Kışlık Barbunya Dolaba Nasıl Konur?

Kışlık Barbunya Dolaba Nasıl Konur?

Kışlık barbunya, kışlık yiyecek hazırlıklarının ilk sırasında yer almakla birlikte, yapılışı oldukça kolaydır ve herkes tarafından da çok sevilerek tüketilir. Kışlık barbunya nasıl hazırlanır sorusunun farklı pek çok yanıtı vardır; ancak bunların neredeyse tamamını tüketirken, yediğiniz barbunyanın taze olduğundan emin olursunuz. Dolayısı ile siz, kışlık barbunya nasıl yapılır sorusunun yanıtları arasından, size en uygun olanı seçebilirsiniz.

Kışlık Barbunya Nasıl Hazırlanır?

Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi, kışlık yiyecek hazırlıkları arasında yer alan kışlık barbunya, sıklıkla yapılan ve bunun için kışlık barbunya nasıl yapılır sorusunun farklı pek çok yanıtının bulunduğu bir baklagil türüdür. Siz bu tariflerden hangisi işinize gelirse onu yapmayı tercih edebilirsiniz.

Kışlık Barbunya Nasıl Yapılır? (Yöntem 1)

■ Kışlık barbunya hazırlamaya ilk olarak, barbunyaları kabuklarından çıkartmakla başlayın.
■ Ayıklamış olduğunuz barbunyaları bol su ile yıkayın ve sonrasında tencerenin içerisine alın.
■ Hazırlamış olduğunuz kışlık barbunya miktarına göre değişmekle birlikte, genellikle 1 kilo barbunyaya 1.5 bardak su kullanılır. Siz de tencerede bulunan barbunyaların üzerine, bu miktarı baz alarak su ilavesi yapın.
■ Üzerine su eklediğiniz barbunyaları ortalama 10 dakika haşlayın. Bu sırada tencerenin içinde bulunan suyu da çekmiş olacaklardır.
■ Sonrasında haşlanmış olan barbunyalarınızı süzgece alarak soğumalarını bekleyin.
■ Barbunyalar soğuduğunda, isterseniz buzdolabı poşetlerine, isterseniz de buzluk kaplarının içerisine alarak dondurucunuza yerleştirebilirsiniz.

Kışlık Barbunya Nasıl Yapılır? (Yöntem 2)

Kışlık yiyecek hazırlıkları yaparken en sık tercih edilen isim olan barbunya, bu tercihi belki de tazeliğini kaybetmemesi dolayısı ile hak ediyor. Vereceğimiz tarifte 1 kilo barbunya ile genellikle bir poşet kışlık barbunya hazırlanabiliyor. Uygulanması gereken işlem adımları ise şu şekilde:

■ Her zaman olduğu gibi işe barbunyaları kabuklarından çıkarmakla başlayın.
■ Ardından bol su ile yıkayın ve süzgece yerleştirerek süzülmelerini bekleyin.
■ Süzülen barbunyaları buzdolabı poşetinin içerisine istediğiniz miktarda yerleştirin. Sonra da poşetin ağzını, içerisine bir pipet girecek kadar boşluk bırakmak sureti ile kapatın.
■ Pipeti poşetin içerisine, barbunyaların arasına yerleştirip, dışarıda kalan kısmını da ağzınıza alın ve poşetin içerisinde bulunan havayı, tamamen bitene kadar içinize çekin.
■ Hava tamamen boşalınca pipeti poşetin içerisinden, poşete yeniden hava girmesini önleyecek şekilde çekerek çıkartın ve bu sefer poşetin ağzını tam olarak kapatın.

Pipet ile havasını almış olduğunuz kışlık barbunya poşeti düz bir hale geleceği için derin dondurucunun içerisine rahatlıkla yerleştirebilir, kışlık yiyecek hazırlıkları için daha fazla yer açmış olursunuz.

Kış geldiğinde ve hazırladığınız barbunyaları kullanmak istediğinizde yapmanız gereken işlem ise şu şekilde olacaktır: Derin dondurucudan almış olduğunuz barbunyaların ilk olarak buzunun çözülmesini bekleyeceksiniz. Ardından da soğuk suyun içerisine atarak beş dakika haşlayacaksınız. Bunun sonrasında artık barbunyanızı taze barbunya gibi kullanabilir; yemeğini yapabilirsiniz.

Kışlık yiyecek hazırlıkları arasında yer alan kışlık barbunya nasıl hazırlanır sorusunun yanıtını bu şekilde veren kişiler, barbunyanın dondurucuya çiğ olarak atılmasının, pişme süresini uzattığından şikayetçidirler. Ancak yemeği yapılmadan önce beş dakika haşlanacağı için böyle bir durumla karşılaşma ihtimalinizin bulunmadığını hatırlatalım.

