Kışlık Barbunya Dolaba Nasıl Konur? Nasıl Hazırlanır?

Kışlık Barbunya Dolaba Nasıl Konur? Nasıl Hazırlanır?

Kışlık barbunya dolaba nasıl konur sorusuna yanıt bulmaya çalıştığımız Haziran ayındayız. Herşeyin fiyatının alıp başını gittiği ama zaman zaman da düştüğü belirli aylar vardır. Mayıs ayı itibari ile pazar tezgahlarında yerini alan barbunya da bu lezzetler arasında yeralıyor. Eğer doğru koşullarda saklanırsa tadını aynen kış sofranıza taşıyabilmeniz de mümkün…

Bazen zeytinyağlısını, bazen salata, bazen de pilakisini yaptığımız barbunyayı dolaptan çıkartıp da hazırlamış gibi değil de pazardan alıp da pişirmiş gibi bir lezzet almak istemez misiniz? Garanti ediyoruz: eğer bunun için gerekli tüm kurallara uyarsanız kış boyu çok lezzetli barbunya yemekleri yapabilirsiniz.

Kışlık Barbunya Nasıl Hazırlanır

Kışlık Barbunya Dolaba Nasıl Konur

Konserve barbunya yemeği nasıl yapılır sorusunun yanıtını sitemiz içerisinde daha önce detaylı olarak vermiştik. Hatta barbunya konservesi nasıl pişirilir sorusunun dadetaylı olarak yanıtlarına değinmiştik. Ancak tüm bunlardan istediğiniz damak tadını elde etmek için barbunya difrizde nasıl saklanır, bunu iyi bilmeniz gerekiyor.

Kışlık barbunya dolaba nasıl konur konusunda iki farklı yöntem uygulayabilirsiniz. Bu yöntemlerden birinde barbunyayı difrize çiğ olarak atarsınız; diğerinde de şoklar öyle atarsınız. Ancak hangi yöntemi seçerseniz seçin, ilk işiniz pazardan en güzel barbunyaları almak, kabuklarını ayıklamak ve ardından da bol su ile yıkayıp süzgece koymak olmalı.

Kışlık Barbunya Dolaba Nasıl Konur

Kışlık Barbunya Dolaba Nasıl Konur

Süzülen barbunyaları difrize çiğ olarak atmak için ilk olarak tek yemeklik parçalara bölün. Ardından da buzdolabı poşetlerine koyup, öncelikle içindeki fazla havayı alın. Sonra ağaını sıkıca bağlayın ve dolabın içerisindeki yerini aldırın. Ancak isterseniz barbunyaları haşlayarak da difrize yerleştirebilirsiniz.

Kışlık Barbunya Dolaba Nasıl Konur?

Kışlık barbunya dolaba nasıl konur sorusunun yanıtını eğer barbunyaları haşlayarak ya da şoklayarak şeklinde vermek istiyorsanız, çok kişi tarafından tercih edilen bu yöntemi de rahatlıkla kullanabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey ayıklayıp yıkadığınız barbunyaları bir de haşlamaktan ibarettir.

İlk olarak suyu tencereye alıp ocağın üzerinde kaynamasını bekleyin. Ve barbunyaları içerisine atıp 5 dakika kalmasını sağlayın. Bu sırada siyah suyunu atmış olacaktır. Böylece haşlama suyunu süzüp, haşladığınız barbunyaları daha önce hazırladığınız soğuk suyun içerisine atabilirsiniz. Bu şekilde şoklama işlemini tamamlamış olursunuz.

Soğuk suyun içinden de aldığınız barbunyaları süzüp yine tek kullanımlık buzdolabı poşetlerine, havasını alarak yerleştirebilir ve sonrasında dolaptaki yerini almasını sağlayabilirsiniz. Kullanacağınızda önce difrizden aldığınız barbunyaları buzdolabında çözülmelerini bekleyerekeritin. Aksi halde birden sıcağa maruz bırakmak bakteri üretmelerine neden olur.

Barbunya nasıl pişirilir konusunda adımlarınızı artık rahatlıkla atabilirsiniz. Difrizden çıkan barbunyanın pişirilmesi ile taze barbunyanın pişirilmesi arasında bir fark bulunmamaktadır.

