Kışlık Domates Nasıl Yapılır?

Kışlık Domates Nasıl Yapılır?

Kışlık domates, kışlık yiyecek hazırlıklarının en çok tercih edilenidir dersek yanlış bir cümle kurmamış oluruz. Yaz aylarında pazar tezgahlarında 50 kuruşa aldığınız kışlık domatesi kış aylarında 7 – 8 TL’ye almak haklı olarak canınızın sıkılmasına neden olur. Peki kışlık domates nasıl yapılır? kışlık domates sosu, kışlık domates salçası, kışlık domates konservesi… ve çok daha fazlasının tarifini sizlerle şimdi paylaşacağız.

Kışlık Domates Konservesi Nasıl Yapılır?

Kışlık domates konservesi, domatesin kış aylarında hem sağlıklı, hem de ekonomik şekilde tüketilme yöntemidir. Ancak aynı zamanda saklanması da kolaydır. Mutlaka dondurucuya; hatta buzdolabına bile ihtiyacınız yoktur. Yaptığınız ilk zamanlar yaz aylarına denk geleceği için buzdolabında saklamanız gerekebilir; ama sonrasında, havalar serinlediğinde serin ve karanlık olması kaydı ile her yerde saklayabilir, buzdolabınızda da diğer kışlık yiyecek hazırlıklarından elde ettiğiniz kavanozlara yer açabilirsiniz. Peki kışlık domates konservesi yapmak için gerekli malzemeler ve izlemeniz gereken adımlar nelerdir?

10 kilo domates
11 tane kavanoz
Tuz

■ İlk işiniz, kabuklarını soyduğunuz domatesleri blenderden geçirmek olsun. Bu sırada domateslerin sadece püre kıvamına gelmiş olması gerekecektir. Su gibi de olmamalıdır. Dolayısı ile blenderi çalıştırırken dikkatli olun.
■ Püre haline getirmiş olduğunuz kışlık domateslerinizi derin ve geniş bir tencereye alarak ocağın üzerine yerleştirin. Ocağı orta ısıda yakın ve sonrasında çok gerekmedikçe karıştırmamak sureti ile domatesleri pişirin. Peki kışlık domates konservesi pişerken ne zaman karıştırırsınız? Domatesler az sulu ve çok etli ise dibi tutmasın diye karıştırabilirsiniz.
■ Ortalama 25 dakika içerisinde domatesler kaynamaya ve renk değiştirmeye başlayacaktır. Kokusu da değiştiğinde kışlık domates konservesi yeterince pişmiş demektir. Ocağın altını kapatabilirsiniz.
■ Başka bir tencerenin içerisinde bulunan kaynar suyun içerisine her bir kavanozu ve kapağını batırıp çıkarttıktan sonra, hazırlamış olduğunuz kışlık domates konservesini, sıcak iken, sıcak kavanoza doldurun ve üzerine de bir çay kaşığı tuz serpip sıcak kavanoz kapağı ile kapatın.
■ Kavanozun kapağını çok sıkı kapatmış olduğunuzdan emin olun ve sonra da ters çevirerek soğuması için bırakın.
■ Bir günün sonunda, kışlık domates konservesi de artık soğuduğunda onu serin bir yerde, kullanacağınız zamana kadar saklayabilirsiniz.

Kışlık Domates Sosu Nasıl Yapılır?

Kışlık domates sosu, özellikle makarna gibi, içerisine domates sosu eklediğiniz yemeklerde rahatlıkla kullanılabilir. Bu tarif menemen sosu ile karıştırılmamalıdır. İlerleyen bölümlerde onun da tarifini sizlerle paylaşacağız. Peki kışlık domates sosu için gereken malzemeler nelerdir ve yapılışında hangi aşamalardan geçilir?

5 kilo domates
1 çay bardağı zeytinyağı
2 yemek kaşığı tuz
2 litre buzlu su
2 litre kaynar su
5 tane 750 gramlık kavanoz
5 tane yeni kavanoz kapağı

