Kışlık Bamya Nasıl Hazırlanır?

Kışlık Bamya Nasıl Hazırlanır?

Kışlık bamya, hem kışlık yiyecek hazırlıkları arasında ön sıralarda yer alır; hem de toplumun geneli tarafından sevilen lezzetlerden değildir. Aslında kışlık bamya da dahil olmak üzere kışlık yiyecek hazırlıklarının geneli, yemek yapan kişinin işini büyük ölçüde kolaylaştırır. Peki kışlık bamya nasıl yapılır? Kışlık bamya nasıl hazırlanır? Kışlık bamya konservesi nasıl yapılır?… İşte tüm bu soruların yanıtları…

Kışlık Bamya Nasıl Yapılır?

Belki de pek çok kişi, özellikle de yeni evlenen ya da kışlık yiyecek hazırlıklarını ilk kez yapanlar bu tarife biraz şaşıracaklar; çünkü kışlık bamyayı dondurucuya yemek gibi hazırlayıp öyle kaldıracaksınız. Peki bunun için gerekli malzemeler ve takip edilecek adımlar neler?

2 kilo bamya
2 tane limon
6 tane domates
1 tatlı kaşığı tuz

■ İlk işiniz bamyayı temizlemek olmalı. Bunun için bamyanın tepelerini kesmeli ve bunu kalem açar gibi yapmalısınız.
■ Ayıkladığınız bamyaları bol su ile yıkayın ve sonrasında da süzgecin içerisine koyarak süzülmelerini sağlayın.
■ Bu arada domateslerin kabuklarını soyun ve onları yemeklik olarak doğrayın.
■ Tencereye ilk olarak domatesleri atıp iki dakika kadar kavurun.
■ Sonrasında üzerine bamyaları ilave edip limonların suyunu sıkın.
■ Tuzunu da ilave ettikten sonra, arada bir yavaşça karıştırın. Kışlık bamyanın bu şekilde renginin hafif sararması gerekmekle birlikte, bunun için gereken süre ortalama 15 dakikadır. Bu sırada çok karıştırmamanız gerektiğini de hatırlatalım.
■ Ocağın altını kapattıktan sonra soğumasını bekleyip, ardından da buzdolabı poşetlerine doldurarak dondurucuya atıp, kullanacağınız zamana kadar burada beklemesini sağlayabilirsiniz.

Kışlık Bamya Nasıl Şoklanır?

Kışlık yiyecek hazırlıklarının pek çoğu şoklama yöntemi ile hazırlandığı için biraz önceki tarif size biraz garip gelmiş olabilir. Şoklama yöntemini tercih edenler, yiyeceklerin renk ve tatlarının tazesinden bir farkı olmadığını belirtiyorlar; aynı durum kışlık bamya için de geçerli. Peki kışlık bamya nasıl şoklanır?

■ Şoklama yöntemi ile kışlık bamya yapmak için her zaman yaptığımız işlem olan bamyaları ayıklama işlemini yaparak işe başlamamız gerekiyor.
■ Sonrasında bol su ile iyice yıkayın. Süzülmelerini beklemenize ise bu sefer gerek yok; çünkü zaten suyun içerisine atacaksınız yeniden.
■ Geniş bir tencere içerisinde kaynamakta olan suya yıkamış olduğunuz bamyayı atın ve sonra da rengi hafifçe değişene kadar bekleyin.
■ Sonraki işleminiz de bamyaları sıcak sudan alıp soğuk suya attığınız zaman olsun. Bunun için su tercihini buzdolabından alacağınız sudan yana kullanın.
■ 3-5 dakika soğuk suyun içerisinde kalan bamyaları bu aşamadan sonra süzdürün.
■ Bamyalar süzülürken siz de, isterseniz içerisine, kışın sizin için hazırlaması daha kolay olsun diye domates doğrayabilirsiniz.
■ Buzdolabı poşetlerine süzülen bamyaları tek pişirimlik şekilde yerleştirip, eğer doğradıysanız üzerine domatesleri de ilave edebilirsiniz.
■ Sonrasında dondurucuya attığınız bamyalarınızı kullanacağınız zamana kadar bu şekilde bekletebilirsiniz.

Dondurucudan aldığınız bamyayı pişirirken, diğer kışlık yiyecek hazırlıklarında yapmış olduğunuz gibi tencereye buzunu çözdürmeden atmalısınız. Bunun için, yağın içerisinde soğan ve salçayı kavurmanız yeterli. Ardından üzerine buzlu haldeki kışlık bamyaları ve sonra da sıcak suyunu ilave edip tencerenin kapağını kapatabilirsiniz. Eğer işlemi domates kullanmadan yaptıysanız, tencerede salça ve soğandan sonra domatesleri de kavurup ardından bamyayı ilave etmelisiniz. Bamyalar piştiğinde yemeğin tadına tuzuna bakıp baharat ve tuzunu bu aşamada ilave ederseniz eğer, hazırlamış olduğunuz kışlık bamyanın taze bamyadan hiç bir farkının olmadığını görebileceksiniz.

Kışlık Bamya Konservesi Nasıl Yapılır?

Kışlık yiyecek hazırlıklarını çok fazla yaptıysanız ve dondurucunuzda kışlık bamyayı saklamak için yeterli yer yoksa, kışlık bamya konservesinden yana da tercih hakkınızı kullanabilirsiniz. Onu saklamak için serin ve kuru bir yer ya da buzdolabının içi de yeterli olacaktır çünkü.

1 kilo bamya
Yarım kilo domates
1 tatlı kaşığı tuz

■ Bamyaları önce yıkayın ve sonrasında çok keskin bir bıçakla kenarlarını ince bir şekilde keserek huni şeklinde temizleyin. Derin kesmenizin bamyaların salyalanmasına neden olacağını unutmayın.
■ Domateslerin kabuklarını soyup, yemeklik olarak küçük küpler şeklinde doğrayın.
■ Hazırlamış olduğunuz domatesleri tencereye alıp, sularını bırakıncaya kadar, tuzunu da ilave ederek pişirin.
■ Bamyaları da ilave edin ve sonra tencerenin kapağını kapatıp, bamyaların rengi değişene kadar pişirme işlemini sürdürün.
■ Bamyaların rengi değiştiğinde ocağın altını kapatın ve kışlık bamya konservesini kavanozların içerisine doldurun.
■ Kavanozları, daha önce hiç kullanılmamış kapaklarla sıkıca kapatın.
■ Ters çevirip bu şekilde bir gün beklemesini sağlayın.
■ Sonrasında serin ve karanlık bir yerde, kullanacağınız zamana kadar saklayabilirsiniz.

Kışlık bamya konservesi nasıl yapılır sorusunun daha farklı yanıtları da var elbette; ama en lezzetli ve dayanıklı olanı bu tarif. Farklı denemelerde, bulaşık makinesinde kışlık bamya konservesi yapanların bile günümüzde moda olduğunu belirtmeden geçmeyelim.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.