Ketçap Nasıl Yapılır? Ketçap Tarifi Ve Ketçap Yapımı

Bu yazımızda sizlere ketçap nasıl yapılır sorusunun yanıtını vereceğiz… Ketçap tarifi, ve ketçap yapımı ile, evlerinizde, rahat ve sağlıklı bir şekilde ketçap hazırlayabilecek; yemeklerinizde; ve soslarınızda kolay ve keyifli bir şekilde kullanabileceksiniz… Günümüzde herkesin organik besinlere önem verdiğini biliyoruz. Bu nedenle ketçap nasıl yapılır sorusunun yanıtı büyük önem taşımaktadır. Ketçap yapımı; ve ketçap tarifi ile, hazır olarak aldığınız; ve içeriğinden emin olamadığınız ketçaplardan çok daha lezzetli ketçaplar yapabilmeniz mümkün… Ketçap nasıl yapılır sorusunun yanıtı olan ketçap tarifi, ve ketçap yapımını anlatmadan önce, ketçap yapımı için gerekli malzemelere bakalım:

Ketçap malzemeleri:
Bir çorba kaşığı esmer şeker
Yarım su bardağı kırmızı şarap sirkesi
600 gram konserve şeklinde doğranmış domates
Beş tane orta boy taze domates
İki tane karanfil
Bir çorba kaşığı kişniş tohumu
İki diş sarımsak
Bir tane kereviz sapı
Bir çorba kaşığı zeytinyağı
Bir tane kırmızı soğan..
Ketçap malzemelerinin bu şekilde paylaşılmasından sonra, ketçap nasıl yapılır sorusunun yanıtı için, ketçap yapımı; ve ketçap tarifini anlatmaya başlayalım:
Ketçap nasıl yapılır? Ketçap tarifi, ve ketçap yapımı:
Ketçap tarifinde, ilk olarak ince bir şekilde doğranmış soğan, sarımsak, zeytinyağı, karanfil, kişniş tohumu, kereviz sapı, karabiber; ve tuzu, sos tenceresinin içerisine alarak, 10 – 15 dakika, kısık ateşte pişirin… Belirtilen sürenin sonunda ise, karışımın içerisine, rondodan geçirilmiş olan domatesleri ilave edin. Ardından, kısık ateşte 10 – 15 dakika daha pişirmeye devam edin, ve hazırladığınız sosun kıvamının koyulaşmasını sağlayın. Hazırlanan sosu, önce blenderden geçirerek püre haline getirin. Daha sonra ise, bu püreyi, süzgeç içerisinden kaşıkla bastırarak temiz, ve başka bir sos tenceresinin içerisine aktarın.
Ketçap nasıl yapılır sorusunun yanıtları arasında yer alan ketçap tarifi, ve ketçap yapımında sırayı, sosun içerisine eklenmesi gereken şeker, ve kırmızı şarap almaktadır. Sonrasında ise sosunuzu, ketçap kıvamını alıncaya kadar, kısık ateşte pişirmeye devam etmeniz gerekmektedir. Bu sırada da ketçap, sürekli karıştırılmalıdır. Bu işlemlerin sonrasında ketçap yapımı tamamlanmış olacaktır. Afiyet olsun…

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.


Yandex.Metrica Gizlilik Politikası