■ Kışlık domates sosu yaparken işe, domateslerin üstüne atacağınız artı işaretleri ile başlayın. Bunu bıçak yardımı ile ve domateslerin tepe kısımlarına yapmalısınız.
■ Hazırlamış olduğunuz domatesleri ilk olarak kaynar suyun içerisine atıp 45 saniye kadar beklemelerini sağlayın. Sonra da buzlu suyun içerisine atın ve burada da bir 45 saniye bekletin.
■ Bu işlemlerin sonrasında domateslerin kabuklarının kalktığını görebilecek ve onları kolayca soyabileceksiniz. Hem de eliniz yardımı ile. Soymuş olduğunuz domatesleri sonra da küp şeklinde doğrayın. Tabi bunu elinizle yapamazsınız; bu aşamada bıçak gerekli…
■ Hazırlamış olduğunuz domatesleri derin ve geniş bir tencere içerisine alıp, üzerine de tuzunu ilave ederek, ortalama 1.5 saat, orta hararetli ocakta pişirin.
■ Zeytinyağını bu karışımın içerisine, domatesleri ocaktan almadan, ortalama 10 dakika önce ekleyin ve sonrasında karıştırıp, son 10 dakika daha kışlık domates sosunun pişmesine izin verin.
■ Kışlık domates sosu henüz sıcak halde iken, kuru ve temiz olan kavanozların içerisine paylaştırın. Yıkanıp kurulanmış olan kapaklarını da sıkıca kapatın.
■ Hazırlamış olduğunuz kavanozları ters çevirip, tamamen soğuyana kadar, ortalama bir gün ters çevrilmiş şekilde bekletin.
■ İşte kışlık domates sosu nasıl yapılır sorusunun yanıtı bu kadar kolay. Artık güneş görmeyen serin bir yerde domateslerinizi kullanacağınız zamana kadar saklayabilirsiniz.

Menemenlik Kışlık Domates Nasıl Yapılır?

Menemenlik kışlık domates, özellikle işinizin bol olduğu ve yemeksiz kaldığınız zamanlarda çok işinize yarar. Bir soğan kavurur, üzerine menemenlik kışlık domatesinizi döker, bir de yumurta kırarsınız ve yemeğiniz hazırdır. Aynı durum kahvaltı için de geçerli elbette. Peki hazırlamak için gerekli malzemeler ve izlenmesi gereken yol adımları nelerdir?

10 kilo domates
250 gram yeşil acı biber
2 kilo çarliston biber
8 diş sarımsak
Karabiber
Zeytinyağı
Tuz

■ İlk olarak, kışlık domates sosu hazırlarken de yapmış olduğunuz gibi domateslerin tepe kısımlarına bıçakla bir artı işareti yapın. Sonrasında da domatesleri kaynar suyun içerisine atarak 15 saniye kadar beklemelerini sağlayın. Ardından da buzlu suya atıp yine 15 saniye bekletin. Bu şekilde domatesler şoklanmış olacak ve kabukları çabuk soyulur hale gelecektir.
■ Artı şeklini çizmiş olduğunuz kısımlarından kabukları tutarak pratik bir şekilde soyabilirsiniz.
■ Menemenlik kışlık domates yapımında biberlerin saplarını kesin ve onları ortadan ikiye uzunlamasına kesip, sonrasında da içlerindeki çekirdekleri çıkartın. Sonra da istediğiniz büyüklükte doğrayın.
■ Sarımsakların kabuklarını soyup, isterseniz ince ince doğrayabilirsiniz, ama döverseniz tadı menemenlik kışlık domatese daha iyi geçecektir. Bu nedenle sarımsakları havanda iyice ezin.
■ Geniş ve derin bir tencerenin içerisine zeytinyağını atıp, yağ kızdıktan sonra üzerine biberleri; pembeleştiklerinde de onun üzerine de sarımsakları ilave edin.
■ Bu arada domatesleri çok büyük olmayacak şekilde, ama rende kadar ince de olmaması şartı ile doğrayın.
■ Biberlerin diriliğini kaybetmesinin sonrasında domatesleri tencereye ekleyin ve sularını hafifçe çekmeleri süresince bekleyin. Sonra içerisine tuzunuzu da ilave edin.
■ Bu arada kavanozları kaynamakta olan suyun içerisine, daha önce hiç kullanılmamış kapaklarınızla birlikte atın.
■ Menemenlik kışlık domates istediğiniz kıvama geldiğinde, henüz sıcak halde iken, sıcak kavanozların içerisine doldurun ve sıcak kapakları da sıkıca kavanozlara kapatın.
■ Hazırlamış olduğunuz kavanozları soğuyana kadar ters çevirin.
■ Soğumalarının sonrasında ise ki bu süre ortalama bir gün olacaktır, menemenlik kışlık domatesinizi güneş görmeyen serin bir yerde, kullanacağınız zamana kadar saklayın.

Kışlık Domates Salçası Nasıl Yapılır?

