyatları çok yüksektir; ya da zaten hiç tezgahlarda yoktur; olanları da hormonludur hazırlığı yapılan yiyeceklerin.

Kışlık Yiyecek Hazırlıkları Nelerdir?

Barbunya: Pek çok lezzetin hazırlanabileceği barbunya, tam biraz önce yapmış olduğumuz tanıma uygun kışlık yiyecek hazırlıkları arasında yer almaktadır. Pazardan alacağınız barbunyaları ayıkladıktan sonra haşlayıp, buzdolabı poşetlerinin içerisine eşit olarak dağıtın ve ılımalarını bekleyin. Sonrasında poşetin havasını alıp ağzını bağlayarak buzluğa atabilirsiniz. Ya da ayıklama işleminden sonra, yine buzdolabı poşetlerine koyarak buzluğa direkt olarak atabilirsiniz; ama bu şekilde yapmanız, barbunyaları kış aylarında daha uzun sürede pişirmenize neden olacaktır.

Kırmızı Biber: Pek çok kişinin, acı olmaması ve lezzetinin bol olması dolayısı ile yaz aylarında severek tükettiği kırmızı biberlerle salata da yapılabilir, kızartma da… Kışlık yiyecek hazırlıkları arasına da dahil edilebilecek olan kırmızı biberi hazırlamak açısından ilk olarak uzunlamasına ortadan ikiye bölmeli, ardından da içerisindeki çekirdeklerini çıkartmalısınız. Sonra da kabuklarının üste gelmesine dikkat etmek sureti ile fırın tepsisine dizip, üzerlerine de zeytinyağı sürün. Ardından iyice pişireceğiniz kırmızı biberleri fırından alıp, daha sıcaklarken kilitli bir poşet içerisine yerleştirip yarım saat beklemelerin sağlayın. Belirtilen sürenin sonunda da kabuklarını soyarak soğumalarını bekleyin. Bu aşamadan sonra buzdolabı poşetlerine yerleştirebilir ve kullanacağınız zamana kadar kaldırabilirsiniz.

Sakız Kabağı: Ne kabağın faydalarını saymakla bitirebiliriz; ne de yapılabilecek olan yemek sayısını. Kışlık yiyecek hazırlıkları arasına sakız kabağını dahil ettiğinizde ise soğuk kış günlerinde, onları kullanıma daha kolay hazır edebilirsiniz. Bunun için ister rendeleyip, ister küp şeklinde; isterseniz de uzun uzun doğradığınız sakız kabaklarını iki dakika boyunca kaynar suya batırın. Sonra buradan alıp buzlu suyun içerisine atın ve en son olarak da buzdolabı poşetlerinin içerisine sararak kullanacağınız zamana kadar kaldırın.

Taze Fasulye: Zeytinyağlı taze fasulyeye yok diyecek insan sayısı oldukça azdır. Dolayısı ile kışlık yiyecek hazırlıkları nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alır taze fasulye. Bunun için ilk olarak onları ayıklayın ve sonrasında da yıkayıp boyutlarını istediğiniz kadar küçültmek amacı ile parçalara bölün. Bu aşamadan sonra üç dakika kaynar suda bekletin. Ardından bir o kadar da buzlu su içerisinde bekletmeniz gerekecektir. Sonrasında ise kurumalarını bekleyerek buzdolabı poşetlerine yerleştirip kaldırabilir; aynı işlemi börülce için de yapabilirsiniz.

Zeytinyağlı Yaprak Sarma: Kışlık yiyecek hazırlıklarının en zorlarından birinin zeytinyağlı yaprak sarma olduğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü aslında özellikle hazırlamanıza gerek bulunmuyor. Kendiliğinden de sarılmıyorlar elbette. Peki nasıl oluyor derseniz, yemek için yaptığınız sarmaları biraz daha çok yapmak kadar kolay işiniz. Yiyeceğiniz kadarını pişirip, geri kalanını da buzdolabı poşetlerine sararak kaldırabilirsiniz. Ancak bunun için iç pilavı pişiriyorsanız çok pişirmemeniz gerekiyor. Aksi halde kışın yapacağınız yaprak sarmasının içi lapa gibi olacaktır.

Bamya: Kışlık yiyecek hazırlıkları nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer verdiğimiz bamya aslında pek çok kişi tarafından sevilmez; ama güzel yapıldığında çok lezzetli olduğunu da unutmamak gerekir. Kaldırılması için uygulanan tarifin de dikkatli hazırlanması gerekmektedir elbette; aksi halde lezzetli olmayacağı gibi, çiğ kalabilme özelliği de bulunmaktadır. Peki kışlık yiyecek hazırlıkları için bamyaya uygulanacak yöntem nedir? İlk işiniz domatesleri doğramak olsun ve onları buzdolabı poşetlerinin en dibine yerleştirin. Sonraki aşamada ise bamyaları ayıklayın ve yıkayın. Bu arada bir tencere içerisinde su kaynatın ve üzerine limon suyu sıkın. Bu suyun içerisine bamyaları atıp üç dakika bekletin. Sonra buradan alıp soğuk suyun içerisinde üç dakika bekletin. Ardından da domateslerin üzerine yerleştirebilir ve kullanacağınız zamana kadar saklayabilirsiniz.