Kışlık Barbunya Nasıl Hazırlanır?

Kışlık barbunya nasıl hazırlanır?Daha önce de belirtmiş olduğumuz gibi, kışlık yiyecek hazırlıkları arasında yer alan kışlık barbunya, sıklıkla yapılan ve bunun için kışlık barbunya nasıl yapılır sorusunun farklı pek çok yanıtının bulunduğu bir baklagil türüdür. Siz bu tariflerden hangisi işinize gelirse onu yapmayı tercih edebilirsiniz.

• Kışlık barbunya hazırlamaya ilk olarak, barbunyaları kabuklarından çıkartmakla başlayın.

• Ayıklamış olduğunuz barbunyaları bol su ile yıkayın ve sonrasında tencerenin içerisine alın.

• Hazırlamış olduğunuz kışlık barbunya miktarına göre değişmekle birlikte, genellikle 1 kilo barbunyaya 1.5 bardak su kullanılır. Siz de tencerede bulunan barbunyaların üzerine, bu miktarı baz alarak su ilavesi yapın.

• Üzerine su eklediğiniz barbunyaları ortalama 10 dakika haşlayın. Bu sırada tencerenin içinde bulunan suyu da çekmiş olacaklardır.

• Sonrasında haşlanmış olan barbunyalarınızı süzgece alarak soğumalarını bekleyin.

• Barbunyalar soğuduğunda, isterseniz buzdolabı poşetlerine, isterseniz de buzluk kaplarının içerisine alarak dondurucunuza yerleştirebilirsiniz.

Kışlık barbunya nasıl hazırlanır sorusunun birdiğer yanıtı da şu şekildedir:

• Her zaman olduğu gibi işe barbunyaları kabuklarından çıkarmakla başlayın.

• Ardından bol su ile yıkayın ve süzgece yerleştirerek süzülmelerini bekleyin.

• Süzülen barbunyaları buzdolabı poşetinin içerisine istediğiniz miktarda yerleştirin. Sonra da poşetin ağzını, içerisine bir pipet girecek kadar boşluk bırakmak sureti ile kapatın.

• Pipeti poşetin içerisine, barbunyaların arasına yerleştirip, dışarıda kalan kısmını da ağzınıza alın ve poşetin içerisinde bulunan havayı, tamamen bitene kadar içinize çekin.

• Hava tamamen boşalınca pipeti poşetin içerisinden, poşete yeniden hava girmesini önleyecek şekilde çekerek çıkartın ve bu sefer poşetin ağzını tam olarak kapatın.

Barbunya Konservesi Yemeği

Barbunya konservesi yemeği yapmak aslında sizin için hiç de zor değil, bildiğiniz gibi barbunyaları pişirebilirsiniz.Pipet ile havasını almış olduğunuz kışlık barbunya poşeti düz bir hale geleceği için derin dondurucunun içerisine rahatlıkla yerleştirebilir, kışlık yiyecek hazırlıkları için daha fazla yer açmış olursunuz.

Kış geldiğinde ve hazırladığınız barbunyaları kullanmak istediğinizde yapmanız gereken işlem ise şu şekilde olacaktır: Derin dondurucudan almış olduğunuz barbunyaların ilk olarak buzunun çözülmesini bekleyeceksiniz. Ardından da soğuk suyun içerisine atarak beş dakika haşlayacaksınız. Bunun sonrasında artık barbunyanızı taze barbunya gibi kullanabilir; yemeğini yapabilirsiniz.

Kışlık yiyecek hazırlıkları arasında yer alan kışlık barbunya nasıl hazırlanır sorusunun yanıtını bu şekilde veren kişiler, barbunyanın dondurucuya çiğ olarak atılmasının, pişme süresini uzattığından şikayetçidirler. Ancak yemeği yapılmadan önce beş dakika haşlanacağı için böyle bir durumla karşılaşma ihtimalinizin bulunmadığını hatırlatalım.