Kışlık Barbunya Nasıl Yapılır? (Yöntem 3)

Kışlık barbunya yapımında tercih edilen bir diğer yöntem de barbunyayı şoklama yöntemidir. Bunun için izlenmesi gereken adımları da teker teker sıralayalım dilerseniz:

■ Fiyatı ucuzladığında almış olduğunuz barbunyayı kabuklarından ayırın.
■ Güzel bir şekilde yıkayın.
■ Sonra kendinize iki derin tencere alın ve bu tencerelerden birinde sıcak su; diğerinde ise soğuk su olacak şekilde ikisini de doldurun. (Sıcak su kaynamış ve ocaktan yeni alınmış olmalıdır. Soğuk suyun ise mümkünse buzlu, değilse de buzdolabında soğutulmuş olması gerekmektedir.)
■ Yıkadığınız barbunyayı ilk olarak sıcak suyun içerisine atın ve burada üç dakika kalmasını sağlayın.
■ Sıcak su tenceresinden kevgirle aldığınız barbunyaları sonra da soğuk suyun içerisine alın ve üç dakika da burada bekletin.
■ Artık şoklanmış olan barbunyaları süzgece alarak süzülmelerini bekleyin.
■ Sonra da istediğiniz miktarda buzdolabı poşetlerine yerleştirebilir ve dondurucudaki yerlerini almalarını sağlayabilirsiniz.

Kışlık Barbunya Nasıl Yapılır (Yöntem 4)

Kışlık barbunyalarınızı barbunya konservesi şeklinde de hazırlayabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken işlem diğerlerinden biraz daha farklıdır ve barbunya konservesini dondurucuda saklamanıza da gerek kalmaz; bu sayede kışlık yiyecek hazırlıkları için dondurucunuzda daha fazla yer sağlayabilirsiniz. Peki barbunya konservesinin yapılış aşamaları nelerdir?

■ Her zamanki yapmış olduğunuz şeyi yine yaparak ilk iş olarak barbunyaların kabuklarını ayıklayın.
■ Bol su ile güzelce yıkayın ve sonra da süzülmeye bırakın. (Bu arada süzülecek olan barbunyaları haşladığınız suyu da atmamalısınız, çünkü lazım olacak.)
■ Süzmüş olduğunuz barbunyaları kavanozların içerisine, üzerinde bir parmak boşluk kalacak şekilde bölüştürün.
■ Kavanozların üzerinde kalan boşlukları da barbunyanın haşlama suyu ile doldurun.
■ Kışlık barbunya hazırlama işleminin burada tamamlandığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Asıl işlem burada başlıyor. Kavanozun içerisindeki havayı almalısınız; yoksa kışın patlayacak olan barbunya konservesi için vermiş olduğunuz emeklere yazık olacaktır; hem de masrafınıza tabi ki… Bir de kışın barbunyasız kalmanız var. Bu durumlarla karşılaşmamak için kavanozun içerisine bir meyve bıçağı sokun ve sonrasında bıçağı yavaşça kendinize doğru çekerek kavanozun içerisindeki havanın dışarı çıkmasını sağlayın.
■ Havasını çıkardığınız kavanozların kapaklarını kapatabilirsiniz; ama bu kapaklar mutlaka daha önce hiç kullanılmamış olmalı ve bir de onları kaynatmalısınız. Böylece hava almasını engelleyecek olduğunuz barbunya konservesi daha sağlam olacaktır. Bu koşulları sağladığınız kapaklarla kavanozları kapatın ve sonrasında içi sıcak su dolu olan derin bir tencerenin içerisine, kapağı kapatılmış olan barbunya konservesi kavanozlarını yerleştirin. Suyun, kavanozların üzerini iki parmak geçmiş olması gerekmektedir.
■ İçerisinde kavanozların bulunduğu tencereyi ocağın üzerine koyarak tam bir saat kaynamasını sağlayın.
■ Kaynama süresi dolduğunda tencereden alınan kavanozların kapaklarını bir kere daha kontrol edin ve sonrasında ters çevirerek soğumalarını bekleyin.
■ Barbunya konservesi soğuduğunda düz çevirebilir ve kullanacağınız zamana kadar herhangi serin bir yerde saklayabilirsiniz.

Kışlık barbunya tariflerinden istediğinizi tercih edebilir ve kışın da ağız tadı ile yiyebilirsiniz. Afiyet olsun.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.