Patlıcan: Pişirilmesi için işleme tabii tutulması gereken patlıcanla yapılabilecek olan yemek sayısı oldukça fazladır. Bu noktada kışlık yiyecek hazırlıkları arasına patlıcanı da dahil edebilir ve onları hemen pişirilebilir hale getirip kaldırabilirsiniz. Nasıl mı? İlk işiniz patlıcanları bir parmak kalınlığında doğramak olsun. Sonrasında bir tencere içerisine tuzlu su hazırlayıp, patlıcanları bu suyun içerisinde bir müddet bekletin. Sonra tost makinesinin içerisine yağlı kağıt serin ve üzerine patlıcanları yerleştirin. Bu şekilde yakmamak sureti ile patlıcanlarınızı kızartın ve soğumalarını bekleyin. Artık buzdolabı poşetlerine atarak kullanacağınız zamana kadar saklayabilirsiniz.

Bezelye. Pek çok yemek için malzeme olan bezelye garnitürlerde dahi yer almaktadır. Bu nedenle kışlık yiyecek hazırlıkları içerisinde mutlaka yer almalıdır. Bunun için yapmanız gereken, ayıklamış olduğunuz bezelyeleri bir kaç dakika haşlayıp, sonrasında da soğumalarını beklemekten ibaret. Ardından buzdolabı poşetlerine atarak kaldırabilirsiniz. Barbunyada yaptığınız gibi haşlamadan kaldırabilme imkanınız da bulunmaktadır. Ama bunun sonrasında, kışın bezelyelerin daha geç pişeceğini unutmamalısınız.

Mısır: Mısır çocuklar tarafından, haşlanmış olarak yenmesi en sevilen besinlerden biri olabilir. Ancak anneler için de hem salata sosları; hem de yemek süslemeleri için mısır oldukça tercih edilen bir lezzettir. Bu noktada hazır olarak satın alacağınız mısırların sağlıklı olmayacağını hatırlatmalıyız. Yapmanız gereken işlem ise hazır almayı düşünmenizi gerektirmeyecek kadar kolay: pazardan alacağınız mısır koçanlarını haşlayın. Sonrasında da tanelerini bıçak yardımı ile ayırın. Ardından buzdolabı poşetlerine atarak kullanacağınız zamana kadar saklayabilirsiniz.

Domates: Kışlık yiyecek hazırlıkları arasında belki de en çok tercih edilen isimdir domates. Bu durum hem fiyat uygunluğu; hem de kışlık domateslerin çok hormonlu olması dolayısı ile tercih edilmektedir. İsterseniz rendeleyip buzdolabı poşetleri içerisine yerleştirerek saklayabileceğiniz domatesi, isterseniz de soğan ile kavurarak soğutup buzdolabı poşetlerine koyarak kaldırabilirsiniz. Bu karışım yemek yaparken işinizi hiç ummadığınız kadar kolaylaştırır ve sizi soğan doğramaktan da kurtarır.

Kıyma: Aniden bir misafiriniz geldiğinde, buzdolabınızda biraz kıyma varsa, kendinizi çok şanslı sayarsınız. Bu nedenle kıymayı çiğ; ya da kavrulmuş halde buzluğa atabilir, ya da soğan ve domates ile kavurup yine buzdolabı poşetlerine yerleştirerek kaldırabilirsiniz. Hazırladığınız bu karışımı ısıtıp, üzerine bir yumurta kırdığınızda yemeğiniz hazır olacaktır.

Sebze Suyu: Kışlık yiyecek hazırlıkları nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan sebze suyu, hem tencere yemeklerinde, hem de çorbaların içerisinde rahatlıkla kullanılabilmektedir. Vereceğimiz tarif ile rahatlıkla tavuk suyu ya da et suyu da hazırlayabilirsiniz ki bu noktada bulyonları kullanmaya son vermiş, eşinize, dostunuza, çocuklarınıza daha sağlıklı yemekler hazırlamış olursunuz. İşte yapmanız gereken işlem: Suyunu almak istediğiniz sebze, tavuk ya da eti bir tencereye yerleştirip, üzerini hafif geçecek kadar su ile kapatın ve kaynatın. Sonrasında bu suyu süzüp, ister buz kalıplarına; isterseniz de buzdolabı poşetlerine koyarak kullanacağınız zamana kadar saklayabilirsiniz.

Köfte: Özellikle çorbaların içerisine eklediğiniz köfteleri de kışlık yiyecek hazırlıkları arasına dahil ederek yapıp buzluğa kaldırabilirsiniz. Bunun için köftelerinizi ne şekilde yapıyorsanız, yine aynı şekilde hazırlayın ve sonrasında una bulayın. Ardından da atın buzluğa; kullanacağınız zamana kadar beklesinler.

Çorba: Kış aylarının en çok tercih edilen yemeği belki de çorbadır. Süzülen çorbaları süzdükten sonra; diğerlerini de tüm malzemeleri ile birlikte olduğu gibi alabilir ve buzluğa atarak kullanacağınız zamana kadar saklayabilirsiniz.

Mürdüm Eriği: Kışlık yiyecek hazırlıkları nelerdir sorusunun yanıtları arasında yer alan mürdüm eriğini özellikle tatlı ve pasta yapımında kullanabileceksiniz. Bunun için yapmanız gereken işlem ise sebzeleri hazırlamaktan bile daha kolay. Pazardan aldığınız mürdüm eriğini yıkayıp ortadan ikiye bölün. İçeriğindeki çekirdeklerini çıkartıp buzdolabı poşetlerine yerleştirerek kullanacağınız zamana kadar buzlukta bekletin.

Kırmızı Meyveler: Kışlık yiyecek hazırlıkları arasında yer alan kırmızı meyveleri yani çilek, kiraz, böğürtlen, vişne… gibi isimleri de tatlı ya da pasta yapımı için yıkayıp ayıkladıktan sonra buzdolabı poşetlerine atarak kaldırabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.