Kışlık Bezelye Dolaba Nasıl Konur?

Kışlık Bezelye Dolaba Nasıl Konur?

Kışlık bezelye, kışlık yiyecek hazırlıklarının en çok tercih edilenlerinden bir tanesi olmakla birlikte, belki de yapımının en uzun zaman alan kısmı bezelyelerin kabuklarını ayıklamaktır. Bunun haricinde, kışlık bezelye dolaba nasıl konur sorusunun yanıtı için geçen süre oldukça kısadır. Kışlık bezelye nasıl yapılır ve kışlık bezelye nasıl hazırlanır sorularının yanıtları ise bir o kadar kolay.

Kışlık Bezelye Nasıl Yapılır?

Kışlık yiyecek hazırlıklarının pek çoğunda şoklama yönteminin kullanıldığı gibi, kışlık bezelye yapımında da bu yönteme başvurulmaktadır.

■ Bezelyelerin kabuklarını ayıklayarak kışlık bezelye nasıl yapılır sorusunun yanıtı için işe koyulun.
■ Geniş ve derin bir tencerede su kaynatıp, ayıklamış olduğunuz bezelyeleri bu suyun içerisine atarak 2 dakika kaynatın.
■ Sonrasında kaynayan suyun içinden alıp bu sefer de soğuk suyun içerisine alarak şoklayın.
■ Soğuk suyun içerisinden iki dakika sonra alıp süzülmelerini bekleyin ve bir yemeklik porsiyonlara bölüp buzdolabı poşetlerine doldurun.
■ Son olarak da bu poşetleri dondurucunuza yerleştirebilir ve kullanılacakları zamanı beklemelerini sağlayabilirsiniz.

Kışlık Bezelye Nasıl Hazırlanır?

Kışlık yiyecekler arasında yer alan kışlık bezelyeyi sadece bezelye yemeklerinde değil, pilavlarda, türlü ve hatta garnitür içerisinde bile kullanabilirsiniz. Bunun için her poşete yemeklik miktarda koymak yerine, biraz da küçük poşetleri tercih edebilirsiniz. Ve kışlık yiyecek hazırlıklarının belki de en kolay yolunu seçip, bezelyeleri dolaba çiğden koyabilirsiniz.

■ İstediğiniz miktarda kışlık bezelyeyi ayıklayıp bol su ile yıkayın ve süzülmelerini bekleyin.
■ Sonrasında, biraz önce belirtmiş olduğumuz detayları göz önünde bulundurarak, bezelyeleri buzdolabı poşetlerine yerleştirin.
■ Poşetin içerisine bir pipet sokup, elinizle de ağzını kapatın ve havasını bu şekilde alıp bezelyeleri düzleştirin ki dolabınızda daha az yer kaplasınlar.
■ Pipeti aldıktan sonra poşetin ağzını hemen bağlayıp, yeniden hava ile temas etmesini önleyin.
■ Sonrasında bir poşete daha koyup onun da havasını alın. Böylece de kışlık bezelyelerinizin dolabın kokusunu almasını önlemiş olacaksınız.
■ İşte bu kadar kolay. Artık kışlık bezelyelerinizi buzluğunuza, kullanacağınız zamanı beklemeleri adına yerleştirebilirsiniz.

Kışlık Bezelye Konservesi Nasıl Yapılır?

Kışlık yiyecek hazırlıklarının en sevilenlerinden bir diğeri de yiyeceklerin konserve şeklinde hazırlanmasıdır. Bu noktada siz de kışlık bezelye konservesi yapabilir ve derin dondurucunuzda yer kalmadığında onu rahatlıkla karanlık, serin ve kuru bir yerde saklayabilirsiniz. Bunun için gerekli malzemeler ve izleyeceğiniz yol ise şu şekildedir:

Bezelye
Su
Kavanoz
Kullanılmamış kavanoz kapağı

■ Kışlık bezelye konservesi hazırlamak için, ayıkladığınız bezelyeleri yıkayın; ardından da haşlayın.
■ Bezelyeler haşlanırken, daha önce kullanılmamış olan kavanoz kapaklarını da küçük bir tencere içerisinde kaynatın.
■ Haşlamış olduğunuz bezelyeleri, haşlama suyu ile birlikte kavanoz içerisine, ağzına kadar doldurun. Bu işlemi sıcakken yapmanız gerektiğini de unutmayın.
■ Kaynatmış olduğunuz kavanoz kapağını kurulayıp çok sıkı bir şekilde kapatın.
■ Kavanozu ters çevirin. Kışlık bezelye konservesi tamamen soğuyuncaya kadar zaman zaman düz çevirip yeniden ters çevirebilirsiniz. Tamamen soğuduğunda ise eğer kapak havaya kalkmamışsa ve şekli bozulmamışsa, konserveniz tutmuş demektir. Kullanacağınız zamana kadar, biraz önce de belirtmiş olduğumuz gibi kuru ve serin bir yerde saklayabilirsiniz.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.