Barbunya Konservesi Yapımı

Barbunya konservesi yapımı için her zaman barbunyayı kavanozlarda saklama yöntemi tercih edilmez. Bu noktada onu şoklarsanız dolabınızda daha az yer kaplamasını sağlayabilirsiniz. Bu amaç için yapmanız gereken işlemler sırasıyla şu şekildedir:

• Fiyatı ucuzladığında almış olduğunuz barbunyayı kabuklarından ayırın.

• Güzel bir şekilde yıkayın.

• Sonra kendinize iki derin tencere alın ve bu tencerelerden birinde sıcak su; diğerinde ise soğuk su olacak şekilde ikisini de doldurun. (Sıcak su kaynamış ve ocaktan yeni alınmış olmalıdır. Soğuk suyun ise mümkünse buzlu, değilse de buzdolabında soğutulmuş olması gerekmektedir.)

• Yıkadığınız barbunyayı ilk olarak sıcak suyun içerisine atın ve burada üç dakika kalmasını sağlayın.

• Sıcak su tenceresinden kevgirle aldığınız barbunyaları sonra da soğuk suyun içerisine alın ve üç dakika da burada bekletin.

• Artık şoklanmış olan barbunyaları süzgece alarak süzülmelerini bekleyin.

• Sonra da istediğiniz miktarda buzdolabı poşetlerine yerleştirebilir ve dondurucudaki yerlerini almalarını sağlayabilirsiniz.

Barbunya Konservesi Nasıl Yapılır?

Barbunya konservesi nasıl yapılır sorusunun yanıtı için verebileceğimiz son yanıt ise şu şekilde:

• Her zamanki yapmış olduğunuz şeyi yine yaparak ilk iş olarak barbunyaların kabuklarını ayıklayın.

• Bol su ile güzelce yıkayın ve sonra da süzülmeye bırakın. (Bu arada süzülecek olan barbunyaları haşladığınız suyu da atmamalısınız, çünkü lazım olacak.)

• Süzmüş olduğunuz barbunyaları kavanozların içerisine, üzerinde bir parmak boşluk kalacak şekilde bölüştürün.

• Kavanozların üzerinde kalan boşlukları da barbunyanın haşlama suyu ile doldurun.

• Kışlık barbunya hazırlama işleminin burada tamamlandığını düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Asıl işlem burada başlıyor. Kavanozun içerisindeki havayı almalısınız; yoksa kışın patlayacak olan barbunya konservesi için vermiş olduğunuz emeklere yazık olacaktır; hem de masrafınıza tabi ki… Bir de kışın barbunyasız kalmanız var. Bu durumlarla karşılaşmamak için kavanozun içerisine bir meyve bıçağı sokun ve sonrasında bıçağı yavaşça kendinize doğru çekerek kavanozun içerisindeki havanın dışarı çıkmasını sağlayın.

• Havasını çıkardığınız kavanozların kapaklarını kapatabilirsiniz; ama bu kapaklar mutlaka daha önce hiç kullanılmamış olmalı ve bir de onları kaynatmalısınız. Böylece hava almasını engelleyecek olduğunuz barbunya konservesi daha sağlam olacaktır. Bu koşulları sağladığınız kapaklarla kavanozları kapatın ve sonrasında içi sıcak su dolu olan derin bir tencerenin içerisine, kapağı kapatılmış olan barbunya konservesi kavanozlarını yerleştirin. Suyun, kavanozların üzerini iki parmak geçmiş olması gerekmektedir.

• İçerisinde kavanozların bulunduğu tencereyi ocağın üzerine koyarak tam bir saat kaynamasını sağlayın.

• Kaynama süresi dolduğunda tencereden alınan kavanozların kapaklarını bir kere daha kontrol edin ve sonrasında ters çevirerek soğumalarını bekleyin.

• Barbunya konservesi soğuduğunda düz çevirebilir ve kullanacağınız zamana kadar herhangi serin bir yerde saklayabilirsiniz.

Kışlık barbunya dolaba nasıl konur sorusunun yanıtları arasında yer alan hangi yöntemi seçerseniz seçin elde etmiş olduğunuz lezzetten memnun kalacağınıza şüpheniz olmasın. Hemen kendinize bir yöntem seçin ve uygulama adımlarına başlayın. Afiyet olsun.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.