Kışlık Patlıcan Nasıl Yapılır?

Kışlık Patlıcan Nasıl Yapılır?

Kışlık patlıcan, kışlık yiyecek hazırlıkları yapmayı seven belirli bir kesim tarafından sık yapılır; hatta farklı çeşitlerde hazırlanır. Ama belirli bir kesim de kışlık patlıcan yapmayı tercih etmez. Oysa ki yemek çeşitleri arasında en çok adı geçenlerden biridir patlıcan. Peki kışlık patlıcan nasıl yapılır? Kışlık patlıcan nasıl hazırlanır? Kışlık patlıcan kızartması, kışlık patlıcan salatası, kışlık patlıcan konservesi… yapmak için izlenmesi gereken adımlar nelerdir? İşte yanıtlarımız.

Kışlık Patlıcan Dondurucuya Nasıl Konur?

Kışlık patlıcan kızartmasının çok yağlı olduğunu düşünenler için vereceğimiz bu tarifte gereksiz yağ kullanımı olmadığı için aşırı yağlı olması durumu da söz konusu değil. Ama kışlık patlıcan nasıl yapılır sorusunun yanıtı için gerekli adımları uygulamaya başlamadan önce patlıcanlarınızı tuzlu su içerisinde bir müddet bekletin ki acısı gitsin.

■ Alacalı soymuş olduğunuz patlıcanları küp şeklinde doğrayıp, ardından da en az yarım saat tuzlu suyun içerisinde bekletmelisiniz.
■ Sonrasında acısı giden patlıcanları ilk olarak süzgeçte süzüp suyunun gitmesini sağlayın.
■ Daha sonra da nemini bırakması için temiz bir bez üzerine yayın.
■ Fırça ile hafifçe yağladığınız patlıcanları tost makinesinin içerisine yerleştirip hafifçe kızarana kadar pişirin.
■ Soğumasını bekleyin ve buzdolabı poşetlerinin içerisine yerleştirerek dondurucu içerisine yerleştirip, kullanacağınız zamana kadar beklemesini sağlayın.

Kışlık Patlıcan Kızartması Nasıl Yapılır?

Kışlık yiyecek hazırlıkları arasında yer alan kışlık patlıcan kızartması, kış aylarında pek çok farklı yemeğin yapılışı için kullanılabilir. Bu noktada kışlık patlıcanla imam bayıldı, karnıyarık gibi yemekler de yapabilirsiniz örneğin.

■ İlk olarak patlıcanların saplarını kesip, isterseniz alacalı soyun, isterseniz de soymadan bırakın.
■ Geniş bir tencerenin içerisine su doldurup, patlıcanları bu tencereye atın ve üzerine de tuz ilave ederek en az yarım saat bekletip acısının gitmesini sağlayın.
■ Ardından süzün ve kızgın yağın içerisine atarak patlıcanlarınızı kızartın.
■ Kışlık patlıcan kızartmasının fazla yağını almak için patlıcanları kağıt havlu üzerine yerleştirin.
■ Tamamen soğumasının sonrasında da buzdolabı poşetlerine atarak dondurucu içerisine kaldırabilirsiniz.

Kışlık patlıcan kızartması ile kızarmış patlıcan kullanarak yapmış olduğunuz yemekleri de hazırlayabilirsiniz. Bunun için izlemeniz gereken adımlar şu şekildedir:

■ Patlıcanları alacalı soyup tuzlu su içerisinde en az yarım saat bekleterek acısının gitmesini sağlayın.
■ Acısı giden patlıcanları süzülmeye bırakın. Bu arada istediğiniz miktarda domatesin kabuklarını soyup yemeklik şekilde doğrayın.
■ Süzülen patlıcanlarla birlikte domatesleri birlikte kavurun. Çok fazla pişmemesine dikkat edin.
■ Hazırlamış olduğunuz kışlık patlıcan kızartmasının soğumasını bekleyip, sonrasında dondurucuya atabilir ve istediğiniz zaman kullanmak üzere beklemesini sağlayabilirsiniz.

Kışlık patlıcan kızartmasını istemeniz halinde şakşuka olarak da yapabilirsiniz. Bu tarif sizi kış aylarında ummadığınız kadar rahatlayacak ve çok pratik bir şekilde tüketmenize olanak tanıyacaktır.

■ Patlıcanları kızartma işlemine hazırlamak adına yıkayıp alacalı soyun ve doğradıktan sonra tuzlu su içerisinde en az yarım saat bekletin.
■ Sonra acısı giden patlıcanları süzgece alarak süzülmelerini sağlayın.
■ Ardından kızartın ve fazla yağını bırakması için kağıt havlu üzerine alın.
■ Bu arada şakşuka için kullanacağınız domates sosunu sarımsak ve baharatlarla birlikte hazırlayın.
■ Fazla yağı süzülmüş olan patlıcanların üzerine domates sosunu döküp karıştırın ve sonrasında da soğumasını bekleyin.
■ Kışlık patlıcan kızartması şakşuka soğuduğunda buzdolabı poşetlerine atarak dondurucuya yerleştirebilirsiniz.

