Kiraz Reçeli Nasıl Yapılıyor?

Kiraz Reçeli Nasıl Yapılıyor?

Kiraz reçeli nasıl yapılıyor sorusunun yanıtını, özellikle yaz mevsiminin gelmesi ve yaz meyvelerinin çıkması ile birlikte tüm ev hanımları öğrenmek istiyor. Çünkü bizler genellikle kiraz reçeli yapılışını değil de, vişne reçelini biliyoruz. Ancak kahvaltı sofralarınızı süsleyecek olan kiraz reçelinin sağlıklı, tahmininizden az şekerli ve bununla birlikte lezzetli olduğunu belirtip, neden kiraz reçeli yapmayı tercih edebileceğinizin de altını kısaca bir çizmiş olalım. Hemen pratik kiraz reçeli yapılışının detaylarını sizlerle buluşturalım.

Kiraz Reçeli Yapılışı İçin Gerekli Malzemeler:

* 1 tane limon
* İsteğe göre arttırılabilmekle birlikte 6 bardak şeker
* 3 kilo kiraz

Kiraz Reçeli Nasıl Yapılıyor?

■ Kiraz reçelini yapmak için işe ilk olarak kirazları yıkamakla başlayın. Sonrasında saplarını, ardından da çekirdeklerini çıkartarak, kirazı reçel olmaya hazırlayın.

■ Kirazları, reçel olmaya hazırlamanın sonrasında bir tencerenin içerisine alıp, şekeri de üzerine ilave edin. Tencerenin kapağını kapatın ve bu şekilde sabaha kadar beklemesini sağlayın. Sabah olduğunda göreceksiniz ki şeker erimiş, kirazlar da suyunu bırakmış olacaktır. Böylece, kiraz reçeli yapılışı için ekstra suya ihtiyacınız olmayacak.

■ Kiraz reçelini ocağın üzerine alın ve kısık ateşte kaynamaya bırakın. Bu arada tencerenin üzerinde köpükler oluşmaya başlayacaktır. Bu köpükleri kaşıkla ya da kevgir yardımı ile tencereden alın.

■ Kiraz reçelinin kısık ateşte kaynayarak koyulaşması ortalama bir saat alacaktır. Dibinin tutmaması için ocağın başında bekleyin; ama koyulaşmadan da tencereyi ocaktan almayın.

Kiraz reçelini, tüketim zamanınıza göre hazırlayarak saklamanız gerekmektedir. Bu noktada, eğer hemen tüketecekseniz, tencereyi ocaktan almanızın sonrasında kavanozların içerisina reçeli boşaltın ve soğumasını bekleyip sonrasında da kavanozların ağzını kapatarak serin bir yerde kullanacağınız zamana kadar bekletin. Ancak eğer hemen tüketmeyecekseniz, yine sıcakken kiraz reçelini kavanozlara yerleştirin ve sonrasında kavanozun ağzını sıkı bir şekilde kapatıp ters çevirin.

Kiraz reçeli yapılışı bu kadar pratik. Afiyet olsun.

Yorum Yapmak İstermisin?

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.