Marketlerde domates salçası hazır olarak satılıyor; kışlık domates salçasını ne yapalım demeyin. Evde kendi yapımınız olan kışlık domates salçasının içeriğinde herhangi bir kimyasal yoktur ve sağlıklıdır. Tüm bunların yanında temizliğinden de eminsinizdir. Tarifimizdeki miktarlar size biraz çok gelebilir; ama istediğiniz ölçülerde azaltabilirsiniz. İşte gerekli malzemeler ve izlemeniz gereken yol adımları:

5 kasa domates
Yarım kilo tuz
1 kilo zeytinyağı

■ İşe ilk olarak domateslerin kabuklarını soyup, sonra da çok küçük ya da büyük olmayacak şekilde doğrayarak başlayın.
■ Hazırlamış olduğunuz domatesleri derin bir kazanın içerisine atıp, yapışmasını önlemek adına biraz da su ilavesi yaparak pişirin.
■ Pişen ve bu sırada yumuşayan domatesleri, miktarını çok yaptıysanız sıktırmaya gönderebilirsiniz, ama az bir miktar kışlık domates salçası yaptıysanız süzgeçle de domateslerini ezebilir ve suyunun akmasını sağlayabilirsiniz. Eğer kışlık domates salçasını sıktırmaya gönderdiyseniz, sonrasında temiz bir çuvala koymalı ve suyunun akmasını beklemelisiniz.
■ Suyundan arınmış olan domatesleri şimdi yeniden kazana koyup, yapışmasınlar diye bu sefer de içerisine zeytinyağını ilave edin.
■ Kışlık domates salçası kaynamaya başladığında içerisine tuzunu ilave edin.
■ Kaynamaya başladığında ocağın altını kapatıp, sıcak şekilde kavanozlara yerleştirin ve sonra da kapaklarını sıkıca kapatıp, kullanacağınız zamanı beklemesini sağlayın.

Bu miktarda hazırlanan kışlık domates salçası 42 kavanoz çıkıyor. Daha önce de dediğimiz gibi siz miktarı azaltabilir; ya da belki de fazla yapıp satarsınız… Ev yapımı olması dolayısı ile çok tercih edilecektir.

Kışlık Domates Buzlukta Nasıl Saklanır?

Bütün kışlık yiyecek hazırlıkları gibi kışlık domatesinizi de dondurucuda muhafaza edebilirsiniz. Pek çok kişi, kışlık yiyecek hazırlıklarını içerisinde saklayabileceği dondurucular almaktadır. Eğer siz de bu kişiler arasındaysanız kavanozlarda saklamaktansa kışlık domatesinizi dondurucuda saklayabilirsiniz. Peki ama nasıl?

Domates
Sıvı yağ
Tuz

■ İlk işiniz domatesleri iyice yıkamak olsun. Sonra da kabuklarını soymadan dört eşit parçaya bölün. Ardından da mutfak robotunun içerisine atın.
■ Domatesleri robotta, püre halini alana kadar çekin.
■ Hazırlamakta olduğunuz kışlık domatesi derin bir tencere içerisine alın ve örneğin 6 kilo domates kullanıyorsanız dört çay kaşığı tuz; dört yemek kaşığı da sıvı yağ ilave edin.
■ Bu şekilde 15 dakika kadar pişirin. Sonra da ocağın altını kapatıp soğumasını bekleyin.
■ Hazırlamış olduğunuz kışlık domatesi isterseniz buz kalıplarına; isterseniz silikon kalıplara koyabilirsiniz.
■ Bu kalıpları dondurucunun içerisine atarak dondurun. Sonra isterseniz kalıplardan çıkartıp buzdolabı poşetlerine koyarak yeniden dondurucuya alabilirsiniz ki bu daha sağlıklı olur. Aksi halde kışlık domatesleriniz dondurucudaki diğer kışlık yiyecek hazırlıklarının koku ve tadını alabilir. Eminiz ki siz bunu istemezsiniz.

Kışlık domates buzlukta nasıl saklanır sorusunun bir diğer yanıtı da, onları tüm olarak saklayabilecek olmanız; yani oldukça zahmetsiz bir yöntem. Nasıl mı?

■ Domatesleri iyice yıkayın ve sonrasında süzülmelerini bekleyin, ya da bir bezle iyice kurulayın.

Bu yöntemin hiç bir zorluğu bulunmamakla birlikte, kullanacağınız zaman musluk suyunun altına tuttuğunuzda kabuklarının kolayca soyulduğuna şahit olabilirsiniz. Ardından isterseniz rendeler, isterseniz doğrar ya da isterseniz, daha sonra blenderden geçireceğiniz çorbalara tüm tüm atabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.