Kışlık Patlıcan Salatası Nasıl Yapılır?

Patlıcan salatası genellikle patlıcanın közlenmiş hali ile yapılmaktadır. Bu tarifte salatayı sonradan yapacağınız için, izlemeniz gereken adımlar çok kolay:

■ Patlıcanları yıkadıktan sonra iyice süzdürüp, ateş üzerinde közleyerek pişirin.
■ Közlenmiş patlıcanlar soğuduğunda kabuklarını soyun. İsterseniz doğrayabilirsiniz.
■ Son olarak buzdolabı poşetlerine yerleştirerek dondurucu içerisindeki yerini almasını sağlayın.

Kışlık patlıcan nasıl yapılır sorusunun yanıtı olarak vermiş olduğumuz tüm detaylarda, kışlık patlıcanın derin dondurucuda en fazla bir yıl saklanabileceğini unutmayın. Ayrıca her buzdolabı poşetinin içerisine tek yemeklik kışlık patlıcan koyun. Çünkü bir anda soğukla temas edince bozulan çiğ patlıcanlar, dondurucudan çıkarıldıklarında da sadece bir seferde kullanılmalıdırlar, et gibi yeniden donduramazsınız.

Kışlık Patlıcan Konservesi Nasıl Yapılır?

Kışlık yiyecek hazırlıkları yapanların, haklarını konservede kullanmaları durumu ile sıklıkla karşılaşırız. Eğer siz de kışlık patlıcan konservesi yaparak, dondurucuda yer kalmaması dolayısı ile kışlık patlıcanınızı buzdolabında saklamayı istiyorsanız, ilk olarak bunun için gerekli malzemeleri, sonrasında da izlemeniz gereken adımları sizlerle paylaşalım…

1 kilo patlıcan
1 kilo domates
2 baş sarımsak
1 yemek kaşığı sıvı yağ

■ İşe genelde olduğu gibi, alacalı soyduğunuz patlıcanları küçük küpler şeklinde doğrayarak başlayın.
■ Hem acısının gitmesini; hem de kararmasını önlemek için tuzlu su içerisinde en az yarım saat bekletin.
■ Patlıcanlar tuzlu suda iken siz bu arada domatesleri soyup küp küp yemeklik doğrayın ve sarımsakları soyup ezin.
■ Hepsi tamamlandığında tencerede yağı ısıtıp, üzerine patlıcanları, onun üzerine domatesleri ve son olarak da sarımsakları ilave edin.
■ Patlıcanlar diriliğini kaybetmeli ama çok pişmemeli; domateslerin ise suyunu iyice bırakması gerekiyor. Bu zaman zarfı ortalama 20 dakikaya tekabül eder. Zaman zaman karıştırarak kışlık patlıcan konservesini pişirebilirsiniz.
■ Yeni kavanoz kapaklarını kaynar suyun içerisine koyarak, kışlık patlıcan konservesi pişerken kapakların da kaynamasını sağlayın.
■ Patlıcanlar istendiği kadar piştiğinde ocağın altını kapatıp, kışlık patlıcan konservesini sıcak olarak kavanoza doldurun.
■ Kapakları çok sıkı kapatın ve kavanozları ters çevirip üzerlerini örterek bir gün bu şekilde beklemesini sağlayın.

Kışlık patlıcanınız hazır hale gelmiş oldu. Şimdi onu, kullanacağınız zamana kadar karanlık, kuru ve serin bir yerde muhafaza edebilirsiniz.

Kışlık Patlıcan Nasıl Kurutulur?

Kışlık yiyecek hazırlıklarının en çok tercih edilenlerinden biri de kurutulmuş patlıcan yapmaktır ve patlıcan kurusu ile yapılan dolmaların tadına da doyum olmaz. Patlıcanları kurutmak için çok büyük ya da küçük olmayan, parlak ve taze patlıcanlar almalısınız ve eğri olmamalarına da özen göstermelisiniz. Yorgan ipliği, iğnesi ve tuzunuz da elinizin altında hazır bulunmalı.

■ Patlıcanları yıkayıp, sonrasında da saplarını kesin.
■ Sebze oyacağı yardımı ile içlerindeki etli kısımları çıkartın.
■ Hazırlamış olduğunuz patlıcanların acılığının gitmesi için onları tuzlu suya koyup en az 5 dakika bekletin.
■ İğneye yorgan ipliğini geçirerek patlıcanların arasından geçirin.
■ Güneş gören bir yere, çamaşır asar gibi kışlık patlıcanlarınızı, aralıklı olarak asın.
■ Patlıcanlar tamamen kuruduğunda alabilirsiniz; bu süre kışlık patlıcan için, hava durumuna göre 2 haftaya kadar uzayabilir.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.